BitCoin un Konkurenti
Teju visi, kas pirmo reizi kaut ko dzirdējuši par šo industriju, ir no sākuma to saistījuši ar vārdu BitCoin (BTC) – joprojām populārāko digitālo valūtu pasaulē. Tā nebūt nav vienīgā, bet tās statuss, kā šī finanšu sektora pionierim, dod zināmas priekšrocības zīmola atpazīstamībā. Tas arī izskaidro BTC lielo tirgus dominanci uz 2018. gada 2. janvāri – tās tirgus kapitalizācija (vienības vērtība x vienības cirkulācijā), 195 miljardi eiro, ir 35.92% no kopējās tirgus kapitalizācijas – 540 miljardiem eiro. Tas gan ir nieks, salīdzinot ar situāciju 2017. gada sākumā, kad tie bija vairāk kā 80%. Līdz ar digitālo valūtu progresu rodas izmaiņas tirgus situācijā un sākas tās tehnoloģiski novecojušā pioniera dominances noriets.
Uz doto brīdi, vienas BitCoin vienības vērtība ir teju 12 000 eiro, bet ir iespējams gan pirkt, gan norēķināties ar vienības frakcijām – līdz pat 1/100000000 daļai, ko sauc par “satoshi” – kā eiro ir centi. Pēdējā gada laikā tā vērtība ir cēlusies par vairāk kā 1000% līdz ar milzīgu pieaugumu tās popularitātē un pielietojumā tās galvenajam mērķim – kā norēķinu veids. Daudzās valstīs ar to var norēķināties pat par picas piegādi.
Šobrīd ideja par BTC masveida adopciju neizskatās reāla – tās rakšana patērē milzumdaudz elektrības, kas to padara par videi nedraudzīgu, pārskaitījumi ar valūtu ir kļuvuši ļoti dārgi – vienam pārskaitījumam var būt komisijas maksa līdz pat 20 eiro, un masveida popularitāte ir atklājusi nopietnus trūkumus, jo aktīvākos periodos darbības var aizņemt pat vairākas dienas. Šīs problēmas varētu risināt tikai “soft fork” sistēmas uzlabojumi (par to citā rakstā), kur vairākumam no rakšanas jaudas īpašniekiem jāuzlabo sevis izmantotais kods un jāsāk tas kopīgi lietot, veidojot paradigmas maiņu.
Neskatoties uz problēmām, šo digitālo valūtu joprojām uztver kā “digitālo zeltu” – ideālu vērtības glabāšanai to joprojām izmanto tirgošanai ar daudzām citām kriptovalūtām, kuru tehnoloģija ir attīstītāka, un tās popularitāte jaunpienācējiem kriptotirgos nodrošina tā reputāciju kā stabila garants. Nemaz nerunājot par milzīgo skaitļošanas jaudu, kas stāv aiz šī tīkla un nodrošina tā vispārējo drošību – neviena valūta joprojām nav sasniegusi šādu racēju interesi.
BTC neizskatās pēc digitālā aizvietotāja eiro vai ASV dolāram – tad kāda vispār jēga no tām kriptovalūtām un vai tas nenozīmē, ka viss izgāzīsies, jo BitCoin ir tik “slikts”? Pamatots jautājums, uz kuru atbilde rodas skaidra, salīdzinot šo valūtu ar tās galvenajiem konkurentiem un to tehniskajiem parametriem. Skatīt bildi zem šīs rindkopas, kur salīdzināti parametri BitCoin, Ripple, Litecoin, Dash un Ethereum.