Zviedru zinātnieki ir izstrādājuši šķidrumu, kuru nosauca par saules termālo degvielu. Tā spēj glabāt enerģiju, iegūtu no saules, vairāk nekā desmit gadus.
Šķidrums, kas uzglabā saules enerģiju vairāku gadu garumā12
“Saules termodegviela ir kā akumulators, tikai elektrības vietā tiek izmantota saules gaisma un siltums” stāsta Džefrijs Grossmans. Šī šķidruma molekulu izstrādāja Čalmersas tehnoloģiskās universitātes zinātnieki viena gada laikā. Molekula sastāv no oglekļa, ūdeņraža un slāpekļa. Kad tā nokļūst saules staru ietekmē, tad molekulārie savienojumi starp atomiem izmainās un pārvēršas izomērā. Saules enerģija tiek noturēta pateicoties stipriem ķīmiskiem molekulas savienojumiem un saglabājas pat tad, ja molekula tiek atdzesēta līdz istabas temperatūrai. Kad rodas nepieciešamība izvilkt enerģiju, piemēram naktī vai pa ziemu, šķidrumu dzen caur katalizatoru, atgriežot šķidrumam tā iepriekšējo sastāvu un izlaižot enerģiju siltuma veidā.
Iegūstamā siltuma daudzums izrādījās daudz lielāks, nekā zinātnieki bija cerējuši. Pašlaik, enerģētiskās sistēmas prototips ir izvietots uz universitātes jumta. Par šo projektu ir ieinteresējušies vairāki investori.
Sistēma strādā slēgtā ciklā. Šķidrums, iet cauri caurspīdīgām caurulēm un uzsildās saules iedarbībā, molekula norbornadiene pārvēršas izomērā quadricyclane. Pēc tam šķidrums glabājas istabas temperatūrā ar minimāliem enerģijas zudumiem. Vēlāk šķidrums filtrējas caur katalizatoru, kurš atgriež molekulu iepriekšējā sastāvā, sasildot to līdz 63 grādiem pēc celsija. Zinātnieki ir atkārtojuši šo ciklu 125 reizes, bet nekādas svarīgas izmaiņas šķidruma sastāvā tā arī neparādījās. Zinātnieki apgalvo, ka šķidrums ir spējīgs saglabāt līdz pat 250 W/h enerģijas uz vienu kilogramu. Zinātnieki turpina strādāt pie šķidruma un uzskata, ka spēs sasniegt vismaz 110 grādus celsijā. Ja viss ies pēc plāna, tad šī tehnoloģija kļūs pieejama komerciālai izmantošanai tuvākajos 10 gados.