Daudzi būs novērojuši, ka ziemas periodā velk uz "lāča miegu" - galva domā sliktāk, aizvien mazāk ko gribas darīt. Tas ir pilnīgi normāli, jo īso dienas garumu vēl papildina mazais saulaino dienu skaits. Ilgstoša atrašanās pustumsā ietekmē cilvēka pašsajūtu, izraisa mūsdienās tik modernos un aktuālos "bipolāros traucējumus", un tai dots zinātnisks nosaukums Seasonal affective disorder (SAD) , ar sinonīmiem winter depression, winter blues, summer depression, summertime sadness, vai seasonal depression.
Protams, ja tumsa izraisa depresiju, tad ar gaismu to var ārstēt. Pietiek cilvēkam ilgāku laiku uzturēties istabā, kurā tiek imitēts Saules apgaismojums, tā veselība uzlabojas. "Gaismas terapija" aprakstīta wikipēdijā; tur kā vienu no variantiem iesaka lietot 10,000 lūmenu spožu gaismu istabā, kas tuvinātos Saules dabiskajam spožumam. Šāda gaisma atbilst desmit 100-vatīgu parasto kvēlspuldžu izstarojumam. 1000 W jauda, no kuras 96-98% nelietderīgi pārvēršas siltumā, reti kuru apmierinās.
LED spuldzes cīņā pret ziemas depresiju3
Bloga Meaningness autors Deivids Čepmens uzskata, ka arī ar to nepietiek, jo 10,000 lm noder tikai kā galdalampa, t.i. efektīvi darbojas tikai līdz 1 m attālumam. Visai istabai vajag 30,000 lm, un tāds gaismeklis arī tika konstruēts ar LED spuldžu pielietojumu. Amazon'ā tika sameklētas trīs 100 W LED "kukurūzas" spuldzes ar dienasgaismas (cold white) spektru. Katra no šīm spuldzēm ir 10,000 lm spoža. Konkrētās LED ir ar ilgu kalpošanas laiku; katra sekcija pieslēgta atsevišķi. Izejot no ierindas vienai sekcijai, spuldze turpina darboties. Draiveris - elektroniskais, korpuss - alumīnija, vienmērīgai dzesēšanai iebūvēts neliels 40-50 mm ventilators, kādu parasti lietoja vecajās videokartēs. Nedaudz lētāk šādas jaudas LED spuldzes sameklējamas Aliexpresā, bet zem 90-100 EUR nekas nav dabūjams.
Gaismas terapijas rezultāti parasti ir sekmīgi: pēc nedēļu ilgas strādāšanas 30,000 lm apgaismojumā visa ziemas melanholija pāriet, un smadzenes atkal sāk intensīvi domāt.