Divus gadus pēc filmas „Pērtiķu planētas atmoda” notikumiem ir sācies karš. Pats cilvēciskākais no filmas personāžiem – pērtiķu vadonis Cēzars, kuru atveido aktieris Endijs Serkis, joprojām jūt sirdsapziņas pārmetumus par to, kas bija noticis ar viņa galveno līdzgaitnieku Kobu. „Filmā notiekošais tiek rādīts no Cēzara skatu punkta,” stāsta režisors Mets Rīvss, „Šis varonis ir tik iespaidīgs visā filmu sērijā tāpēc, ka Endijs Serkis ir paveicis neiespējamo, lai Cēzars izraisītu skatītājos tādas emocijas. Un ar katru nākamo filmu mēs cenšamies padarīt Cēzara personāžu vēl interesantāku.” Līdzīgi kā pārējie sugas brāļi, Cēzars evolucionē - atsevišķie aprautie vārdi un pēc tam frāzes pamazām pāraug aizvien sarežģītākos teikumos un aizvien vairāk sāk līdzināties cilvēkam pierastajai sarunvalodai. Tāpat režisors ir pārliecināts, kā šī būs vislabākā no Pērtiķu planētas sērijas filmām un Endijs Serkis par savu lomu ir pelnījis „Oskara” balvu.
Primātu karaļvalsts atbildes trieciens - Serkis un „Karš par Pērtiķu planētu”.12
„Kad pirmo reizi ierodies filmēšanas laukumā un redzi aktierus ģērbtus speciālos kostīmos un ar atzīmēm uz sejām, tad paliek nedaudz baisi, taču ar laiku pie tā visa pierod”, atceras Endijs Serkis, „Ir interesanti vērot jaunpienākušo aktieru reakcijas. ” Līdzīgi bija noticis arī ar aktieri Džemsu Franko, kurš ieradās uz „Pērtiķu planētas sākotne” filmēšanu tūlīt pēc piedalīšanās Denija Boila filmā „127 stundas”. Viņa pirmais jautājums bijis „What the f..ck is this?” (Kas, pie velna, tas ir?) Taču Vudijs Harelsons, kurš tika izvēlēts galvenā ļaundara lomai filmā „Karš par pērtiķu planētu”, esot ļoti veiksmīgi ticis galā ar pirmo šoka sajūtu par redzēto. Filmas veidotāji devuši mājienus par to, ka Harelsona atveidotais Pulkvedis tomēr nebūs tāds pilnīgi pavisam 100% ļauns – starp Cēzaru un Pulkvedi izveidosies dīvaina saikne ar vēlmi saprast vienam otru – kas tieši katru no viņiem motivē šajā karā.
Aktieris Endijs Serkis nelielā intervijā par Cēzaru un filmu „Karš par Pērtiķu planētu”.
- Endij, jaunajā filmā jūsu varonim un arī pārējiem pērtiķiem ir izdevušās ļoti dzīvas un gudras acis. Varbūt tieši tāpēc nav grūti noticēt, ka šajā pasaulē primāti un cilveki pamazām sāk mainīties savām vietām?
- Pilnīgi pareizi! Tas ir pilnīgi neticami, kā vizuālo efektu meistari ar katru nākamo filmu sasniedz aizvien augstāku evolūcijas posmu savā darbā. Mūsu acis vēl nekad nav izskatījušās tik reālas un cilvēciskas, lai arī pērtiķi savā attīstībā vēl atrodas pietiekoši tālu no cilvēka. Skatoties viņu acīs mēs varam būt vēl godīgāki vērtējot ne tikai visu civilizāciju kopumā, bet arī katram pašu sevi. Primātu intelekts turpina augt un attīstīties, bet cilvēku – apstājies uz vietas un tiek pakļauts zināmai degradācijai. Cēzars paliek aizvien daiļrunīgāks, bet šo robežu ir ļoti viegli pārkāpt un mēs negribējām, lai viņš pārvēršas par cilvēku pērtiķa kostīmā. Mēs ar režisoru Metu Rīvsu ļoti detalizēti regulējām visas nianses – Cēzara runas ātrumu, vārdu izvēli, pauzes un vēl līdz galam neizstrādātu dikciju. Mēs gribējām, lai viņš izklausītos nevis ideāli, bet pārliecinoši.
- Laikam tagad ir grūtāk strādāt pie šīs lomas, ja salīdzina ar iepriekšējām filmām, kur Cēzaram bija tikai pāris frāzes?
- Filmā „Pērtiķu planētas sākotne” Cēzara arsenālā ir tikai trīs vārdi, kuri skan ļoti dziļā, neskaidrā balsī. Priekš „Pērtiķu planētas atmoda” tika izstrādāts vesels savstarpējo komunikāciju sistēma – daži sazinās savā starpā ar tipiskām primātu skaņām, daži apgūst žestu valodu, bet Cēzars jau sāka izmantot vārdus un saistīt tās lauzītās frāzēs. Tajā laikā es filmējos ar bokseru zobu aizsargiem mutē, lai man būtu grūtāk izrunāt visu tekstu pareizi. Taču filmā „Karš par Pērtiķu planētu” Cēzaram ir daudz vairāk dialogu un arī viņa prāts darbojas jau daudz ātrāk, tāpēc nolēmām, ka man mutē vairs neko likt nevajadzēs. Līdz ar to, man iezīmējās ļoti trausla robeža, pārkapjot kuru es kompromitētu savu personāžu, kurš vairs neizskatītos tik dabiski. Tāpēc šī pēdējā filma priekš manis bija pati grūtākā.
- Jūs jau trešo reizi atveidojat Cēzara personāžu. Vai jums ir kaut kā speciāli jagatavojas šai lomai, jeb uzvelkat kostīmu un viss notiek pats par sevi?
- Viss nav nemaz tik vienkārši. Katru reizi tiek izstrādāts vesels prasību komplekts, vadoties no tā, kādā fiziskā un emocionālā stāvoklī atrodas Cēzars. Es atveidoju viņu vēl bērnam esot, bet tagad viņš ir jau pieaudzis un spēcīgs savas sugas pārstāvis. Ja Cēzara personāžu varētu ar kādu salīdzināt, tad pirmais, kas man nāk prātā ir Harijs Poters.
- Ar kuru no vēsturiskajām personām jūs varētu salīdzināt Cēzaru?
- Neskatoties uz to, ka Cēzars ir karavadonis, viņš ir arī pacifists. Viņā ir kaut kas no Nelsona Mandelas un Gandija – spēcīgām personībām, kuras deva priekšroku risināt problēmas nevardarbīgā veidā. Protams, ka Cēzars ir gatavs ķerties pie ieročiem un nogalināt, bet viņa pirmā reakcija uz jebkuru konfliktu – atrast tai miermīlīgu risinājumu.
- Daudziem no mūdienu pasaules līderiem būtu ko pamācīties no Cēzara, vai ne?
- Noteikti. Pasaulē notiek dīvainas lietas un mēs visi to lieliski sajūtam. Un tāpēc „Karš par Pērtiķu planētu” ir ļoti aktuāla filma, jo atspoguļo arī šobrīd notiekošo pasaulē. Te krustojas daudzas līdzīgas tēmas – naids vienam pret otru, bailes no visa tā, kas nav līdzīgs mums pašiem, gan reālu, gan metaforisku sienu būvēšanu, lai norobežotos no problēmu risināšanas. Mūsu filma cenšas caur izklaidi pievērst uzmanību šobrīd sāpīgajām tēmām.
- Vai jums pašam ir kaut kāda līdzība ar Cēzaru?
- Mēs esam līdzīgi ļoti daudzās lietās. Galvenokārt jau ar to, ka Cēzars bieži vien risina problēmas tādā pašā veidā, kā to darītu es. Dažreiz es sevi pieķeru sevi pie domas”: „Kāds Cēzars ir malacis! Cik pareizi viņš visu dara!” Bet citreiz, kad esmu apjucis un meklēju kādu risinājumu, tad jautāju pats sev: „Kā šajā situācijā rīkotos Cēzars?”
Par filmu: Ģenētiski modificēto pērtiķu armiju gaida jauns izaicinājums - viņiem ir jādodas nāvējošā cīņā pret cilvēku armiju, kuras priekšgalā atrodas nežēlīgais Pulkvedis. Ciešot milzīgus zaudējumus, Cēzars uzsāk savu personīgo karu, atriebjoties par saviem dzimtas brāļiem. Beigu beigās Cēzaram un Pulkvedim nāksies tikties episkā kaujā, lai noskaidrotu, kura no sugām valdīs par Zemi - pērtiķi vai cilvēki.
Filma „Karš par Pertiķu planētu” – kinoteātros no 14. jūlija.