Online (tiešsaistes) drošība blokķēdē
Ar pēdējo laika ziņām par datu noplūdēm tīklā, drošība tiešsaistē kļūst par reālu lietotāju problēmu. Tirgū ir īsta niša ikvienam, kas varēs sniegt iespēju pierādīt kādas personas identitāti bez vajadzības sniegt sensitīvu informāciju, kā piemēram cilvēka dzimšanas datus.
2018. gadā jauns blokķēdes kriptogrāfijas rīks, ko sauc par zero-knowledge proof (nulles zināšanu pierādījumu), sāka veidot viļņus. Kaut, gan tas rīks jau kādu laiku tiek attīstīts, šī agresīvā kriptovalūtas raķete ir piesaistijusi mēdiju daudzu mēdiju uzmanību. Šo tehnoloģiju daļēji apstirpināja praktiski piemēri, piemēram, Zcash zk-SNARK. zk-SNARK apzīmē "nulles-zināšanu īss neaktīvo-zināšanu arguments". Arī priekš manis šie termini ir grūti saprotami un smagi lasāmi, bet cilvēki, kas ar to nodarbojas arī sapratīs. To visu skaidrot būs sarežģīti un nesaprotami priekš cilvēka auss.
Tas ļauj lietotājiem veikt darījumus pilnīgi anonīmi. Citām kriptovalūtām, piemēram, kā Bitcoin nav šada anonimitāte un to darījumi ir visiem pieejami publiski. Lai gan teorētiski šī informācija var tikt apvienota ar citiem datiem, lai izsekotu un potencionāli identificētu lietotājus. Vitaļiks Buterins (kas ir tāda giganta kriptovalūtas radītājs, kā Ethereum) ir komentējis par zk-SNARK, kā absolūtu pagriezienu par 360 grādiem šajā tehnoloģijā.
Runājot par kriptovalūtām un blokķēdi, tā ir tā tehnoloģija, kurai es redzu ļoti perspektīvu nākotni. Kriptovalūta būs noteikti, ka digitālais zelts un tai ir milzum daudz fantastiskas īpašības. Tu to vari pārnēsāt un pārvadāt kur vien gribi un kā vien gribi, citiem to nepamanot. Bitcoin bieži tiek pielīdzināts digitālajam zeltam un es varu pateikt vienu ļoti lielisku īpašību, kādēļ Bitcoin ir vēl vērtīgāks, nekā zelts.
Zelts ir dārgs un pašreiz viens no uzskatāmi ienesīgākajiem aktīviem, bet ir viena problēma, ka to nav droši glabāt pie sevis un pat ne bankā. Tav uzeltu kāds var nozagt, pārvadāt tu to nekur bez nevienas atļaujas nevari un tiksi pamanīts, ja gribēsi ar to lidot uz citu valsti. Tev tavs zelts būs jauzrāda un jāreģistrē. Bitcoin (kriptovalūta) gadījumā tās lietas ir daudz vienkāršakās un ērtākas, jo tavi Bitcoini vienmēr piederēs tikai tev un glabāsies pie tevis paša, bez nevienas trešās personas vai iestādes iesaisti. Tu savu Bitcoinu vari pārvadāt pilnīg jebkur to nevienam nemaz nezinot un tas ir milzīgs plus tā turētājiem.
Arī man ir daļa no Bitcoin un Ethereum, kā arī citas kriptovalūtas, jo es tajās saskatu viennozīmīgi nākotni, tā ir ciparu digitālā pasaule uz kurieni mēs ejam ļoti plašiem soļiem.
Pieminot vārdu Vitaļiks Buterins - viņš pats grib, lai viņu sauc tieši par Vitaļiku un visa kripto elite un ne tikai tieši tā arī viņu sauc.