local-stats-pixel

Geišu vēsture11

25 6
Par pirmajām geišām līdzīgām māksliniecēm varēja uzskatīt Kawaramono( „Upes gultnes”) cilts sievietes. Šie ļaudis apdzīvoja rajonus sausu upju gultnēs vai to krastos un pārdeva dažādus izstrādājumus.

Geišu priekšteci sauca Izumo No Okuni. Viņa sevi sauca par priesterieni, bet šis fakts tiek apšaubīts. Viņa nodibināja dejotāju grupu un sāka uzstāties ar dažādiem priekšnesumiem savā ciltī. Šīs dejotājas attīstīja jaunu dejas stilu- Kabuki, kas nozīmēja būt mežonīgam un necilvēcīgam. Izumo No Okuni bija lieliska dejotāja un drīz vien jau viņai bija daudz fanu un sekotāju. Vīriešu kārtas pielūdzēji drīz vien sāka cīnīties skaistās un talantīgās dejotājas dēļ, tāpēc viņas priekšnesumi tika aizliegti, tomēr viņa bija tā, kas iedvesmoja pirmās Geišas.

Pirmie izpriecu kvartāli atvērās 1589. gadā, kad kāds staļļu īpašnieks saņēma atļauju atvērt bordeļus. Viņš atvēra Yanagimachi kvartālu (The Willow World). Viņs uzcēla dažus tējas namiņus un boredeļus, un noalgoja dažas slavenas kurtizānes, lai pievilinātu bagātos.

Kurtizānes tika iedalītas dažās grupās: Tayu ( augstākā ranga kurtizānes Kyoto) un Oiran ( augstākā ranga kurtizānes Edo). Viņām bija daudz un dažādas privilēģijas. Pārējās kurtizānes kļuva par parastām prostitūtām (yujo).
Vārds Geiša neapzīmē tikai sieviešu kārtas mākslinieces („Gei-sha” Mākslas persona). Pirmie Giesha bija vīrieši- Taikomochi. Viņi darīja un vēl dara ( tādu ir vairs tikai zem 10) visu, ko dara Geišas: dejo, dzied, uzstājas). Viņi bija ļoti jautri, sabiedriski, un, atšķirībā no Geišu sieviešu pārstāvēm, sarunās mīlēja pacelt tādas tēmas, kas bija tabu.

Pirmā sieviete, kas kļuva par geišu, tā vārda nozīmē, bija Kikuya. Viņa bija prostitūta, kas kļuva populāra pateicoties savai dejotprasmei un shamisen spēlei. Viņa izlēma kļūt par izklaidētāju. Tajā pašā laikā ballīšu rīkošana, kurās piedalījās profesionālas dejojošas meitenes (Odori-Ko), uzskatīja par ļoti modernām. Kikuya bija viena no šīm dejotājām, un paralēli sievietēm, kas vārīja tēju un spēlēja bungas, pieņēma nosaukumu Geiša. Viņas vēlējās tikt uzskatītas par māksliniecēm. Viņas kļuva ļoti populāras.

Drīz vien Geišas kļuva tik populāras izpriecu rajonos, ka kurtizānes tika ātri aizmirstas. Šī jaunā suga, geišas, bija asprātīgas, brīvdomātājas, neatkarīgas un inteliģentas. Viņas brīvi varēja uzsākt sarunu par jebkuru tēmu. Pats svarīgākais, viņu mākslas prasme bija daudz iespaidīgāka kā priekštecēm.

Geišām nācās paļauties tikai uz savu talantu, jo viņu tērpi, grims bija ierobežoti. Viņām bija jābūt daudz vienkāršākām nekā kurtizānēm, vienveidīgs kimono, pāris matu sprādzes: viena liela, viena maza un ķemme. Viņām bija stingri noteikumi par to kā uzvesties. Viņām bija aizliegts nodarboties ar prostitūciju. Viņas pat tika izvēlētas starp neglītākajām meitenēm, un viņām tika aizliegts strādāt vienām. (Lai gan nereti nabadzīgie ļaudis nodeva savas meitas, lai tās kļūtu par geišām). Viņām vienmēr līdzi bija kāds, kas tās pavadīja no punkta A uz B. Ja kāda geiša tika apsūdzēta par nodarbošanos ar prostitūciju, viņa tika nogādāta speciālā tiesā, kas lēma viņas likteni. Tomēr pastāvēja iespēja bagātiem kungiem par lielu samaksu meitenes nopirkt un uzturēt, vai arī par lielu summu atņemt viņām nevainību. Pat ar visiem striktajiem noteikumiem Geišas kļuva daudzreiz populārākas par kurtizānēm un nomainīja tās.

20. gs sākumā Geišu bizness zēla un plauka, un šajā laika posmā par Geišām varēja kļūt vairs tikai skaistākās un talantīgākās meitenes. Tās meitenes, kuras tika atraidītas, kļuva par publisko namu iemītniecēm. Tieši šo meiteņu dēļ, kurām tika maksāts par seksuālām attiecībām nevis par sarunu vai priekšnesumu, ir radies maldīgs priekšstats par geišām kā par prostitūtām.

Geišu skaits pieauga līdz vairākiem tūkstošiem. Šajā laikā striktais dress-code bija atcelts, ļaujot geišām tērptos neizsakāmi greznos un dārgos un greznos tērpos un rotās. Bagāto nauda plūda šo rajonu īpašnieku maciņos, un nevienam pret to nebija nekādu iebildumu. Šis bizness bija nežēlīgs, un ne tikai geišas, bet arī maiko ( mācekles), okasan ( priekšnieces), darīja visu, lai sasniegtu virsotnes.

Tomēr, nākot jaunajai paaudzei, vecās tradīcijas tiek aizmirstas, karš nopstīja vairākus izpriecu kvartālus, citi zaudēja biznesu. Tikai dažas jaunas meitenes kļūst par maiko, un vēl mazāk izlems kļūt par geišām. Viņas nesaprot, ka geišu pasaule, no ārpuses grezna un interesanta, patiesībā ir smags darbs.

P.S. Kad tiksies un ja tiksies, tas uzrakstīšu sīkāk par tērpiem, make-up,pienākumiem, kādu slavenu geišu vai kurtizāni utt.
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 11

0/2000
Stulbās xD Man viņas tā riebjas!
0 0 atbildēt
pats tāds riebeklis...///
0 0 atbildēt
Kāpēc tu teikuma beigās vienmēr liec - "...///"? Tas ir stulbi, un liecina par uzmanības trūkumu. (x
0 0 atbildēt
Eso avatarsEso
Punci vai tad nezini, ka ir /// ? tas tach adidas ha ha
0 0 atbildēt
Labs raksts. Viss it kā dzirdēts pa šiem gadiem (izņ*t nosaukumus), taču bija izklīdis. Tagad atkal mazliet savācās kopā x] Paldies /// - Grebe atpazīstamības zīme. (x - Puncis atpazīstamības zīme Man vienmēr taisnība ® - House MD atpazīstamības zīme.
0 0 atbildēt
Šiki, te jau tādas pat ir izveidojušās.. enīvei, ļoti labs raksts. Tiešām bija interesanti lasīt.. ^^
0 0 atbildēt
onsen geisas ir tas prostitutes un visvieglak vinas ir atskirt pec tas lentas kuras normalas geisas sien aizmugure, bet vinas prieksa jo vinu sasiet ir aprak gruti, un mezgls ari vienkarsaks ;) btwto ka geisa pardod savu nevainibu bij midzuage so vinas tik un ta perkamas^^
0 0 atbildēt
Geišu agrākie senči bija Kawaramono ( „Upes gultnes”) cilts. - pilnīgas muļķības! nepastāv tāda lieta kā geišu senču cilts! daaa!! Geišas ir unikāla parādība, kas līdz 18.gs. kā tāda nemaz nebija! Par priekštecēm var uzskatīt gan kurtizānes (kas tajā laikā bija galma dāmas), gan prostitūtas un saplūstot šīm parādībām kopā vai ejot paralēli izveidojās geišas, kuras var iedalīt sākot ar onsen geišām jeb prostitūtām un beidzot ar augstas klases izsmalcinātām geišām ,kuras tāda tipa pakalpojumus nesniedz. Ui, vēl ilgi varētu turpināt...
0 0 atbildēt
Paldies par labojumu, man pieklibo latv. val, es nepareizi izteicos...///
0 0 atbildēt
paldies par informāciju. bija interesanti palasīt. vēlreiz paldies :)
0 0 atbildēt
Interesants raksts!
0 0 atbildēt