Manuprāt, vieglāk būtu izveidot rakstu, par to, ko tās nespēj ;D
Ko mūsdienās spēj "gudrās mājas" ?5
Pateicoties “gudrās mājas” sistēmām, jūs varat ieslēgt un sasildīt saunu vai ielaist vannā ūdeni vēl pirms atgriešanās mājās. Tāpat pastāv iespēja uzvārīt kafiju, kamēr mazgājaties vannā. Sistēma var nodrošināt objekta aizsardzību neparedzētās situācijās un pret ielaušanos.
Cilvēces sapnis par ikdienas procesu automatizāciju līdz ar tehnoloģiju attīstību sāk piepildīties. Kārtējais solis uz priekšu šajā ceļā ir automātiskās vadības “gudrā māja” izgudrošana un pilnveide. Bet tagad mēģināsim tikt skaidrībā, kādus objektus sevī ietver šī sistēma un kādas iespējas tā paver.
Apgaismojums
Mājās vai dzīvokļos, kas aprīkoti ar daudz dažādām elektroierīcēm šāda sistēma ir neaizvietojama. Tā vietā, lai nodarbotos ar daudzu slēdžu ieslēgšanu un izslēgšanu, jūs varat ieprogrammēt ierīču darbību tā, kā jums šķiet visērtāk. Piemēram, uzstādīt kustības adapterus, kas gaitenī automātiski ieslēdz un izslēdz apgaismojumu, reaģējot uz cilvēka pārvietošanos. Jums vairs nevajadzēs tumsā taustīties gar sienām, meklējot gaismas slēdžus. Tāpat iespējams noregulēt arī apgaismojuma intensitāti vai uzstādīt gaismas ķermeņu ieslēgšanos dažādās grupās.
Klimata kontrole
Automātiskā sistēma parūpēsies arī par noteiktu klimatisko apstākļu uzturēšanu mājoklī. Turklāt katrā telpā tas var būt citādāks, jo pastāv taču atšķirība starp dzīvojamām telpām un, piemēram, ziemas dārzu. Bez iepriekš minētā, pastāv iespēja ieprogrammēt sistēmu, lai tā nodrošina temperatūras izmaiņas dažādās diennakts stundās. Piemēram, darba dienās, kad visi devušies ikdienas gaitās, nav nekādas nepieciešamības apkuri darbināt ar pilnu jaudu. Šādos gadījumos, iespējams, pilnībā pietiek tikai ar pusslodzi. Savukārt pirms mājinieku atgriešanās automātiskā sistēma temperatūru paaugstinās līdz vēlamajai. Tas pats attiecas arī uz ventilāciju.
Sistēmu uzraudzība
“Gudrā māja” parūpēsies arī par dažādu sadzīves sistēmu darbību. Piemēram, sadalīs slodzes elektrotīklā. Ja pastāvēs avārijas draudi, kā rezultātā no ierindas var iziet ūdensapgādes vai ventilācijas sistēma, iekārtas raidīs uz vadības pulti trauksmes signālu. Saimnieks varēs ieprogrammēt sistēmu, lai tā kontrolē dažādu elementu darbību un savlaicīgi ziņo par iespējamiem bojājumiem.
Integrācijas iespējas
“Gudrās mājas” sistēmu var integrēt ar citām automātiskajām sistēmām. Piemēram, pie vadības pults var pieslēgt mājas kinozāles vai mūzikas centra pulti. Var uzstādīt programmu, kas regulāri nodrošinās zāliena laistīšanu, baseina tīrīšanu un pat mājdzīvnieku barošanu (ja vien būs iegādāta speciāla programmējama barotava). Automatizēt var jebkuru no aizsardzības nodrošināšanas sistēmas elementiem. Piemēram, vadīt ārējās vai iekšējās videonovērošanas kameras. Nesankcionētas iekļūšanas gadījumā sāks darboties signalizācija un sistēma raidīs signālu apsardzes kompānijai, kā arī uz iepriekš norādītiem tālruņiem. Vadīt jebkuru no iepriekš minētajām sistēmām var gan ar stacionāri uzstādītiem sensoru paneļiem, gan ar distances vadību — mobilo telefonu vai internetu.
“Gudrās mājas” pasaulē iekaro arvien plašākas simpātijas. Attīstītajās valstīs pēc šāda principa tiek celtas mājas, biroju nami u.c. Elementi no šīm tehnoloģijām parādās arī Latvijā, tomēr mēs vēl esam ceļa sākumā.