Pēdējos 10 – 15 gados Zemes mākslīgo pavadoņu navigācijas sistēmas ir revolucionāri ielauzušās visas cilvēces dzīvē. Ir kļuvis tik pierasti un ērti, izmantojot šo pavadoņu navigācijas sistēmu, noteikt atrašanās vietu un augstumu, mērīt kustības ātrumu un virzienu.
Gps3
45
4
Pašreiz globālā līmenī pasaulē pilnībā darbojas tikai 2 valstu pavadoņu navigācijas sistēmas, bet vēl 2 ir izstrādes un izpētes stadijā. Ir arī 2 navigācijas sistēmas, kas darbojas reģionālajā līmenī.
ASV Aizsardzības ministrijas izstrādāto globālās pozicionēšanas sistēmu (GPS) sākotnēji izstrādāja militāriem mērķiem, bet kopš 1989. gada, pakāpeniski atceļot dažāda veida ierobežojumus, to sāka izmantot arī civilie lietotāji.
• Jebkura pavadoņu navigācijas sistēma (t.sk. GPS) sastāv no vairākiem elementiem:
- Pavadoņiem, kas atrodas Zemes orbītā.
- Vadības un kontroles sistēmām, kas atrodas uz Zemes. Tajās ietilpst arī iekārtas, kas nosaka pavadoņu precīzas koordinātas, lai vajadzības gadījumos nosūtītu komandas pavadoņa orbītas koriģēšanai, kā arī Zemes stacijas — radiobākas, kas palielina koordināšu noteikšanas precizitāti.
- Klientu uztvērēju ierīcēm, ar kurām nosaka objekta atrašanās vietu un citus navigācijas parametrus.
Reklāma
• GPS pašreiz savai darbībai izmanto 30 pavadoņus, kaut gan nepārtrauktam un pilnīgam darbam pietiekoši ir 24 pavadoņi.
• Katrs no GPS pavadoņiem apriņķo Zemi 1 reizi 12 stundās pa precīzi aprēķinātu orbītu.
• Pavadoņi pārvietojas Zemes orbītā 20 000 km augstumā ar ātrumu 11 000 km/h. Pavadoņi ir aprīkoti arī nelieliem dzinējiem, lai vajadzības gadījumā varētu koriģēt to orbītas.