Sakarā ar nesenajiem atklājumiem, ka Saturna mēness Titāns ir atbilstošs, lai uz tā pastāvētu kāda dzīvība, NASA vēlas meklēt uz Titāna pierādījumus par to, taču radās problēmas izdomāt labu veidu kā aptvert tik lielu teritoriju, un savākt paraugus tālākiem pētījumiem. Taču tagad viņi domā, ka tiem ir labs risinājums: 9,98 kg smags quadcopter, kas strādās no māteskuģa.
NASA vēlas nosūtīt ''quadcopter drone'' uz Titāna9
Larry Matthies - vecākais pētnieks un vadītājs datorvizualizācijas grupai, mobilitātes un robotisko sistēmu sekcijā Pasadenā, Kalifornijā, domā, ka šis iespējams var būt vienīgais risinājums, kas varētu sasniegt misijas mērķus - meklēt dzīvību vai organiskos ķīmiskos savienojumus, vietā uz saules sistēmas, kur šie varētu pat pastāvēt, un meklēt droši, lēti un bez riska.
Landers, netiks atvienots jo diemžēl tas nevar pārvietoties. Taču viņiem vajag izpētīt šo planētu un balonu vai lidmašīnu var viegli pārvietot, taču diemžēl tie nevar būt risinājumi, jo tie nevar piekļūt virsmai nesalūstot... Taču liels helikopters gan varētu, bet tas ir pārāk dārgs un riskants. Tādējādi viņš apvienoja visas šīs idejas un nāca klajā ar kaut ko salīdzinoši lētu, zema riska iespējām un absolūti loģisku:
"Mēs iesakām misijas pētīšanu ar mazu apmēram 10 kg smagu rotorspārnu kurš spētu iziet no balona vai Landera un iegūt HD attēlus un savāktu vajadzīgos paraugus no virsmas, un tā atkārtotu vairākās vietās, pēc kā atgriestos māteskuģī un analizētu šos paraugus. Un kamēr tie tiktu analizēti, pats aparāts uzlādētos no RTG, kas ļautu veikt vēl matreālu ieguvi."
Viņš apgalvo ka tas ir vienīgais iespējamais veids pašlaik, jo nesenie atklājumi robotikā un ''Drones'' sistēmās, šeit uz zemes ir sekojoši:
'' Pētījumi ir parādījuši atmosfēras atbilstību uz Titāna, lidmašīnām kuras sver no 10-400 kg. Bet neviens no šiem pētījumiem nebija adresēts meitaskuģim, kas ņemtu paraugus un uzlādētos kā iepriekš tika minēts.''
Tātad Lander misijā, tas ļautu detalizēti pētīt lielu platību ap to, kas nodrošinātu mikro-bildes un paraugus. Ar augstas precizitātes nolaišanos pie ezera, tā iespējams ļaus savākt paraugus cietām vielām un šķidrumu paraugus, no ezera teritorijas.
Par balonu misiju, tā ļautu izmeklēt virsmu un paraugu ņemšanu, ar globālu mērogu, neprasot atsevišķu lander, vai to ka balons pieskartos virsmai, samazinot izmaksas, un riska draudus.
Pats labākais ir tas ka šie ''Drone'' varēs lidot atpakaļ uz bāzi, atgriezt paraugus vai iegūtos datus, uzlādēt baterijas, pateicoties kodolreaktoram uz Māteskuģa, un pacelties turpinot uzdevumu.
Šī ideja ir diezgan revolucionāra praksē, bet nav kautkas ko mēs neesam redzējuši zinātniskās fantastikas filmās: Mazie ''Drone'' aparātiņi ātri izpēta lielas platības un atgriežas ar teritorijas informāciju uz māteskuģa vai bāzes kosmosa kuģa.
Matthies saka, ka šie mazie ''Drones'' kas ir salīdzinoši lēti ar citiem izlūkaparātiem, var mainīt ne tikai izpēti uz Titāna, bet arī uz jebkuras citas planētas. Iedomājieties to, ka ''Curiosity'' būtu daži šādi mazizmaksas aparāti. Zinātnieki varētu ātri ar tiem aplidot teritorijas un atpazīt tās, savākt paraugus un atgriestos atpakaļ uz "Curiosity". Tad pētnieki varētu noteikt jaunus mērķus saskaņā ar šo informāciju. ''Un tas mani draugi skan kā ideāla nākotne, autonomu planētu izpētīšanai.'' saka Matthies.
Kas to lai zin, varbūt tieši ar šiem mazajiem aparātiem atradīsim dzīvību, kas radusies ārpus zemes.
P.S Diemžēl, sakarā ar to, ka viens otrs sēž laukos bez interneta pieejas, rakstā varētu būt tiešās tulkojuma kļūdas.
Taču liels paldies Ascension par skaitļu konvertēšanu un loģikas pieškiršanu svešvārdiem. Un susļika kundzei par nelielu palīdzību dažos svešvārdu tulkojumā.