Amerikāniete Henrieta Laksa piedzima 1920 gadā un nomira no vēža 1951. gadā. It kā skumīgs, bet pavisam parasts stāsts.
Amerikāniete Henrieta Laksa piedzima 1920 gadā un nomira no vēža 1951. gadā. It kā skumīgs, bet pavisam parasts stāsts.
Apbrīnojami, bet viņa ir vienīgais cilvēks, kura šūnas dzīvo mūžīgi un līdz pat šodienai savos pētījumos izmanto visas pasaules zinātnieki.
1951. gada februārī Henrieta griezās pēc palīdzības Džona Hopkinsa hospitālī - viņu satrauca dīvaini izdalījumi uz apakšveļas. Ārstu diagnoze bija briesmīga un nesaudzīga- dzemdes kakla vēzis. Pēc astoņiem mēnešiem, neskatoties uz to, ka tika veikta operācija un Henrieta izgāja radioterapiju, viņa nomira pavisam jauna- viņai bija tikai 31 gads.
Laikā, kad Henrieta bija slimnīcā, viņas ārstējošais ārsts aizsūtīja viņas audzēja šūnas analīzēm šūnu pētniecības laboratorijas priekšniekam Džoržam Gejam. Izrādījās, ka šūnas, kuras nosauca Pēc henrietas vārda un uzvārda pirmajiem burtiem- HeLa- ir apveltītas ar virkni unikālu spēju. Tās vairojas divas reizes ātrāk nekā normālas šūnas un tās neiet bojā pēc vairākām dalīšanās reizēm- faktiski tās ir mūžīgas.
Līdz tam zinātnieki nevarēja uzskatīt pētījumu rezultātus, kuri bija iegūti no šūnu kultūrām par pilnīgi ticamiem - visi eksperimenti tika veikti uz dažādām šūnu līnijām, kuras agri vai vēlu gāja bojā. Reizēm pat ātrāk, nekā izdevās iegūt kaut vai kaut kādus rezultātus.
Un tagad zinātnieki bija ieguvuši pirmo stabilo- un ne tikai stabilo, bet faktiski mūžīgo šūnu līniju, kura spēja imitēt cilveka organisma īpašības.Bet, kad noskaidrojās, ka šīs šūnas spēj pārdzīvot arī pārsūtīšanu pa pastu, Gejs izsūtīja tas saviem kolēģiem visā valstī. Pieprasījums pēc HeLa šūnām ātri auga, un tas tika tiražētas laboratorijās visā pasaulē.
Pateicoties HeLa šūnām, tika izstrādāta poliomelīta vakcīna, izdarīti nozīmīgi atklājumi vēža pētniecībā, mākslīgaja apaugļošanā, vīrusu petniecībā un vēl daudzas citās medicīniskās pētniecības nozarēs.
Bišķ neloģisks virsraksts, nu laigan vecis kas uzveica nāvi, ironiski nomira nokrītot no zirga hren cik lielā vecumā
Pag, bet tas ir veza sunas, ne? Nevis vinas pasas organisma? Ludzu kadu gudraku, lai izskaidro.
Tad jau viņas bērni tagad ir bāgāti saņemot naudu par šīm šunām un dzīvo nemirstīgi?