Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
57

Uzmanību!
Šis raksts ir pilnībā kopēts - tas man šķita tik labs, ka es nedrīkstēju tajā veikt jebkādas izmaiņas.

Iepriekš rakstīju par krievu astrofiziķi Nikolaju Kardašovu, kurš pirms 10 dienām aizgājis aizsaulē. Ļoti interesanta personība, kas dzīvoja neparastā valstī ar neparastiem cilvēkiem un pats bijis pats neparastākais no tiem.

Šajā rakstā būs runa par viņa izveidoto civilizācijas skalu, "civilizācijas mērauklu"…

---

Šajā sakarā savas pēdas zinātnē ir atstājis Krievu astrofiziķis Nikolajs Kardašovs (Nikolai Kardashev). Viņš veiksmīgi izveidoja zinātniski akurātu modeli pēc enerģijas patēriņa – Kardashev scale, kurā attēlotas 3 kategorijas. Lai arī tā ir tikai teorija, attīstības modelis ir starptautiski visai plaši atzīts zinātnieku vidū, jo ir salīdzinoši reālistisks un balstīts uz zinātniskiem faktiem. Tā, kā cilvēki izmanto ar vien vairāk un vairāk enerģijas un attiecīgi attīstoties, šī tendence ir izmantota arī, kā galvenā vadlīnija turpmākā cilvēces tehnoloģiskās attīstībās kāpnēs.
Teorijas sākumā bija vien 1-3 posmi, taču laika gaitā citi zinātnieki ir izvērsuši šo teoriju plašāku, proti, 0-5 posmiem.

Enerģijas patēriņscaron ir... Autors: spoks0 Civilizācijas mēraukla
1.

Enerģijas patēriņš ir teorijas galvenā vadlīnija.

 

Type 0 – Sākums

Sāksim ar to, ka cilvēki šajā sarakstā nemaz vēl nav. Jā, tikai tāpēc nācās ieviest tādu Type 0 attīstības posmu. Taču, kā ir teicis Amerikāņu zinātnieks un futūrists, Michio Kaku, mēs Type 1 attīstības posmu varētu sasniegt aptuveni tuvāko 100 gadu laikā. Šajā laika posmā var notikt daudz. Tas nozīmē, ka vai nu cilvēce uzplauks, vai tieši pretēji – noziedēs. Mēs šobrīd piedzīvojam ļoti svarīgu mirkli cilvēces vēsturē, risku ir pietiekami daudz – lēnām notiek pāreja uz pirmo pakāpienu. Ticis noteiks, ka mēs, cilvēki, šobrīd esam aptuveni 0,73 šajā skalā, proti – apmēram 100 gadu attālumā no pirmā pakāpiena. Protams, ar nosacījumu, ja mēs turpināsim tādu attīstības ātrumu, kāds ir šobrīd (iespējams tempu pat paaugstinot – to kontrolēt nav gluži mūsu spēkos).

Tātad, ko nozīmē šī nulles stadija? Tas nozīmē, ka mēs iegūstam enerģiju no naftas un oglēm. Tāda tehnoloģija, kā saules paneļi un vēja ģeneratori – proti, atjaunojamie dabas enerģijas resursi (saule, vēj&scaron, ir solis uz Type 1 tipa civilizāciju. Šobrīd gan abi lauciņi nav pietiekami attīstīti, lai pilnībā uz tiem paļautos.

Type 1nbspattīstības posmu... Autors: spoks0 Civilizācijas mēraukla
2.

Type 1 attīstības posmu iespējams varētu sasniegt aptuveni tuvāko 100 gadu laikā.

 

Type 1 – Planēta

Šī tipa civilizācija būtu spējīga iegūt pilnu potenciālu no mājas planētas – Zeme. Tas nozīmē, ka šī tipa civilizācija būtu neatkarīga no samērā primitīviem enerģijas ieguves veidiem, kā piemēram – nafta, ogles, gāze. Protams, pastāv iespēja, ka nekad nebūs tā, ka šos neizmantos pilnībā. Šie ir fundamentāli enerģijas avoti bez kuriem iespējams nekad nevarēs pilnībā iztikt. Pozitīvi ir tas, ka nākotnē varētu rast veidu, kā samazināt ieguves avotus no mājas planētas un iegūt to citos veidos. Piemēram, asteroīdu ieguve.
Savukārt, ļoti attīstīta būtu saules enerģijas ieguve (saules paneļi) un vēja enerģijas ieguve (ģeneratori), kā arī attīstītākas tehnoloģiju formas šo enerģijas avotu lauciņos. Respektīvi, visi dabiskie procesi, kuri notiek dabā, būtu pārvēršami enerģijā.

Piemēram, jau mūsdienās, izmantojot pjezoelektriskos ceļus, var pārvērst cilvēku soļus  un citu objektu mehānisko slodzi uz šī ceļa – enerģijā.

Vislielākais potenciāls ir ierīcei, kura nodrošinātu tādu pašu vai ļoti līdzīgu procesu, kurš notiek mūsu pašu zvaigznē – kodolsintēze. Patiesībā šāda ierīce jau eksistē, taču tā vēl nav pietiekami stabila, lai darbotos ilgi – Wendelstein 7-X stellarator (lasi vairāk angliski). Pašlaik ir izdevies izveidot ūdeņraža plazmu, kas būtībā ir lielos solis tuvāk kodolsintēzei. Lai radītu kodolsintēzes procesu, iekārtā jāģenerē ļoti augstas temperatūras, kuras var sasniegt pat 100 miljonus grādu pēc celsija. Ja ierīci izdotos izveidot stabilu, tas nozīmē gandrīz nebeidzamu enerģijas ieguves avotu, taču iespējams ierobežotu tās aplikācijās. Kā piemēru varētu minēt kodolenerģiju – enerģijas ir daudz, bet sarežģīts, dārgs un principā neiespējams ikdienas lietotājam.

Aptuveni pēdējo 50 gadu laikā kodolenerģija ir izmantota 26 kosmosa misijās – tajā skaitā Curiosity rover (zinātniskā laboratorija uz riteņiem), kurš veiksmīgi veica nolaišanos uz Marsa, kā arī veica nozīmīgus eksperimentus.

 

 

 

 

Tas nebūt nav viss jo... Autors: spoks0 Civilizācijas mēraukla
3.

Tas nebūt nav viss, jo nākotnē paredz pilnīgu Zemes izmantošanu, tīru enerģiju (atjaunojamie enerģijas resursi) un pat dabā notiekošo norišu ietekmēšanu – vulkāni, laika apstākļi un pat zemestrīces. Jā, protams, šim sākumā ir grūti noticēt, taču tas ir tas, kur cilvēce šobrīd tiecas un salīdzinoši ar vispārīgo nākotnes vīziju, šis ir tikai pats mazumiņš, ko spēt kontrolēt vai ietekmēt būtu normāli paceļam uz lielajām tehnoloģijām un atklājumiem zinātnē.

 

Type 2 – Saules sistēma

Nākošā tipa civilizācija būtu spējīga iegūt enerģiju no savas mājas zvaigznes, šajā gadījumā – Saules. Tehnoloģija ir attīstījusies tik tālu, ka ir iespējams veidot mega struktūras. Šo tehnoloģiju mērķis ir iegūt pēc iespējas vairāk enerģijas un darīt to pēc iespējas efektīvāk. Viena no idejām ir Daisona sfēra (Dyson sphere), kuru ierosinājis teorētiķis-astronoms Freeman Dyson. Pats teorētiķis sākotnēji dēvējis savu ideju par Daisona čaulu/ apvalku, taču pēc idejas atrādīšanas plašākai publikai 1960. gadā, gan zinātnieki, gan zinātnes entuziasti ir piedalījušies ar savu viedokli šīs teorijas ietvaros. Gadiem ejot un tehnoloģijai attīstoties, teorija ir ieņēmusi jaunus (efektīvākus) veidolus. Taču pamata idejas būtība gan nav mainījusies, proti – struktūra sastāvētu no moduļiem, kuri uzkrātu saules enerģiju no mājas zvaigznes.

Visreālākā un iespējams efektīvākā ideja būtu – Daisona spieta modelis – Saules orbītā dažādos augstumos novietoti saules gaismas uztvērēji/ moduļi, kuri uzkrātu šo enerģiju. Tas nozīmē, ka varētu nebūt viens milzīgs apvalks, kā tas tika domāts sākumā,  bet gan ļoti daudz mazāku moduļu, kuri atrodas salīdzinoši tuvu Saulei. Šāds spieta modelis patiesībā nav nemaz tik tālu no realitātes, ņemot vērā to, ka izsūtīt moduļus orbītā uz citām planētām mēs jau protam. Cits jautājums ir par to, kāda tieši būs šī tehnoloģija? Galvenās problēmas ar kurām varētu saskārties, ir – izmaksas, darbības temperatūra, ilgtspēja, moduļu labošana un galvenokārt – kā uzkrātā enerģija tiks pārvadīta izmantošanai.

Daisona spieta modelisCita... Autors: spoks0 Civilizācijas mēraukla
4.

Daisona spieta modelis

Cita pieeja būtu novietot moduļus tā, lai tie nebūtu haotiski, bet gan konkrēti organizēti ap Sauli – Daisona burbulis (kas gluži nemaz neatgādina burbuli pēc izskata).

Daisona sfēra ndash kāda... Autors: spoks0 Civilizācijas mēraukla
5.

Daisona sfēra – kāda idejas piekritēja digitālais mākslas darbs

Jāpiemin, ka ne tikai megastruktūru iespējas būtu šī attīstības līmeņa priekšrocības, bet principā visas saules sistēmas kontrole. Tas var nozīmēt – kolonijas uz citām saules sistēmas planētām, izpētes misijas, kā arī asteroīdu ieguve. Asteroīdu ieguve varēt izdoties arī nedaudz ātrāk. To nereti dēvē jau mūsdienās, kā pirmo triljonu biznesu. Tuvākajā laikā gan tas vēl nenotiks, taču tas var izdoties arī Type 0 beigu periodā vai Type 1 ietvaros.

 

Type 3 – Galaktika

Civilizācija, kura apdzīvo visu galaktiku – Piena ceļu (Milky Way). Līdz ar šo sadaļu sakas zinātniskā fantastika, kura balstīta uz iepriekšējām zinātnes, tehnoloģijas tendencēm un teorijām, kuras šobrīd rada jēgu.
Respektīvi Type 3 būtu civilizācija, kura iegūtu enerģiju no tūkstošiem zvaigžņu, būtu kolonizējusi tūkstošiem planētu. Iedarbini fantāziju, jo tik advencēta civilizācija būtu spējīga visneprātīgākajām lietām – visa galaktika būtu šīs civilizācijas rīcībā. Grūti aptvert to, cik tālu būtu tikusi medicīna, tehnoloģijas un viss pārējais. Jau tagad mūsu starpā ir nelielas kiborgu pēdas – mākslīgās ekstremitātes, vīrietis, kuram galvā ir antena, kura ar skaņas palīdzību uztver krāsas (noskaties video) un daudzas citas lietas. Tā vien šķiet, ka šāda tipa attīstība tikai uzņems apgriezienus un kļūs par ar vien normālāku ikdienas sastāvdaļu.

Stīvens Hokings, Īlons Masks un Bills Geits ir izteikuši reālas bažas par mākslīgo inteliģenci. Citējot Stīvenu: “Izveidot mākslīgo inteliģenci būtu lielākais sasniegums cilvēces vēsturē,” pēc tam piemetinot: “Diemžēl, tas var būt arī pēdējais.”

Mākslīgā inteliģence var būt ļoti bīstama, ja neprasmīgi izveidota. Vispirms ir jāapzinās riski un jāizveido tā tāda, lai cilvēks pats no tā neciestu. Cilvēki ir ierobežoti savā attīstības ātrumā, taču mākslīgās inteliģences robots informāciju spētu apstrādāt mežonīgā ātrumā, mācīties no kļūdām un attīstīties neatkarīgi no cilvēka. Neviens nevar skaidri apgalvot, kā darbotos mašīna, kura būtu spējīga sevi apzināties, līdzīgi, kā savu eksistenci apzinās cilvēks. Varbūt šī mašīna, mākslīgā inteliģence vēlētos nosargāt savu eksistenci un tādējādi cilvēku uzskatot par draudu?

Taču tālā nākotnē cilvēks un mašīna iespējams kļūs viens vesels. Lai arī tagad tas šķiet neticami, šai civilizācijai nākotnē tas varētu radīt jēgu un iespējams tas ir vienīgais ceļš, lai turpinātu attīstību.

Tehnoloģiskā singularitāte... Autors: spoks0 Civilizācijas mēraukla
Attēls no: matrixni.org
6.

Tehnoloģiskā singularitāte – kad tehnoloģija būtu spējīga sevi apzināties.

 

Type 4 & Type 5

Pats teorijas radītājs tālāk par Type 3 neko minējis nav, taču citi zinātnieki ir devuši savu vīziju šajā sakarā. Type 4 būtu civilizācija, kuras apjomi sasniegtu galaktisko superkopu apmērus, kas jau tā ir prātam neaptverami, taču, jā, tas vēl nav viss. Type 5 civilizācija būtu pielīdzināma teju Dievam, citiem vārdiem – būtne, kura ir spējīga radīt, manipulēt ar visumu un principā būt nemirstīga. Lai arī cik iespaidīgi šis nebūtu, atcerēsimies, ka oficiāli uz šīs skalas mēs vēl neesam. Šis ir ļoti aizraujošs laiks, kurā piedzīvot savu dzīvi.

 Autors: spoks0 Civilizācijas mēraukla
7.
0
57
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [8]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
spoks0 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Sertificēts spoksMedaļa 1/13 kūciņas
  spoks0 13.08.19 11:26
3
0

atbildot uz gelandewagen komentāru " galaktiku kolonizēt neizdosies, kā arī ... "

Jā, nav fakts, ka mūsu civilizācija piedzīvos nākamo attīstības posmu. Attīstības jēga varētu būt atkarīga no dzīves ilguma, ārējiem faktoriem, kas piespiež attīstīties (konkurence starp vairākām civilizācijām), jaunām zināšanām, resursiem un iespējām, kuras šobrīd it kā nav nepieciešamas.

Var arī gadīties, ka esam šādas civilizācijas aizmirsts nostūris, kurš savas izolētības pēc kļuvis mežonīgs..

norlatvija avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RecidīvistsMedaļa Patīk komentārs
  norlatvija 13.08.19 10:08  
2
0
Interesanti lasījās!
gelandewagen avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Dienas joksMedaļa Baloni
  gelandewagen 13.08.19 11:15
2
0

galaktiku kolonizēt neizdosies, kā arī tas nav pat nepieciešams, jo daudz būtiskākais, ka šajā rakstā nav pieminēts, ir civilizācijas lielums. Protams, ka enerģijas patēriņš norāda uz civilizācijas attīstību, bet šobrīd civilizācijas pieaugums ir nevis uz cilvēku skaita pieauguma bet gan uz cilvēka vidējā vecuma palielināšanos. Vēl tikai 100 gadus atpakaļ vidējais vecums bija par 20 gadiem mazāks, un tikai ar antibiotiku atklāšanu un vēl visādu medikamentu atklāšanu un higiēnas ievērošanu ir izdevies novērst vai ierobežot masu slimības (bakas ir oficiāli iznīdētās, bet tās agrāk iznīcināja miljonus, sobrīd HIV un tuberkuloze ir kandidāti uz apkarošanu) ir palielinājies civilizācijas vidējais vecums, karu nav, militāri konflikti ir sīkumi. Un tāpēc ir jautājums, priekš kam mums pat Type2 jeb kolonizēt saules enerģijas iegūšanai jeb būvēt megastruktūru ap sauli, ka nebūs kas tur dzīvo jeb iedzīvotāju blīvums būs 1 cilvēks uz ntajiem kvadrātkilometriem (līdzīgi kā austrālijā), tas ir, nav cilvēkresursi. Piekrītu, ka nafta un ogles ir primitīvs eneŗgijas veids. Bet dabasgāzi (biometāns un nejaukt ar izpumpēto no zemes) varam saražot paši pie tam, diezgan pietiekošā daudzumā, noķert un palaist ap zemi asteroīdu, un apmierinātu vajadzība būtu pēc retajiem elementiem, kurus varētu iegūt uz asteroīdiem. Galaktiku? šobrīd mūsu zināšanas nav tādas, lai spētu izdomāt elementus, kuri būtu nepieciešami civilizācijai.

Saule ir otrās paaudzes zvaigzne, tad ir jāmeklē trešās paaudzes zvaigzne, kuras apkārtē ir planētas, uz kurām varētu būt elementi, kas zinātniekiem ir tikai sapņos rādījušies. Un tas varētu būt interesanti pēc kādiem 2-3miljardiem gadu. Līdz ar to, jebkurā gadījumā mums pietiek ar Type2 sistēmu.   

Han Solo avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  Han Solo 13.08.19 17:13
2
0

Galaktikas sargos vol2 bija type4 vai pat 5 - Kurta Rasela varonis, Star lorda fāteris.

He, sanāk, ka filmas scenārija rakstītāji to ir nevis izgudrojuši, bet paņēmuši no reāli gudru cilvēku teorijām.

spoks0 avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Sertificēts spoksMedaļa 1/13 kūciņas
  spoks0 18.08.19 16:19
2
0

atbildot uz VienkāršiRoberts komentāru " šobrīd gan izskatās, ka pašreizējā civi... "

Var tā būt…

Var gadīties, ka pateicoties papuasiem un Āfrikas kontinentam šī civilizācija izdzīvos, neskatoties uz milzīgo piesārņojumu, piemēram, Nigērijā, kur katra sevi cienoša iedzīvotāja pienākums ir nelegāli pieslēgties pie naftas vada, nevis attīstīt zinātni un augsti izglītotu sabiedrību. Var būt. Jebkurā gadījumā, par vainīgiem tiks nosaukti eiropieši un amerikāņi 

No kalna visi ceļi ved uz leju…

Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 17.08.19 00:34  
1
0
atbildot uz gelandewagen komentāru " galaktiku kolonizēt neizdosies, kā arī ... "Drīz jau arī pienāks cilvēku gals, nav ko gudri dirst, labāk vajag malku cirst.
VienkāršiRoberts avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  VienkāršiRoberts 17.08.19 20:40
1
0

šobrīd gan izskatās, ka pašreizējā civilizācija [ar amerikāņu domāšanas veidu priekšgalā] ir ceļā nevis uz augstākiem type , bet uz iznīcību

  

Banančiks00 avatars
Medaļa KomiķisMedaļa MērisMedaļa Aspazija
  Banančiks00 03.09.19 10:11  
0
0
Jā Kardaševa skala lasīta jau kuro reizi, bet interesanti palasīt, kas sarakstīts 4. un 5. skalā