Datoru gigantu vēstures divas desmitgades bildēs3
Šo datoru vectētiņu radīja leģendārais vācu inženieris Konrāds Cuze (Konrad Zuse), un Z4 bija tiešs pēctecis 1941. gadā radītajam Z3, kas bija pirmā programmējamā automātiskā skaitļošanas mašīna pasaulē. Z4 strādājot patērēja apmēram 4 kilovatus elektroenerģijas, un tā takts frekvence bija 40 herci. Kā atmiņa darbojās 64 32 bitu reģistri, kas atbilst 256 baitu atmiņai. Viena saskaitīšanas operācija tika izpildīta 0,4 sekundēs. Z4 var apskatīt Vācu muzejā, Minhenē.
Pirmās divas Kolosu iekārtas Mark1 un Mark2 tikai izmantotas Otrā pasaules kara laikā, lai britu kriptogrāfi uzlauztu vācu vērmahta šifrētos ziņojumus. Mašīna apstrādāja 5000 simbolus sekundē, un varēja arī vairāk, taču, ņemot vērā, ka tā strādāja ar papīra lentēm, pastāvēja liela iespēja tās saraut. Līdz pat 1970. gadiem šo datoru eksistence bija liels noslēpums. Taču tad tika izlemts, ka šo mašīnu radītāju uzkrātās zināšanas var stimulēt tehnikas un tehnoloģiju attīstību.
1946. gadā, kad parādījās ENIAC, šī mašīna momentā ieguva apzīmējumu – „Giant Brain” jeb Gigantiskās smadzenes. Un jāteic, ka iekārta tiešām bija liela. Svēra vien šis pasaulē pirmais universālais elektronu ciparu dators veselas 27 tonnas. Mašīnas jaudas tika izmantotas arī aprēķinos, kurus izmantoja ūdeņraža bumbas radīšanai. Iespējams, pasaulē pašas pazīstamākās un slavenākās mašīnas programmēšana varēja aizņemt nedēļas un prasīja veikt daudzas ar aparatūru saistītas manipulācijas, kas prasīja operatoru roku darbu.
Masačūsetsas tehnoloģiskajā institūtā (Massachusetts Institute of Technology) radītais Viesulis bija pasaulē pirmais dators, kuram iegūtās informācijas atainošanai tika izmantots ekrāns. Iesākumā šim datoram bija 512 baitu atmiņa, un tas varēja izpildīt 20 tūkstošus instrukciju vienā sekundē, bet vēlāk, pateicoties ieviestajai atmiņai ar magnētiskajiem serdeņiem, kas bija kas attāli līdzīgs mūsdienu RAM, darba ātrums dubultojās, kas padarīja Whirlwind par pašu ātrāko datoru visā pasaulē tajā laikā. Saskaitīšanas operācija tika izpildīta 8 miksrosekundēs, reizināšana 25,5 mikrosekundēs (izmantojot elektronu lampu atmiņu 61 mikrosekundē), bet dalīšana - 57 mikrosekundēs.
Dators ar nosaukumu WITCH ir zināms arī kā Harwell Dekatron Computer, un šī mašīna neizcēlās ar lielu ātrdarbību. Tā piemēram, viena reizināšanas operācija aizņēma 5 līdz 10 sekundes, bet pluss bija tas, ka dators varēja strādāt bez cilvēku iejaukšanās ilgu laika periodu. Tajā varēja ielādēt nepieciešamos datus un mierīgi ļaut, lai iekārta izskaitļo rezultātu. Tā piemēram, nebija nekas īpašs, ja to mierīgi atstāja darbojamies uz nedēļu un vairāk bez cilvēku klātbūtnes Ziemassvētku vai Lieldienu laikā.
Šis zviedru lolojums BESK - (Binär Elektronisk SekvensKalkylator), bija dators ar 2560 baitu lielu atmiņu, 512 - 40 bitu vārdi. Tas veica saskaitīšanas operāciju 56 mikrosekundēs, bet reizināšanas - 360 mikrosekundēs. Pavisam mazu brīdi tas bija pasaulē ātrākais dators. Interesanti, ka autors sākumā piedāvāja datoru saukt par COGNAC (konjaks), bet, kad oficiālās personas to noraidīja, tad nosauca par BESK, kas nozīmē – rūgtais, sīvais. Arī alkohola apzīmējums. Ej nu saproti, vai tas zviedru humors, vai arī cilvēkam tiešām bija problēmas ar spirtoto dziru.
IBM šo projektu izziņoja jau 1953. gadā, bet pabeidza tikai 1955. Dators tika izīrēts komerciāliem mērķiem, un tā atmiņas apjoms bija 10 Kb, bet vienā sekundē tas izpildīja 3950 saskaitīšanas vai atņemšanas operācijas.
Šis dators ar vārdu NORC (Naval Ordnance Research Calculator) – Jūras karaspēku artilērijas tehniski pētnieciskā skaitļošanas mašīna, kopā ar iepriekš pieminēto Whirlwind, bija sava laika superdatori. Mašīna varēja izpildīt 15 tūkstošus operāciju sekundē, pirmais modelis strādāja ar 2000 64-bitu vārdiem, kas veidoja 16Kb atmiņu.
window.onload = function(){window.parent.CKEDITOR._["contentDomReadyimageEditBox"]( window );}