Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
698

Britu fiziķis Lords Kelvins 1900. g. paziņoja, ka vairs nav nekā jauna, ko var atklāt fizikā. Viss, kas atliek, ir tikai precizāki un precīzāki mērījumi. Pēc tam sekojošās trijās desmitgadēs fizika pārvērtās līdz nepazīšanai pateicoties kvantu mehānikai un Einšteina relativitātes teorijai. Statiskās pasaules vietā ienāca relatīvisms. Šodien laikam neviens zinātnieks neuzdrošinātos apgalvot, ka mūsu izpratne par pasauli ir perfekta. Izskatās, ka katrs jauns atklājums vien atver dziļāku un dziļāku Pandoras lādi. Tas, kas likās kā pasaka, iegūst reālākus apveidus, lai gan ceļojums uz paralēlo universu vēl nav iespējams, toties mums ir izdevies atklāt, ka Visums lielākoties sastāv no tumšās matērijas un enerģijas. Ko gan tas nozīmē?

Foto PixabayKāpēc laikam ir... Autors: Lestets Neatrisinātas fizikas mīklas
Attēls no: pixabay.com
1.

Foto: Pixabay

Kāpēc laikam ir virziens?

Laiks virzās uz priekšu pateicoties tādai īpašībai kā entropija. Laika gaitā haoss palielinās un nav iespējams atjaunot iepriekšējo kārtību pēc tam, kad lietas ir kļuvušas haotiskas. Uzstādīsim jautajumu savādāk. Kāpēc visums pašā sākumā bija ar tik zemu haosa pakāpi? 

Foto PixabayVai ir paralēlie... Autors: Lestets Neatrisinātas fizikas mīklas
Attēls no: pixabay.com
2.

Foto: Pixabay

Vai ir paralēlie visumi?

Laiktelpa ir drīzāk plakana nekā apaļa, bet tā var turpināties bezgalīgi. Mūsu visums var būt viens slānis kārtainā multiversā, bet pēc kvantu mehānikas likumiem ir noteikts daudzums kā elementārdaļiņas var konfigurēties. Tātad pilnīgi noteikti pastāv kāds visums, kur kāds lasa šo pašu rakstu un kur šis raksts nav uzrakstīts, bet viss pārējais ir tāds pats.

Foto PixabayKādēļ matērijas... Autors: Lestets Neatrisinātas fizikas mīklas
Attēls no: pixabay.com
3.

Foto: Pixabay

Kādēļ matērijas ir vairāk par antimatēriju?

Kopumā šis jautājums ir par to, kāpēc kaut kas vispār eksistē? Lielā Sprādziena rezultātā vajadzētu rasties vienādam matērijas un antimatērijas daudzumam, bet kaut kāda iemesla dēļ nenotika visas matērijas anhilācija. Nesenie 2015. g. publicētie pētījumi pierādīja, ka matērijai eksistēs antimatērija, kas ir precīzs spoguļattēls, taču tas tāpat neizskaidro matērijas eksistēšanu.

Foto PixabayVai haosā ir... Autors: Lestets Neatrisinātas fizikas mīklas
Attēls no: pixabay.com
4.

Foto: Pixabay

Vai haosā ir kārtība?

Zinātnieki nevar precīzi aprakstīt šķidrumu uzvedību, šķidrumu pāreju uz gāzveida stāvokli. Nav skaidrs vai Navier-Stokes vienādojums vispār pastāv. Vai pastāv kāda slēpta kārtība šķidrumu kustībā vai arī laikapstākļu uzvedība ir haotiska. Vai ar matemātiku var visu aprakstīt?

Foto PixabayKas notiek... Autors: Lestets Neatrisinātas fizikas mīklas
Attēls no: pixabay.com
5.

Foto: Pixabay

Kas notiek melnajā caurumā?

Pēc fizikas likumiem sanāk, ka informācija par objektu nevar iegūt, jo no melnā cauruma gravitātes dēļ nevar izkļūt pat gaisma, taču kvantu informācija nevar tikt iznīcināta. Pēc dažiem pieņēmumiem informācija par objektu atrodas uz notikumu horizonta - robežas, pēc kuras sasniegšanas izkļūšana no melnā cauruma nav iespējama. Taču kas ir pašā melnajā caurumā?

Foto PixabayKad skaņa rada... Autors: Lestets Neatrisinātas fizikas mīklas
Attēls no: pixabay.com
6.

Foto: Pixabay

Kad skaņa rada gaismu

Sonoluminescence ir viena no mistērijām, ko var novērot ar vienkāršiem instrumentiem vai jebkurā labaratorijā. Ja pret ūdeni raidīt skaņu, tad tā radīs burbuļus, kuriem plīstot rodas gaisma, kas ilgs gan tikai sekundes triljono daļu. Vai tās ir atomreakcijas? Vai vienkārši statiskā elektrība? Izskaidrojiet un Nobela prēmija būs jūsu.

Foto PixabayKas gan ir... Autors: Lestets Neatrisinātas fizikas mīklas
Attēls no: pixabay.com
7.

Foto: Pixabay

Kas gan ir gravitāte?

Visi pāejie spēki, kā elektromagnētisms, vājie atomspēki un stiprie atomspēki, var tikt aprakstīti kā apmaiņa ar elementārdaļiņām, bet ar gravitāti ir savādāk. Nevienam nav izdevies atklāt gravitonu, iespējamo daļiņu, bet nav pat arī skaidrs kā to varētu atklāt, vai vispār tā pastāv. Vai to atklājot un radot šo daļiņu ģeneratoru mēs iegūsim kaut kādu "Zvaigžņu karu tehnoloģiju" ? Nākotne būs interesanta, jo Higsa bozons, kas piešķir lietām masu, tika atklāts pavisam nesen.

0
698
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [25]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 19.04.18 20:25
8
0

Vai haosā ir kārtība? - Haoss ir relatīvs jēdziens. Viss atkarīgs no laika, mēroga un skatu punkta.

Teorētiski, jebkuru haotiski izvietotu elementu atrašanos konkrētā vietā var aprakstīt ar formulu, kas norādīs - no kurienes tie ir nākuši, un kāpēc konkrētā laika brīdi atrodas tur, kur tie atrodas. Tiesa gan, šī formula var izrādīties ārkārtīgi komplicēta un gara. Iespējams, ka tās atrisināšanai var nepietikt pat ar kvantu datoru!

Britu fiziķim Lordam Kelvinam varētu nebūt taisnība - lielākie atklājumi vēl ir priekšā. Ko tad mēs tādu esam atklājuši uz šo dienu? Neko īpašu. Esam pamanījuši riteni, un puslīdz pieklājīgi esam iemācījušies skaitīt.

Ja par piemēru ņem seno kultūru prasmes izskaitļot kalendāru bez datoru palīdzības (pat bez tintes pildspalvas un papīra!), tad mūsu 'dižie' sasniegumi zinātnēs nav nemaz tik apbrīnojami!

Dižākie atklājumi kā reizi sāksies ar to, kad mēs beidzot tiksim galā ar to gravitācijas noslēpumu! Pavērojot megalītikās būves, nez kāpēc man šķiet, ka senie cilvēki to jau bija sapratuši?!

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 02.04.18 13:40
5
0

Vēl visai mulsinošs ir fizikas fenomens - "SIRRUS velasepēds".

To visi ir redzējuši, bet vismaz spoku.lv sabiedrībā - to neviens vēl nav aptaustījis!

Jāņa oga avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Žurnālists
  Jāņa oga 07.05.17 12:29  
4
0
atbildot uz Harriss komentāru " Pa tām paralēlām pasaulēm uzreiz iedomā... "Vienā paralēlē tu jau kaut kur esi bijis, kamēr citā vēl tikai plāno turp doties. Teorētiski, var notikt īslaicīga paralēļu saskarsme nezināmu apstākļu dēl, kuru rezultātā notikumi noslāņojas, notiek to apmaiņa un vienā no paralēlēm, kurā dotais notikums vēl nav noticis, bet notiks, notiek process, kurā nezināmā vieta liekas pazīstama, ka tikko tur jau esi bijis vai tikko to jau esi darījis. Bet deja vu vairāk tiek skatīta kā psiholoģiska parādība, nevis saskarsme ar paralēlajām pasaulēm un šī ir ļoti apšaubāma teorija...
Cocodrillo avatars
Medaļa JubilārsMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Bakalaurs
  Cocodrillo 05.02.19 23:15  
4
0
Nav gravitātes. Ir gravitācija.
kaspars776 avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa BetmensMedaļa Dienas doma
  kaspars776 05.02.19 17:39  
3
0
Vai labāknav ieliet aliņu un nahrenizēt šīs domas? Baudi kas ir un atslābsti...
Andris Saulite avatars
Medaļa BērndārznieksMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoks
  Andris Saulite 07.04.18 00:53
3
0

Einšteins   un viņa relativitāte  ,laiku ieskaitot,  ir  matemātiska figņa   ---   Einšteina  matemātiku  ( virtuālu figņu mēgina izdot  par objektīvi   reālo dabu    (fizis ),,   ""Standartmodeli""   un  priekštatu par Lielo sprādzienu""   mēģina izdot par  kautko reālu  --  bet tur nav gandrīz nekā reāla  --  tur nav dabas"'   t.i  tā nav fizika  --  tā ir formulu rakstīšana, kura gan  atļauj risināt  praktiskos  uzdevumus    vismaz  Saules sistēmas robežās)   un  sīkākā  mērogā  ar kārtu    ""nano''   līdz    130 ''femta'' .Tā ir fizika. Nelaiķa Hokinga   grāmatu ""Īsa laika vēsture""    ir pretīgi   klausīties  --novilku audioformatā  --riebjas grāmatas bez formulām  ( manuprāt tukšas spekulacijas  par  figņīgo   E=m^2   *c  Figņa  tāpēc ka Einšteina invariants ir triviāla figņa  

dx/dt  +  dy/dt  +  dz/dt   =  c     ko tas nozīmē  ???

vektors ((dx+dy+dz)) =  ātruma vektoru   c  *  dt    ==>>.. lim   d L  =  dL/dt  *   dt   ====>>  lim  dL =  dL   

figņa  acu aizmālēsanai   ::     FIZISKA GARUMA  L  robeža  ir  pats fiziskais garums  L     (fiziski laika nav)

Aizliegtā   zinatne par Ēteru    un ētera dinamiku -  vielas radītāju  ts  ""ameru gāzi""   ar daļiņas izmēru  apm 10E-140 operē ar  citu    formulu    tora virsmas izteiksmi     E= pi^2  *  R^3       TIKAI AR  FIZISKO GARUMU  UN ROTĀCIJU  ((RADIĀNS  ARĪ IR GARUMS   =  AR  ROTĀCIJAS  RĀDIUSU 

Youtube ir Acjukovska un Akimova lekcijas "Vielas modeļi uz prieksstata par ēteru kā reālu gāzi. -  fizikāli un matematiski nepretrunīga teorija ( matemātiķa Šipova torsionu lauku teorijas attīstījums jau prieks reālas fizikas - Teslas tehnoloģijas, Ētera koncentratori utt. 

Galvenais, ka ētera viskozās gāzes virpuļu teorija eleganti izskaidro gan elektrību, gan gravitāciju, gan vielas uzbūvi un īpašības - gan pielietojam alīdz pat  melnajiem caurumiem. 

Matemātiskas spekulācijas ap izdomātām dimensijām nav fizika  ---  fizika  pazūd  tai  mirklī kad  matemātiķis uzraksta   dalījumu  --relatīvumu -- ātrumu piemēram   L/T   kur  laika dimensija ir virtuāla   nevis fiziska   --  ''ātrums""  fizikāli nepastāv ..  Enerģija fiziski nepastāv  - tā ir vnk diferenciālis   -- tā ir matemātiska īpašība kas piemīt fundamentālai hipotēzei  ---   tā nav dabas pētīšana 

Will  Smith avatars
Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!Medaļa InfluencerisMedaļa Latvijas politika
  Will Smith 05.02.19 20:45  
5
2
atbildot uz Charged komentāru " Ka vienmēr labs rakstinš   "Kā vienmēr sūdīgs komentārs
Sulfāts avatars
Medaļa Veiksmes lādeMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  Sulfāts 01.05.17 07:15
2
0

vienkārši labi izreklamētas lietas, ar kurām ir apzināti aizpildīti vairums cilveku prāti.  

piemēram "laiks". patiesībā laiks neeksistē, tā  vietā ir pavisam cita parādība, kurai nav nekāda "virziena". un kāpēc "fiziķi" nepiemin tādu parādību kā MĪLESTĪBA? mīlestības nozīme visumā ir daudzkārt svarīgāka par jebkādām citām parādībām. bez mīlestības, visticamāk, Dabā nebūtu kustības vispār.

SAMSS avatars
Medaļa AutoklikerisMedaļa ZeltrocisMedaļa Patīk komentārs
  SAMSS 29.04.17 13:16
1
0

  

1k99 avatars
Medaļa BrūzisMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sviestmaize
  1k99 05.02.19 17:59
1
0

Es ar saviem pirdieniem varētu apgādāt Latviju ar gaismu un man vēl par to maksātu! Ģeniāla ideja!

marlboro avatars
Medaļa DoktorantsMedaļa Reāls pacansMedaļa Spēlmanis
  marlboro 29.04.17 15:05
1
0

Kaut kur lasīju ka gravitācijas izplešanās ātrums  ir lielāks par gaismas ātrumu  

drupačiņa avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa BērndārznieksMedaļa Spoks
  drupačiņa 29.04.17 11:38
1
0

  

exkluzīvais avatars
Medaļa BotsMedaļa BotsMedaļa Bots
  exkluzīvais 29.04.17 13:09
0
0

  

Harriss avatars
Medaļa TrumpeMedaļa SpoksMedaļa Dienas joks
  Harriss 29.04.17 22:33  
0
0
Pa tām paralēlām pasaulēm uzreiz iedomājos pa "deja vu" sajūtu. Tas varētu būt aaistīts?
Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 02.04.18 14:52
0
0

Interesanti    

Supermeens1338 avatars
Medaļa VidusskolnieksMedaļa Spoks
  Supermeens1338 07.09.19 17:30  
0
0
6. Skaņas radītās vibrācijas burbuļi lauž apkārtējo gaismu. Kaut kas līdzīgs varavīksnes efektam. Vismaz man tā liekas.
Banančiks00 avatars
Medaļa BotsMedaļa KomiķisMedaļa Bots
  Banančiks00 20.05.19 11:46  
0
0
Drošvien, labs ‘džoints’ tev trāpījies
SERGOZA avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa AutoklikerisMedaļa Testu veidotājs
  SERGOZA 16.05.17 14:28
0
0

Vienreizēji labs raksts. Man personīgi patika.

197403 avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Zeltrocis
  197403 05.02.19 17:31
0
0

  

Anonīms
nahuj+tās+puķes 20.07.18 08:54
0
0

Kad skaņa rada gaismu

jopcik, šitais tak elementārsi