Pēc Studentinsss lūguma apskaidros nedaudz, kā notiek fotografēšana, un kāds inventārs ir manā rīcībā. Par cik uz doto mirkli inventārs "strādā" saliks iepriekš uzņemtas bildes.
Pēc Studentinsss lūguma apskaidros nedaudz, kā notiek fotografēšana, un kāds inventārs ir manā rīcībā. Par cik uz doto mirkli inventārs "strādā" saliks iepriekš uzņemtas bildes.
Te nu būs mans teleskops, šādā komplektācijā viņš nemaksā galīgi neko, 20cm spogulis, fokālais attālums 1.2 metri, attiecība attiecīgi F6, cena jaunam ir apmēram 350 ervīni, ja kāds vēlas uzsākt novērojumus, tad iesaku sākt ar šo, ērts lietošanā, nav diezko smags (28kg) man no viņa tik truba pāri palikusi, par cik vajadzēja statīvu ar sekošanu.
Te nu būs mans sapnis, ko vēlējos iegādāties jau tālajā 2009 gadā, tik finansiālu apstākļu dēļ pat nevarēju īpaši cerēt, kad kādreiz tas sanāks. ekvatoriālais statīvs ar 15 (citās vietās rakstīts ka tur 18 kg) kilogramu kravnesību, laba manta, tik nepatīk tas ka griež pa asīm viņu zobrati, kas ir nu manā gadijumā diezgan precīzi, taču staigā, līdz ar to bez autogida nu nekādi nesanāks bildēt ar garāku par 30 sekundēm okspozīciju. Taču problēma isināma, var internetā iegādāties Belt mod, maksā 170 ervīnu, pats statīvs maksā 1100-1300 ervīnu, dārgs prieks..
Nikon D3200 spogulene ko ar speciālu adapteri maucu pieteleskopa, laba manta, pirku viņu 3 gadus. pirmo gadu pētiju, meklēju īsto, kas ir manā cenu kategorijā, līdz atradu, tad viņa maksāja 470ls, nācās 2 gadus pagaidīt un cena nokritās uz 370 ervīniem (pacietība tomēr atmaksājas)
Protams tam visam vajag arī nedaudz voltus piemest, ar pirkstiņiem te netiks līdzēts, tapēc vajag kārtīgu akumulatoru 17ah pie 12 voltiem, pietiek lai statīvu kurbulētu 5-8 stundas (atkarībā no āra temperatūras) maksā apmēram 130-170 ervīnu.
ta nu lūk viss kopā tagad sver tuvu pie 80 kg, ziemā labi, visu uz ragavām un svīstot velc uz tumšāku vietu! :). tas par patreizējo inventāru, gribas vel daudz ko, bet pa lielam jaunu trubu, jo šī nav piemērota fotografēšanai, taisīta no metāla, tas maita, salā saraujās, karstumā izplešās, attiecīgi fokuss zūd, fokuseris ar nav paredzēts lai uz viņa ko smagu krāmētu - kustās biku, bet te vajag nu ūber precizitāti un stabilitāti, jo nu kadrā ietilpst 0.7 grādi loks, tajos 0.7 grādos ir 4k pikseļu, ja uz teleskopa sāk mušas drāzties, jau tad zvaigznes aiziet zigzagā!! . :D
ta nu sākam apstrādāt čupu ar bildēm, te būs viens kadrs no Lauvas trio, ISO 800, 30 sekundes ekspozīcijas laiks, lai palielinātu ekspozīcijas laiku, vajag protams vairāk kadrus, un tad krāmēt vienu otram virsū.
tam pasākuma es izmantoju programmu Deep Sky Stacker, jeb vienkārši DSS, programma ir par velti ļoti vienkārša un efektīva. bildē var redzēt ka man ir 100 light frames, jeb kadri, kas satur vajadzīgo informāciju, 31 dark frames, jeb tas pats kameras noise reduction, jeb kadrs ar tādu pašu ekspo un ISO, tik ar pievērtu optiku, kas svarīgi dark kadrus taisot ir jāievēro tempera, attiecīgi kameras sensoram jābūt tādā pašā temperatūrā, kādā ir bildēti light frames. nākošie ir Flat frames, šie kadri izlīdzina kadra izgaismojumu, tobišnebūs gaišs vidū un tumšs gar malām, viss būs vienādi un smuki izgaismots, dikti palīdz, lai atdalītu miglājus, galaktikas no fona. tālāk iet Bias faili, šamie noņem sensora pikseļu gļukus, kas rodas garāku ekspozīciju laikā, jeb kaut kā tā, neesmu to riktīgi vel izkodis, taču skaitās svarīgākie no kalibrācijas failiem. nu lūk, kad viss salikts programmā, es parasti spiežu stack un eju gulēt :D
kad pamostos (dators haļavnijs, negribējās savu kasti uz dāniju ņemt, tapēc tik ilgi) manā priekša parādās šāda tumša bilde, tas arī ir rezultāts, apakšā ir krāsu un izgaismojuma līknes.
Tās pārbīdām līdz dabonam sev vēlamo bildes izgaismojumu, un saglabājam rezultātu. tā tas pa lielam notiekās, process garšs un garlaicīgs(jāsalst ārā gaidot, nepacietība pārņem gaidot sastakotu bildi), taču rezultāti vienmēr pārsteidz :)
Lai dabūtu smikas bildes, var arī ņemt kameru ar ļoti lielu zoom, un atstāt uz kādām 10 min, un arī sanāks super bildes.
Ja iekrīt azartā, vai patīk, tad iesākumā ieteiktu pamēģināt nofočēt mēnesi tā, lai ir redzami krāteri. Ekspozīcijas ilgums nepārsniegs 1min, lai dabūtu pietiekami kvalitatīvu bildi, kuru datorā arī varēs vēl palielināt vienlaicīgi nezaudējot kvalitāti (lai nepaliek graudaina). Es bildes cepu ar canon IS3, kam ir 48x zoom. Sanāca smuki, pie tam bez statīva, jo noliku uz palodzes, un piepacēlu ar dakšiņu.
Kad būs iesista roka, var mēģināt fočēt jau kaut ko tālāku. tur gan jau vajag statīvu, jo ekspozīcijai vajag vismaz 10-15 min. Ilgāk nav jēgas, jo zeme kustās, līdz ar to, debess skats arī mainās. Kvalitatīva bilde nozīmē, ka redzēsi vairāk nekā zvaigznes, tas ir, ja agrāk domāji, ka redzi zvaigznes, tad ieraudzīsi, ka patiesībā vairākums zvaigznes ir galaktikas.
Ja gribās vēl kvalitatīvākas bildes, vajdzēs ilgāku ekspozīcijas laiku, tad ir jābūt jau motoriņam, kurš automātiski nobīda kameru, tad var arī vairākas stundas sekot vienam apgabalam. Tad jau labāk ir kamera, kurai var mainīt objektīvus, un tad zoom jau ir stipri lielāks. Bet bildes arī būs stipri interesantākas.
Un daudzi beigās sapratīs, ka astronomija ir interesanta zinātne, pie tam, arī būs skaidrs, kāpēc kaut kādu zondu uzņemto bilžu analīze prasa pat vairākus gadus, jo safočētais tiek analizēts pa milimetram.