Kukaiņu ķermeņa zagļi
Viens no slavenākajiem piemēriem ir zombiju skudru sēne Ophiocordyceps unilateralis, kas ir daļa no lielākas grupas, kas pazīstama kā "Cordyceps" sēnes. Šī sēne iedvesmoja videospēli un HBO seriālu "The Last of Us", kurā sēnīšu infekcija pārvērš cilvēkus par zombijiem līdzīgām būtnēm un izraisa sabiedrības sabrukumu.
Reālajā pasaulē skudras parasti saskaras ar šo sēnīti, kad sporas — putekšņu izmēra reproduktīvās daļiņas, ko veido sēne — nokrīt uz skudras no koka vai auga virs galvas. Sporas iekļūst skudras ķermenī, to nenogalinot.
Iekļūstot iekšā, sēne izplatās rauga veidā. Skudra pārtrauc sazināties ar ligzdas biedriem un bezmērķīgi klīst apkārt. Galu galā tā kļūst hiperaktīva.
Visbeidzot, sēne liek skudrai uzkāpt augā un ar spīlēm pieķerties pie lapas vai stublāja – šo uzvedību sauc par virsotni. Sēne pāriet jaunā fāzē un patērē skudras orgānus, tostarp smadzenes. No mirušā kukaiņa galvas izaug kātiņš un veidojas sporas, kas nokrīt uz zemāk esošajām veselajām skudrām, atsākot ciklu.
Zinātnieki ir aprakstījuši neskaitāmas "Ophiocordyceps" sugas. Katra no tām ir niecīga, ar ļoti specializētu dzīvesveidu. Dažas dzīvo tikai noteiktos apgabalos: piemēram, Ophiocordyceps salganeicola, sociālo prusaku parazīts, ir sastopams tikai Japānas Rjukju salās. Iespējams, ka visā pasaulē ir daudz vairāk sugu, kas gaida atklāšanu.
Lielu uzmanību pēdējos gados ir saņēmusi arī zombiju cikāžu sēne Massospora cicadina. Tas inficē un kontrolē periodiskas cikādes, kas ir cikādes, kas dzīvo pazemē un uz īsu brīdi parādās virszemē, lai pārotos pēv 13 vai 17 gadu cikla.
Sēne uztur cikādes enerģiju un liek tai lidot apkārt, pat ja tā patērē un aizvieto to aizmugures galu un vēderu. Šāda ilgstoša "aktīvā saimnieka" uzvedība ir reti sastopama sēnēs, kas iebrūk kukaiņos.
Massospora ir ģimenes locekļi, kuru mērķis ir mušas, naktstauriņi, tūkstoškāji un karavīru vaboles, taču tie liek vinemēr saviem saimniekiem uzkāpt virsotnē un iet bojā, tāpat kā skudras, kuras skārusi Ophiocordyceps.