Tos sauc arī par ''zaļajiem'' jumtiem. Tie sargā no lietusgāzēm, vasarā neļauj pārkarst, saglabā siltumu ziemā, atslogo kanalizāciju, kalpo gadiem ilgi. Ideja par zaļajiem jumtiem ir vienkārši ģeniāla. Iespējams, tie aizsargās lielpilsētu iedzīvotājus pret arvien draņķīgākiem laikapstākļiem, kādi šajos gados valda pasaulē.
Arhitektu jaunākais ierocis14
Zaļie jumti ‘’izsvīst’’ ūdeni. Stiprās lietusgāzes ir viens no iemesliem kāpēc uz vairāku Čikāgas augstceltņu jumtiem tagad sastādīti augi. Šādi ir apzaļumots par lielpilsētas rātsnama jumts. Veģetācija klāj pusi ēkas jumta, un kaut, kanalizācijas tīklu no pārplūšnas ir sperts solis pareizajā virzienā.
Zaļais jumts spēcīgu lietusgāžu laikā darbojas kā sava veida sūklis, un vienlaikus tam ir virkne citu funkciju. Tas uzlabo gaisa kvalitāti – izmantojot oglekļa dioksīdu, ražo skābekli, un karstās vasarās augu sega, ūdenim iztvaikojot, palīdz dzesēt rātsnamu un apkārtējo gaisu. Kā zināms, augi šajā procesā piesaista siltumu un dzesē gaisu.
Ūdeni notur pieci slāņi. Zaļajam jumtam apakšējā slānī parasti ir aizsargplēve, kas nelaiž cauri ne ūdeni, ne saknes. Virs plēves atrodas drenāžas slāvis, kas aizvada lieko mitrumu, un ūdeni uzsūcošs slānis.
Augsnes daudzums ir atkarīgs no jumta segumā paredzātajiem augiem. Dažods jumtos iestrādātas arī caurulītes, ar kurām augus pēc vajadzības var apūdeņot. Pašā augšā atrodas veģetācijas slānis.
Nākotnes jumtos būs daudz ūdens. Pēdējā laikā pasaules arhitektūrā vērojama jauna tendence – milzīgi, ar ūdeni, pildīti baseini uz ēku jumtiem. Tas ir arhitektu izstrādāts paņēmiens cīņā ar dabas stihijām, un baseiniem ir trīs galvenās funkcijas. Pirmkārt, vasarā šāds jumts neļauj ēkai pārkarst. Otkārt, spēcīgu lietusgāžu laikā tas savāc ūdeni.
Visbeidzot, vasarā, kad saule uzkarsē baseinu, iespējams uzkrāt milzīgu daudzumu enerģijas. Ēkās ar baseiniem, ko dēvē arī par zilajiem jumtiem, enerģiju ar siltummaiņa starpniecību pārnes uz pazemes ūdenskrātuvi, kur noglabā rezervē, lai vēlāk izmantotu ēkas apkurē.
Zilie jumti vēl nav īpaši izplatīti, taču Nīderlandes pilsētā Hertogenbosā 32 x270 liels jumta baseins jau kopš 2005. Gada nodrošina 30-40 % siltuma patēriņa birojiem un dzīvokļiem, kuru kopējā platība ir 260’000 kvadrāmetru. Japānas pilsētā Nagojā slejas iespaidīgais Oasis 21. Vasarā jumta baseindz dzesē celtni .