Sveiki! ;) Kā jau teicu, tad šajā rakstā pastāstīšu par Merkuru. Nerakstīšu garu ievadu, lai nekristu jums uz nerviem. Jauku lasīšanu! ;)
Merkurs ir Saulei tuvākā planēta. Tas ir mazāks par zemi un uz tā nekādīgi nevarētu pastāvēt dzīvība tā pozīcijas dēļ. Tas ir pārāk tuvu savai zvaigznei, tāpēc ir pārāk karsts. Lielā karstuma dēļ, viss ūdens uz tā ir izgarojis. Merkurs ir mazākā Saules sistēmas planēta un tai nav pavadoņu.
Sastāvs:
70% metāliski materiāli
30% silikātieži
Uzbūve:
Merkura uzbūve ir līdzīga zemes uzbūvei.
Kodols:
Merkuram, tāpat kā Zemei ir šķidrs kodols. Tas sasniedz 2000km rādiusu.
Mantija:
600km radiusā nosedz kodolu. Pastāv uzskati, ka Merkura kārdeizējais mantijas slānis bija 2 reizes biezāks, bet tad, tajā ietriecies kāds objekts un samazinājis Merkura mantijas biezumu.
Garoza:
200km bieza un diezgan rievota. Gan Merkura garozas, gan paša Merkura sastāvā ir daudz dzelzs.
Virsma:
Merkuram, tāpat kā Mēnesim uz tā virsmas ir daudz krāteru. Ja Merkura un Mēness attēli ir melnbalti, tad tos ir viegli sajaukt. Merkurā ir ietriekušies ļoti daudz asteroīdu, kas arī veido šos krāterus. Daudzie krāteri liecina, ka Merkurs jau ļoti ilgi ir ģeoloģiski aktīvs. Zemākos apvidos Merkura krāterus veido virspusē izplūdusī lava. Merkura krāteru izmēri mainās no 100 metriem līdz pat 100 kilometriem. Cik zināms, tad par spīti lielajam karstumam Merkura polos atrodas sasalis ledus. Zinātnieki skaidro, ka tas tur varētu būt radies no komētām, kas tajā ietriekušās.
Novērojumi:
Merkuru ir ļoti grūti novērot, jo tas atrodas ļoti tuvu Saulei. To var novērot tikai īsi pirms saullēkta un īsi pēc saulrieta, zemu pie horizonta.
Fakti:
Virsmas laukums: 0,108 Zemes virsmas
Tilpums: 0,054 Zemes tilpumi
Masa: 0,055 Zemes masas
Vidējā virsmas temperatūra: 340K (kelvini)
Latīniskais nosaukums: Mercurial, Mercurian
Ja patika rakstiņš, ieliec plusiņu! ;)
Gaidi nākamo rakstu, kurā pastāstīšu par Veneru! ;)