Jā tieši tā, Jūs nepārskatījāties, tagad ir iespējams izaudzēt mēbeles, gluži kā dārzeņus, tiesa, pašlaik tikai krēslus, soliņus un apgaismojuma ietvarus, bet tomēr! Un viena šāda tipa mēbele izaug nieka 5-7 gados! Bet visu pēc kārtas!
Pašaudzētas mēbeles!19
Tātad kā radās vispār šāda ideja Gavin Munro, nu, par šo ideju ir jāpateicas vairākiem notikumiem daudzu gadu garumā, bet tomēr noslēdzošo lomu nospēlēja kāda amatnieka veidotas mēbeles, kuru izgatavošanai tika izmantoti no jūras izskaloti koki. Šo redzot viņam dzima ideja, kāpēc gan nevarētu uzreiz izaudzēt kokus vajadzīgajās formās. Sacīts - darīts, un tā viņš nolēma rīkoties!
Pats mēbeļu audzēšanas process notiek vairākos etapos, respektīvi, sākumā stādiem ļauj ieaugties, tad tiek pievienots rāmis vajadzīgas formas veidošanai, pēc tam, kad koks ir nobriedis, tas tiek nozāģēts un vēl sezonu noturēts ārā!
Tad, kad koki ir ieaugušies, tie tiek saudzīgi novirzīti vēlamajos virzienos, tāpat regulāri tiek nocirpti liekie zari, atstājot tikai vēlamos, šis process var aizņemt līdz pat sešiem gadiem. Bet būtiskākie ir pirmie gadi, jeb precīzāk pirmais, kad jaunos dzinumus ievirza vēlamajos virzienos.
Tālāk kad galvenais „skelets” ir izveidots un nobriedis, nākamie zari tiek novirzīti uz vēlamajiem virzieniem lai veidotu papildus izturību vietās kur tas ir nepieciešams, piemēram, atzveltnē un pašā krēsla virsmā.
Tālāk ir redzams jau gandrīz gala produkts, kuram atliek tikai veikt fināla labojumus un tas būs gatavs nodošanai lietošanā.
Pirmās mēbeles būs izaugušas tikai 2017.gadā, bet vairums no tām jau ir rezervētas! Pat neskatoties uz to visnotaļ ievērojamo cenu, proti, viena krēsla cena var būt vairākus tūkstošus eiro liela, bet šāda cena arī ir saprotama, jo viena krēsla izaudzēšanai ir nepieciešami vairāki gadi!
Tā kā ir pieprasījums uz šīm mēbelēm, tad Gavins varēja ieviest arī jaunas tehnoloģijas mēbeļu audzēšanai, piemēram, 3D printētus šablonus priekš krēsliem, apgaismes ķermeņiem un spoguļu ietvariem.
Lai nu kā, šādā mēbeļu audzēšana nav nekas jauns, jo jau iepriekš tās ir tikušas audzētas, bet nekad šādos daudzumos. Jo parasti tās bija kāda dizainera, ideja izveidot unikālus mākslas darbus, bet šoreiz tiek pieliktas pūles bīdīt šos procesus uz masveida ieguvi.
Kopumā varu teikt, ka manā skatījumā šis nav pats efektīgākais veids kā tikt pie mēbelēm, jo iegūtie krēsli ir vairāk kā unikāli mākslas un interjera dizaina elementi, nekā ikdienā lietojamas mēbeles. Un otrkārt, maksāt vairākus tūkstošus par krēslu ir pārāk „sālīti”.