Tilta uzdevums ir nodrošināt satiksmi starp Pārdaugavas dienvidrietumu daļu un Rīgas labā krasta rajoniem – Latgales un Vidzemes priekšpilsētu, Ziemeļu rajonu – nešķērsojot pilsētas centru un tādējādi mazinot satiksmes sastrēgumus. Tāpat tilts ļaus apiet pilsētas centru tranzīta satiksmei virzienā uz Jelgavu, Bausku, Ogri, Siguldu, Saulkrastiem, Vecmīlgrāvi un Carnikavu. Jaunais tilts dos iespēju samazināt transporta plūsmu Krasta ielā un 11.Novembra krastmalā, kā arī pār Salu tiltu. Palielināsies arī tranzīta automaģistrāles „Via Baltica“ caurlaides spēja.
Darbs pie Dienvidu tilta projekta īstenošanas sākās 2002.gadā, kad Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments izstrādāja projektēšanas uzdevumu Dienvidu tilta trasei, kam jāsavieno Vienības gatve Daugavas kreisajā krastā ar Slāvu rotācijas apli Daugavas labajā krastā.
Tilta skiču projektu kā galvenais projektētājs izstrādāja SIA „Tiltprojekts“ (vadītājs G.Rusinovs), bet tilta konstrukcijas tā saucamo šprengeļu jeb mazo vanšu tilta sistēmu radīja Sanktpēterburgas projektēšanas institūts „Institut Giprostroimost Sankt-Peterburg“ (galvenais inženieris I.Koļuševs). Tilta arhitektūras un dizaina izstrāde pēc Rīgas domes organizētā starptautiskā plenēra par Dienvidu tilta arhitektūras un konstruktīvajiem risinājumiem tika uzticēta projektēšanas grupai „Arhitektonika“ (galvenais arhitekts I.Lazdiņš). Vanšu tilta sistēma ļauj ievērojami palielināt attālumu starp tilta balstiem, tādējādi tiltam piešķirot daudz lielāku vizuālo izteiksmīgumu.
Konkursā par tiesībām izstrādāt Dienvidu tilta pirmās kārtas tehnisko projektu un veikt būvniecību uzvarēja AS „Dienvidu Tilts“, kuru veido sešas Latvijas būvkompānijas – AS „BMGS“, AS „Latvijas Tilti“, SIA „Rīgas Tilti“, SIA „Skonto būve“, SIA „Tilts“ un SIA „Viadukts“. Visas būvfirmas ir savu nozaru autoritātes ar ilgstošu pieredzi darbā gan Latvijā, gan citās Eiropas valstīs.
Rīgā jauns tilts pār Daugavu top pēc gandrīz trīsdesmit gadu pārtraukuma. No esošajiem Daugavas tiltiem Rīgā vecākais ir Dzelzceļa tilts, kuru atklāja 1914.gadā. 1957.gadā tika pabeigts Akmens tilts, kas savieno Kaļķu ielu un Uzvaras bulvāri. No 1975. līdz 1977.gadam tika uzbūvēts Salu tilts, kas savieno Lāčplēša un Krasta ielu ar K.Ulmaņa gatvi un Mūkusalas ielu. Savukārt kā pēdējais ir tapis Vanšu tilts, kas kopš 1981.gada savieno K.Valdemāra un Kalnciema ielu. Tomēr ideja par tiltu, kas atrastos topošā Dienvidu tilta vietā, nebūt nav radusies nesen – jau 1937.gadā Rīgas pilsētas attīstības plānos tur tika iezīmēta vieta tilta būvniecībai.