Parastajā ūdenī klasteru ir tikai 40%, bet 60% ūdens sastāv no atsevišķām molekulām un gadījuma asociātiem.
Jo vairāk ūdenī ir klasteru, jo vairāk sakārtota ir tā struktūra, jo vairāk tas spēj pats sevi reproducēt, kas arī ir novērojams dzīvās sistēmās.
Klasteru veidošanās nozīme ūdenī ir izskaidrojama ar to spēju uz laiku "atcerēties", "glabāt", kā arī "izstarot" milzīgus informācijas apjomus elektromagnētisko svārstību veidā. Klasteru struktūrā iekodēta informācija par mijiedarbībām, kas notikušas ar konkrētajām ūdens molekulām, tas ir – par jebkādām iedarbībām uz organismu. Katrs klasteris atgādina modernu datoru, kurā atrodas līdz 44000 informācijas paneļu. Katrs panelis kontrolē savu mijiedarbības veidu ar apkārtējo vidi.
Stabili, ūdenī veidojušies klasteri satur sevī ļoti lielu enerģiju un informāciju ar augstu blīvumu, kas tuvs kristālu blīvumam, tāpēc tos sauc arī par "šķidrajiem kristāliem" vai "kristālisko ūdeni".
Tālāk ūdens strukturēšanās saistīta ar galveno ūdens struktūras elementu – klasteru (supermolekulu) apvienošanos šūniņās, kas katra satur apmēram 40 miljonus šādu struktūras elementu (skat. 5. zīm.) Šajā pēdējā trešajā līmenī ūdens strukturēšanās tiek nobeigta.
Šīs struktūru īpatnības dod iespēju runāt par ūdens atmiņas eksistenci, par to, ka katrs ūdens struktūras elements ir informācijas elements. Katra tādas vides šūniņa satur pilnu informāciju par jebkādām iedarbībām uz ūdens vidi.
_______________________________
1 Zelta proporcija (griezums) – kāda lieluma dalīšana (piemēram, nogriežņa garuma) divās daļās tā, lai lielākās daļas attiecība pret mazāko būtu vienāda ar visa lieluma attiecību pret tā lielāko daļu. Heopsa piramīdas, sengrieķu tempļa Partenona proporcijās, Leonardo da Vinči gleznās tika izmantots zelta griezums. Vienas pilnas DNS spirāles attiecība pret tās augstumu arī atbilst zelta griezumam.
Par ūdens atmiņu sīkāk runāsim nākamajā lekcijā.
Lekciju ciklu par tēmu "Dievs un zinātne" sagatavojusi
pedagoģisko zinātņu doktore, profesore M. Skuratovska