10 eksperimenti, kurus vari izmēģināt mājas apstākļos un aizrauties ar tiem uz visu vakaru. Garantēju!
Otrā daļa ŠEIT.
10 eksperimenti, kurus vari izmēģināt mājas apstākļos un aizrauties ar tiem uz visu vakaru. Garantēju!
Otrā daļa ŠEIT.
Atdzesējot destilētu ūdeni līdz temperatūrai, kas ir mazliet zem tādas, lai sasaltu, un ieliekot ko sasaldētu vai maksimāli atdzesētu - ūdens pārvērtīsies ledū tavā acu priekšā.
Fluoriscēns ir netoksisks pulveris, kuru var atrast flomāsteros. Iemests ūdenī tas izdala spilgti zaļu krāsu.
Gallijs ir dīvains metāls, jo kust sāk jau pie 29.7 grādu temperatūras. Tu vari paņemt siltu ūdens glāzi un pārvērst to kausēšanas krāsnī, lai pēctam, lēnām atdzesējot, izveidotu no metāla sev vēlamo formu.
Lavas lampas pamatā ir divi šķidrumi ar dažādiem blīvumiem. Atšķirīgie blīvumi ļauj šķidrumiem nesamaisīties un pārvietoties vienam otrā. Tāpēc lavas lampu var diezgan viegli izveidot mājas apstākļos. (Es gan domāju, ka no eļļas un ūdens lavas lampa neizdosies)
Ferrofluīds ir šķidrums, kas satur magnētiskas daļiņas tādā veidā padarot šķidrumu magnētisku. Ar eļļu, tinti un magnētu vari uztaisīt pats sev tādu un spēlēties.
Detalizēta instrukcija pagatavošanai TE.
Kad gaisma iet caur vienu objektu uz otru tā maina ātrumu un virzienu. Objekts ir redzams tikai tad, ja atspoguļo gaismu, tāpēc, kad divas vielas ar līdzīgām atstarojošām īpašībām nonāk saskarsmē, piemēram, augu eļļa un stikls, gaisma iet taisni caur eļļu padarot stikla priekšmetu neredzamu. (Eļļa ir gan priekšmetā, gan apkārt tam)
Svarīgi ir izmantot Pyrex stikla traukus, jo tie ir ļoti kvalitatīvi un neskrāpējas.
Magic Mud ir ciete, kas patiesībā atrodas praktiski visā mūsu pārtikā - kartupeļu ciete. Ja tev tā nav mājās, tad vari iegūt to no kartupeļiem, ja gadās taisīt kartupeļu pankūkas.
Katrā ziņā šo es tuvākajā laikā noteikti izmēģināšu ;D
Pamācība ŠEIT.
Kad tiek sajaukts piens + pārtikas krāsviela + trauku mazgājamais līdzeklis sanāk gandrīz vai māksla.
Krāsainas liesmiņas var uztaisīt ar sadzīves ķīmijas palīglīdzekļiem - sajaucot metanolu ar sāli un boraku.
Gan jau kādreiz esi aizdomājies par to, kāpēc bērnus cukurs padara tik ļoti hiperaktīvus. Cukurā ir paslēpusies ļoti liela ķīmiskā enerģija. Iemetot kādu saldumu, šajā gadījumā gumijlācīti, traukā ar kālija hlorātu ( neliels daudzums) notiek enerģijas atbrīvošanās. Tas pat varētu bērnus nobaidīt un tie no saldumiem uz laiku atteiktos. ;D
Interesanti, bet tikai smagi pietrūkst informācija kā to visu dabūt gatavu. Cik, kas un ka!?
vispār pirmajā gadijumā ūdens ir jāatdzesē vairākus grādus zem ūdens sasalšanas temperatūras.Ieliekot to ledus gabaliņu, tu radi kristalizācijas centrus, un tapēc sākas sasalšana. Devītajā ir Borskābe + etanols + sērskābe.Boraks ir minerāliezis.... Pēdējā tiek izmantos kālija hlorāts KClO3 nevis kālija hlorīds KCl
Iemetot Haribo lācīti mēģenē ar kālija hlorātu nekas nenotiks. Kālija hlorāts ir jāizkausē gāzes vai spirta lampiņas liesmā, tikai tad met iekšā mēģenē lācīti un novēro reakciju.
Piemetinot par 9. eksperimentu. Kālija joni degot parastā vidē nerada violetu liesmu, lai to novērotu ir jāskatās uz degmaisījumu caur speciālu stiklu. Pietam parastam cilvēkam metanols ikdienā nav pieejams, jo tā ir stipra inde.
Lai novērotu dažādas metālu jonu krāsas parasti eksperimentus veic dedzinot degmaisījumu (labākais kālija hlorāts/pūdercukurs 1/1, var mēģināt arī kālija nitrāts/pūdercukurs 1/1) kopā ar noteiktā metāla sāli (neliels daudzums). Stroncija sāļi dos spilgti sarkanus liesmu, vara joni zili-zaļu liesmu, nātrija - dzeltenu liesmu, bārija - zaļganu liesmu.
Parastā Kālija Hlorāta iemetot gumijas lācīti nekas nenotiks......
Ir nepieciešams viņu uzkarsēt, lai kālija hlorāts paliktu šķidrs. Un nebūtu ieteicams šādu eksperimentu vispār veikt mājās.
par lavas lampu
dažādie blīvumi nav iemesls vielu nešķisanai vienai otrā, šeit spēlē lomu tieši šķidrumu polaritāte un savstarpējā šķīdība. un šajā gadijumā tiek piemeklēti šķidrumi ar maksimāli tuvu blīvumu, parasti lieto ūdeni un anilīnu ( anilīna blīvums apmēram 1,1.g/ml, ja nemaldos) lampu sildot, anilins izplešas, blīvums samazinas un tas sāk uzpeldēt. krāsvielas pievieno arī pēc šķidības.