Īsumā par to, kā darbojas dažādi mehānismi
Kā lietas strādā...68
Trieciendrupinātājs – izmanto akmeņu, jeb betona drupināšanai karjeros un būvēs, lai dabūtu vajadzīgo šķembu frakciju(lielumu). Darbības princips – drupinātāja augšā tiek ielādēti akmeņi, kuri uzkrītot uz drupinātāja rotora tiek piespiesti pie tā sienas un spēka rezultātā tas izšķīstot veido vairākus mazus akmeņus.
Ja tā izmēri ir mazāki par drupinātāja apakšējo izejas spraugu, tas izkrīt ārā uz konveijera lentes un tiek transportēts uz kaudzi. Iegūtās šķembas izmanto ceļubūvē, jeb betona ražošanā
Detonējošā aukla – izmanto galvenokārt spridzināšanas darbos, lai panāktu lādiņu momentānu un sinhronizētu detonāciju. Pildīta ar sprāgstvielu PETN(pentaeritrīta tetranitrāts), kuras detonēšanas ātrums sasniedz 7000 m/s.
Attēlā var novērtēt detonējošās auklas ātrumu salīdzinot ar 50. kalibra lodes lidojuma ātrumu, kas lido aptuveni 850 m/s.
Zobrati - viens no visplašāk pasaulē izmantotajiem rotācijas kustības pārneses elementiem, bez kura praktiski nav iedomājama neviens braucamrīks. Darbības princips balstās galvenokārt uz zobu skaita un zobratu diametra, ko mainot var iegūt dažādus pārnesumus un griezes momentus.
Visizplatītākie zobratu veidi ir taisnzobu, slīpzobu, dubultie slīpzobu un gliemežpārvada.
Zobratu sūknis - pielieto galvenokārt tur, kur nepieciešama nepārtraukta eļļas padeve, tipisks piemērs ir automašīnas eļļas sistēmas barošana no kartera ar tālāku padevi uz kloķvārpstu un sadales vārpstu.
Darbojas dzenošajam zobratam piedzenot dzenamo zobratu, kā rezultātā pa ārējo aploci tiek iesūkta eļļa no ieplūdes cauruma un ar spiedienu padota uz izplūdi.
Ātrumkārba - pārveido no automašīnas dzinēja ienākošo rotācijas kustību un griezes momentu, tālāk padod to uz riteņiem.
Ar sviru palīdzību zobrati tiek pārbīdīti vajadzīgajā pozīcijā, tādējādi panākot nepieciešamo pārnesuma attiecību un rotācijas virzienu, kā rezultātā iespējams panākt lielāku mašīnas braukšanas ātrumu.
Lāzera programmvadības darbagalds - izmanto sarežģītu profila apstrādē. Dators, atbilstoši tam ievadītajai programmai, sūta vadības signālus uz piedziņas motoru kontrolleri, kuri tālāk tiek nodoti izpildelementiem - soļu, jeb servo motoriem un griezējgalvas vadības relejiem, ar kuriem tiem mainīta detaļas un griezējgalvas telpiskā pozīcija.
Antigravitātes kurpes - kurš gan nepazīst slaveno Maiklu Džeksonu, kurš 1987. gadā izcēlās ar savu jaunāko dziesmas video “Smooth Criminal”, kur viņš un viņa pavadošie dejotāji pārkāpa dažus fizikas likumus.
Šajā uzvedumā triks slēpās kurpēs, kur papēdī bija iestrādāta speciāla grope, ko aizāķē aiz speciāla izciļņa, kas tika izvirzīts uz skatuvi caur iepriekš izveidotu caurumu. Ja kādam radās interese un vēlas izlasīt sīkāk kas un kā, kliko <ŠEIT>
Vēlos piebilst, ka tas nav vienīgais viņa patents, lai nu kā - R.I.P. Maikl.
Peintbola pistole – nospeižot mēlīti tiek atbrīvots aizslēgs-belzenis, kas ar atsperes spēka ietekmē strauji virzās uz priekšu. Aizslēgs noslēdzot stobru, sava gala pozīcijā uzsit pa gaisa vārsta galu, kā rezultātā augstspiediena gāzu strūkla nonāk stobrā un piešķir krāsas lodītei kustību.
Lode izlido no stobra, bet atlikušās gāzes virza aizslēgu uz tā sākuma pozīciju, kur tiek nobloķēts ar sprūda mehānismu, jaunā krāsas lodīte iekrīt stobrā un process var sākties no gala.
Plastmasas injekcijas formēšana - bez šī agregāta nav iespējama neviena plastmasas izstrādājuma ražošana.
Aizveroties presformām, tajā ar speciāla mehānisma palīdzību tiek injicēta plastmasas masa, presformas tiek atdzesētas caur slēgtajiem presformu kanāliem, lai plasmasa ātrāk sacietētu un nedeformētos. Tad presformas atverās un gatavā plastmasas detaļa ar ežektoru palīdzību tiek izstumta ārā. Process var sākties no gala.
Pēc šādas metodes izgatavo visu telefonu, portatīvo datoru, klaviatūru un citus korpusus
Relejs - izmanto elektrisko ķēžu savstarpējai komutācijai. Visbiežāk savieno zemsprieguma ķēdes ar augstāka sprieguma ķēdēm.
Attēlā redzams vienkāršs elektromagnētiskais relejs, kuš sastāv no dzelzs stienīša, kuram apkārt aptīts drāts tinums, atsperes, kas tur releja slēdzi sākuma pozīcijā un enkura kurš savienots ar slēdzi.
Savienojot kontaktus, caur drāti ap serdi sāk plūst līdzstrāva, kā rezultātā dzelzs serdē rodas elektromagnētiskais lauks un enkurs tiek vilkts tuvāk elektromagnētam, tādējādi saslēdzot releja kontaktus, kā rezultātā otrā ķēdē sāk plūst strāva un iedegas lampiņa. Strāvai pazūdot, pazūd arī elektromagnētiskais spēks dzelzs serdenī un pateicoties atsperei, releja slēdzis, kopā ar enkuru nonāk sākuma pozīcijā.
Releji ir paslēpti gandrīz katrā elektroierīcē, tipisks piemērs ir startera palaidējrelejs un pagriezienu releji.