Ikviens, kurš tīra savus zobus, būs piedzīvojis to, ka pēc šīs procedūras ēdienu un dzērienu garša izmainās uz ne to labāko pusi. Bet kādēļ tā notiek?
Kādēļ pēc zobu tīrīšanas ēdiens maina garšu?11
Pirmā doma varētu būt tā, ka zobu pastas garša ietekmē citu produktu garšu, kombinējoties ar tām. Dažkārt tā patiešām ir, taču pārliecinoši lielākajā daļā gadījumu (piemēram, ar apelsīnu sulu) vainīgi ir citi komponenti un mehānismi. Praktiski visas modernās zobu pastas satur divus interesantus ingridientus - nātrija laurilsulfātu un nātrija lauril- ētera sulfātu. Abas šīs vielas ir anjonu virsmaktīvas vielas, kas nozīmē to, ka tās samazina ūdens virsmas spraigumu.
Kādēļ tas ir svarīgi zopu pastu gadījumā? Jo tas padara zobu pastu līdzīgu mazgāšanas līdzekļiem. Ar šo vielu palīdzību zobu pasta vieglāk veido putas, kas palīdz tai vieglāk piepildīt mutes dobumu. Turklāt šis putu veidojošais efekts rada sajūtu, ka zobu pasta patiešām palīdz. Un tieši šo viltību izmanto zobu pastu ražotāji, lai pārdotu savu produkciju lielākos apmēros.
Vēl zobu paastām pievieno piparmētras aromatizētājus, jo tas atstāj mutē vēsu, tīru un svaigu sajūtu. Treisija Sinklēra, kas bija kompānijas Oral-B menedžere, savā grāmatā "The Power of Habit" apgalvo, ka "patērētājiem ir nepieciešams signāls, ka mūsu produkts patiešām darbojas. Mēs varam izveidot zobu pastu ar jebkādu garšu - melleņu, zaļās tējas vai ābolu - taču galvenais ir tas, lai tai piemīt atvēsinoša sajūta, jo tas radīs tīras mutes sajūtu. Piparmētra nekādi neitekmē zobu pastas tīrīšanas spējas, tā tikai liek cilvēkiem domāt, ka mūsu produkts darbojas."
Taču atgriezīsimies pie garšas kārpiņām. Nātrija laurilsulfāts tiešā veida ietekmē garšas kārpiņu darbību, padarot tās mazāk jūtīgas un traucējot sajust saldo garšu. Nātrija laurilsulfāts arī neitralizē fosfolipīdus mutes dobumā. Foslipīdiem ir līdzīgs efekts uz garšas kārpiņām kā nātrija laurilsulfātam. Tikai fosfolipīdi ietekmē rūgtās garšas sajūtu. Kopumā tas rada efektu, ka cilvēks nejūt saldo garšu, bet pastiprināti jūt rūgto. Tādēļ, kad cilvēks dzer apelsīnu sulu, kurā cukuri pārliecinoši nomāc rūgto garšu, veidojas pretējs efekts - sula šķiet neticami rūgta.