Lihtenberga figūras un citas traumas
Zibens ievainojumi ir tik izplatīta parādība, ka radies pat jauns medicīnas virziens – keraunomedicīna, kas pēta zibens radīto ievainojumu medicīniskos aspektus. Pēc statistikas, 10–30% zibens spērienā cietušo mirst, un ap 80% izdzīvojušo gūst nopietnus, ilgtermiņa ievainojumus. Galvenie zibens traumas izraisošie faktori ir elektriskais lādiņš, karstums un to izraisītais mehāniskais spēks.
Zibens var trāpīt upurim tiešā ceļā vai arī atlecot no kāda cita objekta vai zemes. Tiešā trāpījumā elektriskā strāva izplūst cauri ķermenim, bet, tā kā cilvēks ir slikts elektriskais vadītājs, tā lielā mērā it kā izšķīst pret šo šķērsli. Tomēr tā saglabā pietiekami augstu voltāžu, lai, arī novirzīta no galvenā trieciena, radītu ārējus ievainojumus. Metāliski priekšmeti, kas ir kontaktā ar ādu, piemēram, rotas, var koncentrēt zibens enerģiju un, būdami labāki elektrovadītāji, pavērt ceļu stiprākai strāvai un attiecīgi smagākiem ievainojumiem, piemēram, apdegumiem, kūstot metālam.
Zibens bieži vien atstāj tipiskus ādas apdegumus – Lihtenberga figūras, ko jau 18. gadsimtā atklāja vācu ārsts Georgs Lihtenbergs. Tie ir sarkanīgi, papardēm līdzīgi raksti, ko dēvē arī par zibens ziediem. To uzplaukšanu izraisa zemādas kapilāru plīsumi, kad cauri tiem izskrien elektriskā strāva, vai arī mehāniskais trieciena vilnis pēc zibens izlādes. Lihtenberga figūras saglabājas ādā vairākas stundas vai dienas, un tas parasti ir nozīmīgs rādītājs, lai noteiktu nāves cēloni – vai tā iestājusies no zibens.
Elektriskā strāva, plūstot caur un ap upura ķermeni, parasti arī rada lielu elektromagnētisko lauku ar spēcīgu elektromagnētisko impulsu, kas var izraisīt elektriskos uzplūdus nervu sistēmā vai sirdsdarbībā. Tāpēc daudzi cietušie piedzīvo sirdsdarbības apstāšanos vai lēkmes, kaut arī viņiem nav nekādu ārēju traumu. Tas attiecas arī uz tiem, ko nav skāris tiešs zibens spēriens, bet kas atradušies tam ļoti tuvu. Zibens aculiecinieki var ciest arī no dzirdes traucējumiem un bungādiņu plīsuma.
Zibens bultas temperatūra izlādes brīdī ir piecas reizes karstāka par Saules virsmu – ap 30 000 grādu! Par laimi, zibens upurus parasti neskar šī uguns, jo strāva izlādējas momentāni, tomēr karstums ir pietiekami liels, un var izraisīt gan audu apdegumus, gan plaušu un krūškurvja bojājumus – tam strauji izplešoties sakarsušā gaisa dēļ.
Zibens skartie ir īpaši pacienti – jo viņu slimība ir maz pētīta un atstāj plaša spektra sekas uz ilgu laiku, ja ne uz mūžu. “Šogad ir desmitā gadadiena, un pat vēl tagad es jutu, ka esmu veikusi kārtējo soli veselības uzlabošanā,” 2001. gadā atzina amerikāņu rakstniece Grētele Ērliha, kuru 45 gadu vecumā ķēra zibens viņas Vaiomingas rančo. “Jā, tas pilnībā mainīja manu dzīvi. No ārkārtīgi aktīvas rančo rakstnieces, kas ik dienu strādāja pārāk daudz stundu gan fizisku darbu, gan rakstot, kļuvu par invalīdi. Man teica, ka es nedzīvošu ļoti ilgi un, ja dzīvošu, tad pašļūkāšu pa pludmali pāris metru dienā un atgriezīšos mājās atpūsties.” Ērlihai veicās satikt izcilu kardiologu, kurš viņu iedrošināja cīnīties par savu veselību. Par savu piedzīvoto zibens spērienu un ceļu uz atveseļošanos viņa sarakstīja dokumentālu grāmatu, tagad viņa daudz ceļo un turpina rakstīt.
“Cik savādi, ka mēs staigājam apkārt šajos ķermeņos, dzīvojam viņos, mirstam tajos, mīlējamies ar tiem, tomēr gandrīz neko nezinām par viņu intīmajām darbībām, par homeostāzes jocīgo balansēšanas darbu, par orgānu un sistēmu smalko arhitektūru vai privāto, iekšējo telpu apstākļu dažādību,” apcerēja rakstniece, kurai zibens spēriens bija stimuls pievērsties sava organisma dziļai izpētei.
Tikmēr līdzās ir arī mīts, ka, iesperot zibenim, cilvēks iegūst ekstrasensa vai pareģa spējas.