Labs jautājums- kas šādā gadījumā ar cilvēku notiks? Briesmīgākās hipotēzes ir- sasprāgs gabalos, pārvērtīsies ledus gabalā, utt.
Bez skafandra kosmosā?20
Cilvēks pārvērtīsies ledus gabalā?
Pārkaršana vai atdzišana notiek vai nu saskaroties ar aukstu apkārtējo vidi vai caur siltuma starojumu. Vakuumā vides nav, nav ar ko kontaktēt. Precīzāk, tur ir ļoti retināta gāze, kura retinājuma dēļ kaut ko iespaido visai maz. Termosā vakuumu izmanto tieši tāpēc, lai saglabātu siltumu. Bez kontakta ar aukstu vielu kosmonauts nejutīs nekādu dedzinošu aukstumu.
Nosalšana būs ilga
kas attiecas uz siltuma starojumu, cilvēka ķermenis šādā veidā pamazām atdos siltumu. Termosam ir spoguļu sienas, lai aizturētu starojumu. Šis process ir diezgan lēns. Ja kosmonautam mugurā nav skafandra, bet viņš tomēr ir apģērbts, tas palīdzēs saglabāt siltumu. .
Izcepsies?
Iedegt var diezgan spēcīgi! Ja viss notiek kosmosā netālu no zvaigznes, var dabūt saules apdegumu uz atkailinātajām ādas vietām.- kā no pārmērīga apdeguma pludmalē. Apdegums kaut kur Zemes orbītā būs stiprāks nekā pludmalē, jo tur nav atmosfēras, kura sargātu no ultravioletā starojuma. 10 sekunžu var būt pietiekami, lai dabūtu apdegumu. Bet tas tomēr nav apdedzinošs karstums, un apģērbs arī kaut kādā mērā aizsargās. Ja iet runa par caurumu skafandrā jeb plaisu ķiverē, tad nav jāuztraucas..
Verdošas siekalas un asinis?
Šķidrumu vārīšanās temperatūra ir atkarīga no spiediena. Jo mazāks spiediens, jo zemāka vārīšanās temperatūra. Tāpēc vakuumā šķidrumi iztvaiko. Tas ir noskaidrots eksperimentos- ne uzreiz, bet siekalas uzvārās, jo spiediens ir gandrīz nulle, bet ķermeņa temperatūra - 36 grādi.Tas pats notiks ar visām gļotādām (acīs, plaušās)- tās izžūs, ja no organisma metiks pievadītas jaunas gļotas. Ņemot lielāku šķidruma daudzumu, būs efekts kā sausajam ledum- no ārpuses iztvaikošana, kā rezultātā tiek zaudēts siltums, uz kā rēķina iekšpuse sasalst. Ūdens lode kosmosā no ārpuses iztvaikotu, bet iekšpusē pārvērstos ledū.
Elastīgā āda, asinsvadi, sirds radīs pietiekoši lielu spiedienu,lai nekas nevārītos.
Nogalinās spiediena starpība?
Akvalangisti zina tādu nejauku lietu, kā Kesona slimība- vēl līdzīgu efektu var novērot, atverot šampanieša pudeli. Bez vārīšanās vēl ir gāzu izšķīšana asinīs- kad spiediens krīt, gāze pārvēršas pūslīšos. No šampanieša nāk izšķīdusi ogļskābā gāze, no akvalangista ķermeņa- slāpeklis. Bet šāds efekts rodas pie krasām spiediena izmaiņām- vismaz dažām atmosfērām. Bet vakuumā starpība ir tikai viena atmosfēra.
Ieelpotais gaiss saraus gabalos.
Šo gaisu būs vienkārši neiespējami neizelpot. Cilvēks izlaidīs gaisu kā caurs gaisa balons. Aizturēt elpu gluži vienkārši fiziski neizdosies.
CIlvēks noslāps?
Tās arī ir galvenās briesmas- nav ko elpot. Trenēti nirēji spēj izturēt bez gaisa dažas minūtes, netrenēts cilvēks- ne vairāk par minūti. Bet! Tas ir ieelpā, kad plaušas ir pilnas gaisa ar skabekļa atliekām tajā. Gaiss piespiedu kārtā tika izelpots. Izelpā cilvēks var noturēties 30 sekundes, ne vairāk. Vārdu sakot, cilvēks zaudēs samaņu sekunžu laikā...