Pirksta nozime izveloties gredzenu:
Gredzeni uz zeltneša – protams,pati popularaka aile – „gimenes stavoklis”. Gredzenu velk uz labas rokas zeltneša. Pirmo reizi gredzena valkašanas tradicijas uz zeltneša paradijas vel senajiem egiptiešiem, kuri ticeja, ka tieši uz ši pirksta atrodas „milestibas arterija”, kura ved tieši uz sirdi. Ar šim domam faraona tauta nesaja laulibas gredzenus no dažadiem metaliem, stikla vai keramikas. Tradicija izgatavot laulibu gredzenus no metala radas Senas Romas laika – paradijas tradicija laulatam draugam davinat dzelzs vai bronzas gredzenu, kas nozime laulibas stabilitati un ciešas laulibas saites.Musdienas ierastie zelta laulibas gredzeni paradijas tikai III-IV gadsimtos.
Gredzeni uz raditajpirksta. Ieraksts aile "vara" veidojas uz raditajpirksta. Gredzenus uz raditajpirksta nesaja daudzi zinami valdnieki un pulkveži – Cezars, Ivans Bargais, kardinals Rišelje, Heinrihs VIII. Pedejais, starp citu, principiali nesaja gredzenus uz raditajpirkstiem, pie tam uzreiz uz abiem – ar tiem šis varenais monarhs, reformators, cinikis un paranoikis iemužinats visos savos portretos.
Gredzeni uz videja pirksta. Rezolucija "Es esmu skaists!" tiek pausta uz videja pirksta. Centralais un garakais pirksts visuzskatamak demonstre rotajumus un to, cik loti mes paši sev patikam. Tieši uz videja pirksta gredzenu nesaja Merilina Monro, kad dziedaja par briljantiem. Starp citu, briljanta izmeram šaja gadijuma ir liela nozime – jo tas ir lielaks un ieverojamaks , jo stiprak ta ipašnieks cenšas parliecinat citus sava neatvairamiba.
Gredzeni uz ikška pelna ipašu uzmanibu,jo seviški, ja tas pieder virietim. Ar šo pirkstu, gluži ka stopejot automašinu, virieši dod signalu „Ludzu uzmanibu!” Pec psihologu domam, ši pirksta cienitaja galvena velme – izpausties jebkada veida, un galvenokart - seksuala zina. Šis pienemums paliek nemainigs jau divus gadu tukstošus- vel senie grieki un romieši ikški uzskatija par falla simbolu un nesaja uz ta dzelzs gredzenus,lai aizsargatu savu viriško speku.
Gredzeni uz maza pirkstina- te vietas pietiek tikai tam, lai ievilktu "keksiti" aile "radošas spejas". Gredzeni uz maza pirkstina ir aktrišu, makslinieku, modeletaju un citu radošu profesiju parstavju biežs pavadonis. Viens no spilgtakajiem piemeriem ir Marlena Ditriha, kura bieži gredzenus valkaja tieši uz ši pirksta. Pat, ja jusu priekša ir cilveks, kas nav saistits ar makslas pasauli, gredzens uz maza pirkstina norada, ka ta ipašnieks ir interesants un spejigs izrauties no visparpienemtiem ramjiem.
Gredzeni uz kaju pirkstiem-musdienas var runat ari par tiem. Kaju gredzeni ir populari jauniešu un tinu vidu. Neatkarigi no ta, uz kada pirksta ir novietots šis gredzens, tas runa tikai par velmi izcelties. Psihologi ir vienpratigi - šis cilveks nevar dzivot bez citu cilveku uzmanibas un bieži verte sevi augstak par citiem, ipaši, ja gredzens ir pieejams visparejai aplukošanai.
Daži vienkarši padomi,izveloties gredzenu:
* Gredzeni ar ovaliem, izstieptiem akmeniem padara roku dailaku;
* Plati gredzeni ar lielu akmeni nepiestav maza auguma sievietem,ka ari tievu un isu pirkstu ipašniecem;
* Mazs gredzentinš meitenes pirksta izskatisies labak, neka masivs gredzens;
* Vairaku gredzenu valkašana uz viena pirksta tiek uzskatita par sliktas gaumes pazimi;
* Ikdiena lielus gredzenus ar dargakmeniem nav pienemts nesat-šadi ekskluzivi gredzeni tiek uzvilkti tikai ipašos gadijumos;
* Sudraba un zelta gredzeni nesader kopa uz vienas rokas – rotas zaude savu pievilcibu, rodas mistrojuma efekts. Tads pats efekts radisies, ja uz vienas rokas pirkstiem uzvilksiet tris gredzenus ar dažadas krasas akmeniem.
* Sarežgitus, dargus,ekskluziva dizaina gredzenus,ka ari gredzenus ar lieliem akmeniem vajadzetu nesat pa vienam uz rokas, citadi to krašnums nebus pamanams
Gredzenu izgatavošanai piemerotakie metali:
Ja runajam par gredzenu izgatavošanas izejmaterialu, tad, protams, vispiemerotakie ir celmetali - zelts un sudrabs-tie mazak reages ar apkarteja vide sastopamajiem kimiskajiem savienojumiem un neiekrasos pirksta adu zem gredzena. Tacu, ka apgalvo specialisti, bronzai,varam un dzelzij piemit specigaka iedarbiba uz organismu un dziednieciskas ipašibas. Dzelzs trukums organisma rada veselibas problemas, un,saskaroties ar kermeni, tas specigi ietekme organus. Senos laikos nesaja dzelzs amuletus, aproces, saktas, ari gredzenus, kuros bija ielikta konkreta energetiska programma. Dzelzs gredzens uz maza pirkstina uzlabo asinsriti, uz zeltneša – stimule tievas zarnas darbibu un regule kermena temperaturu, uz videja pirksta – ietekme asinsvadus, nervu sistemu, uz raditajpirksta – ietekme resno zarnu, uz ikška – uzlabo plaušu darbibu. Dzelzs gredzens spej dziedinat ari no depresijas, tikai šada gadijuma to nedrikst nesat uz videja pirksta. Dzelzs gredzens tiek tirits sali, bet to var ari darit, uzkarsejot gredzenu lidz baltkvelei. Vislabak to darit Meness fažu mainas laika. Lidz baltkvelei uzkarseta dzelzs klust "sterila" un spejiga uznemt sevi negativas energijas.
Laulibas gredzeni:
Kas ir laulibas gredzens?
Laulibas gredzeni tradicionali tiek veidoti no zelta vai sudraba. Tos pienemts nesat uz labas vai kreisas rokas zeltneša. Laulibas gredzens ir laulibas saišu simbols, kuru laulatie nesa ka savstarpejas uzticibas pieradijumu
Laulibas gredzeni psihologa skatijuma
Psihologi uzskata, ka laulibas gredzens un ta dizains ir tieši saistits ar to, ka veidojas laulibas dzive. Šaurs, klasisks 2-4 mm plats gredzens liecina par apmierinatibu ar partneri. Ja cilveks nesa šauru laulibas gredzenu, vinam nav tieksmes meklet seksualus sakarus arpuse, un visdrizakais, vina lauliba bus ilglaiciga. Tacu jauzmanas, lai nakotne laulato attiecibas neiezogas rutina. Plats un biezs laulibas gredzens (plataks par 4 mm) liecina par parliecibas trukumu attiecibu stabilitate. Nesataji it ka grib sevi pasargat no iespejamas škiršanas. Laulibas gredzeni ar dažadiem izskaistinajumiem - gravejumiem, rievam, vijumiem, briljantiem, utt, liecina par nesataja neapzinatu tieksmi pec piesatinatakam, spilgtakam attiecibam, neka vinam ir tagad. Iespejams ari, ka kaisles un milestibas šaja lauliba nepietiks ilgam laikam, un tuva nakotne laulibas dzive partneriem klus garlaiciga.
Laulibas gredzeni-kad un kur aizsakas to mišanas tradicija?
Musdienas laulibas ceremonija nav iedomajama bez gredzenu apmainas. Jau senos laikos laudis velejušies ipaši izcelt savu piederibu viens otram. Senajos laikos par tadu ka savstarpejas piederibas zimi senajiem cilvekiem kalpojusi savitu zales stiebru apsiešana ap ligavas un ligavaina plaukstu locitavam vai kajam. Velak par šadu zimi kluvis gredzens. Tie tika darinati no visa, kas bija pa rokai –no kanepajiem, niedrem, graudzalem un citiem dabas materialiem. Tika ari uzskatits, ka šadi gredzeni pasargas to nesataju no naves. Tradicija mit gredzenus laulibu ceremonijas nakusi no senas Egiptes- ka uzticibas, milestibas un nesagraujamas savienibas kila. Laulibas gredzenu, kas reiz uzvilkts pirksta, nost vairs nenema. Kristiga religija parnema un kanonizeja šo tradiciju, un kopš tiem laikiem mainišanas ar gredzeniem kluvusi par laulibas ceremonijas neatnemamu sastavdalu.
Ko simbolize laulibas gredzens?
• Rinkis – apala forma bez sakuma un beigam - simbolize bezgalibu un mužigu milestibu.
• Celmetals – škistibas un nevainibas simbols.
Kadi laulibas gredzeni ir mode musdienas?
Ari musdienas laulibas gredzens ir saglabajis savu sakotnejo simbolisko nozimi, tacu ta dizains vairaku gadsimtu laika ir piedzivojis butiskas izmainas. Laulibas gredzeni agrak bija loti vienkarši, bet musdienas jaunie pari arvien biežak savam kazu ritualam izvelas ekskluzivus laulibas gredzenus, rotatus ar dargakmeniem un veidotus no izsmalcinatam celmetalu kombinacijam. Laulibas gredzeni parasti tiek taisiti no zelta, tacu pedeja laika arvien populari klust ari citi metali
Uz kuras rokas pirksta laulibu gredzens tiek nesats dažadas valstis?
Laba roka. Centralas un Austrumeiropas valstis laulibas gredzens parasti tiek nesats uz labas rokas zeltneša. Uz šis rokas pirksta to nesa ari Ciles, Spanijas, Griekijas, Indijas un Venecuelas iedzivotaji.
Kreisa roka. Uz šis rokas laulibas gredzens tiek nesats tadas valstis ka Kuba, Brazilija, Francija, Irija, Kanada, Meksika, Slovenija, Zviedrija, ASV, Lielbritanija, Italija un Turcija.
Laulibu gredzens un ar to saistitie ticejumi un paražas
Laulibas gredzenu tradicija paredz divus gredzenus: laulibas un saderinašanas.
Saderinašanas gredzens. Gredzens, ko ligavainis davina savai nakamajai ligavai. Šo rotu pienemts davinat saderinašanas laika. Saderinašanas gredzenu ligava nesa uz labas rokas zeltneša lidz pat kazu dienai. Kazu diena, altara priekša uz ši paša pirksta ligavai tiek uzvilkts laulibu gredzens. Pec kazam šie abi gredzeni tiek nesati uz viena pirksta, vai ari tiek atstats tikai laulibas gredzens.
Vairaku gadsimtu garuma laulibas gredzens ir ticis apveltits ar gandriz vai mistisku speku –speju ietekmet laulata para likteni. Šaja sakara pastav vairaki ticejumi:
• Saluzis vai pazudis laulibas gredzens – škiršanas priekšvestnesis.
• Nedrikst nevienam dot merit savu gredzenu. Ta ir slikta zime.
• Ja gredzens izkrit no rokam pirms vai pec laulašanas ceremonijas, ari ta ir slikta zime.
• Vecaki drikst nodot berniem savus laulibas gredzenus tikai tad, ja vinu gimenes dzive bijusi veiksmiga.
• Ja pec škiršanas laulibas gredzeni tiek nesati uz kreisas rokas, ta ir simboliska zime, ka pretejam dzimumam tiek dota „zala gaisma”.
Laulibas gredzens un veseliba
Vai jus zinat, kas ir akupunktura jeb adatu terapija? Tad jums vajadzetu zinat, ka ši metode balstas uz to, ka uz cilveka kermena ir ipaši biologiski aktivi punkti, kuru kairinašana, piemeram, adatas duriens, rada specigu ietekmi uz cilveka organismu.
Ipaši daudz tadu punktu ir uz ausu lipinam, pirkstiem, plaukstam un pedam. Uz rokas elkona vien ir vairak ka 400 aktivu punktu. Katrs atbildigs par kadu no organisma funkcijam, piemeram, par sirds, aknu un kunga darbibu.
Punkti, kas atrodas uz zeltneša, ir atbildigi par organisma endokrinas sistemas darbibu, mugurkaula krustu zonu un pat par asinsvadu tonusu gurnu rajona. Isak sakot, par tiem organiem, kas nosaka musu seksualo dzivi.
Vienkaršais zelta gredzentinš pastavigi iedarbojas uz vajadzigajiem punktiem, maigi tos kairinot,un tada veida veicinot seksualo aktivitati ne sliktak ka Viagra.
Pastav uzskats, ka uz sievietem gredzens ir spejigs atstat liktenigu iespaidu. Esot bijuši gadijumi, kad neaugligas sievietes spejušas palikt stavokli pec tam, kad parstajušas nesat laulibas gredzenu.
Zinatnieki pieradijuši, ka šaura gredzena nesašana uz raditajpirksta var radit osteohondrozi un radikulitu. Videja pirksta saspiešana draud ar aterosklerozi un hipertoniju, bet ilgstošs spiediens maza pirkstina apvidu var novest lidz divpadsmitpirkstu zarnas patalogijai.
Kapec gravet gredzenus?
Viens no jauna para ieverojamakajiem notikumiem ir kopiga laulibu gredzenu izvelešanas. Gredzens ir noturigas un nemirstigas milestibas simbols, kas apliecina atzišanos milestiba vienam pret otru. Daudzi pari velas gredzenu apmainu padarit vel intimaku un personiskaku,iegravejot gredzenos laulata drauga vardu,kazu datumu vai kadu personiska rakstura tekstu.
Ir vairaki iemesli, kapec tiek graveti laulibu gredzeni. Piemeram, tas ir lielisks veids, ka paradit solidaritati jaunajam dzivesbiedram. Tas var but jusu jutu izteiksmes lidzeklis, iegravejot, piemeram, jaukakos vardus, ko esat viens otram teikuši. Laulibu gredzenu gravejumi sniegs jums jaukas un ilgas atminas par mirkli, kad divas sirdis apvienojas viena vesela - miesa, domas un gara. Neaizmirstiet, ka laulibas gredzenu gravešana ir šim notikumam atbilstoša tradicija, kas nepazudis vel daudzus gadu simtenus.Un visbeidzot- iegravejot personisku tekstu savos laulibu gredzenos,jums radisies apzina, ka jaunie laulibu gredzeni raditi tikai jums.
Gravešana-vesture un tradicijas. Saskana ar senu tradiciju, laulibu gredzens ir pedejais no davanam, kas seko pec saderinašanas gredzena, kas simbolizeja rupes un aplidošanu.Visticamak,ka gravešanas tradicijas ir aizsakušas sensenos laikos musdienu Eiropas teritorija, kur ligavaina vards un svinibu datums bija gimenes simbols.
Gredzeni latviešu tautas vesture
Latviešu tautasdziesmas gredzens pazistams ka rotas lieta, greznuma priekšmets, kas saista uzmanibu ne tikai ar dargo metalu, bet ari ar krašno formu, tada veida pauzdams valkatajas bagatibu . Gredzenam pieškirta liela nozime sievietes un virieša dzive, kas izteic vinu savstarpejas saistibas un pienakumus. Lietoti ari buramie, zilejamie un zimoga gredzeni.To, ka ari senajiem latviešiem gredzeni bijuši pazistami, apliecina musu tautasdziesmas un latviešu gredzenu daudzveidigas formas.
Pieveršot veribu gredzena vesturei, jasaka, ka materialas kulturas pieminekli par to dod daudz senakas liecibas neka literatura. Bronzas laikmeta sakuma un vidu (2.g.t. pr.Kr) bronzas spiralgredzeni sastopami visa Eiropa, ari Baltijas juras piekraste. Arheologu izrakumi liecina, ka, sakot ar videja bronzas laikmeta vidus un beigu posmu, paradijušies skaisti astonu vijumu spiralgredzeni, kas gatavoti no strisskaldnu stieples, kuras gali saviti gliemežveida. Lidzigi spiralgredzeni sastopami 2,5 gadu tukstošus velak ari Latvijas tereitorija. Šie spiralgredzeni ir loti izplatits gredzenu veids, kas paraleli citam gredzenu formam ir pastavejis visos laikos, un ir saglabajies lidz pat musdienam.
Ja velamies uzzinat tieši par latviešu gredzeniem, mums javeršas pie arheologijas, no kuras varam smelt visizsmelošako informaciju par tiem. Gredzeni latviešu tautasdziesmas gan tiek piemineti daudz velak, bet, nemot vera, ka tautas dziesmu rašanas periods ir attiecinams uz 13.-15.gadsimtu, un ka ari velak raditajas dziesmas atspogulojas senaki laiki, tad ka izzinas avotu droši varam izmantot ari tautasdziesmas, kuros piemineti gredzeni un ar tiem saistitas paražas un rituali.
Agra dzelzs laikmeta apbedijumos Latvijas teritorija gredzeni atrasti daudz biežak, neka musu ziemelu kaiminu- igaunu puse. Izrakumi liecina, ka gredzenus valkajuši gan virieši, gan sievietes, un tikai dažos no tiem nav atrasts neviens gredzens. Vairuma kapu ir atrasti 5-6 un pat vairak gredzenu, piemeram, Isnaude (Ludzas rajona Zvirgzdenes pagasta) kada kapa atrasti 6 gredzeni, Lazdinu kapvietas (Cesu rajonaTaurenes pagasta) kada kapa atrasti seši spiralgredzeni, savukart Gulberes apbedijumu (Rigas rajonaMedzules pagasta) 8.kapa - 7 spiralgredzeni.
Gredzeni valkati katra pirksta pa vienam. Ta ka lielakais vairums gredzenu ir ta saucamie spiralgredzeni - grieztie gredzeni, ka tos deve tautasdziesmas, un, ja tika valkati 6-7 gredzeni, tad vardi kada tautasdziesma : “Pilni pirksti abi rokas zelta grieztu gredzentinu”,ir uzskatami par baltu patiesibu. Visbiežak gredzeni tikuši valkati uz tris videjiem pirkstiem, kaut gan, piemeram, Isnaudas kapu uzkalnina 3.kapa atrasti pa tris spiralgredzeniem uz katras rokas- uz videja, zeltneša un uz maza pirkstina.
Nameja gredzens
Viens no popularakajiem baltu rotu atdarinajumiem ir Nameja gredzens - gan rotkali, gan arheologi, gan rotu nesataji lieto šo jedzienu konkreta gredzena veida apzimešanai. Visbiežak šo gredzenu redzam viriešu pirkstos, bet to labprat nesa ari sievietes. Gredzena originali atrasti latgalu teritorijas un Daugavas krastu pilskalnos.
Nameja gredzens ir samera rets atradums, jo ta izgatavošanai bija un joprojam ir nepieciešams rupigs un lietpratigs rotkala darbs, un, domajams, ari maksa par to nebija maza, jo gredzeni parasti tika veidoti no sudraba. Ar zemgalu vadona Nameja vardu šo gredzena veidu saka saistit 20. gs. 30. gados, kad Daugmales pilskalna tika atrasti divi šadi gredzeni un to saka plaši atdarinat un nesat. Gredzena popularitati un ta nosaukuma rašanos veicinaja ari A. Grina romans "Nameja gredzens" un L. Liberta gleznotais Nameja portrets - makslinieka izteles auklejums.
Tacu pats Namejs laikam gan šadu gredzenu nebija pat redzejis - senkapos atrastie gredzeni dateti ar 12. gs. vai velakais 13. gs. sakumu, kad Namejs vel nebija dzimis, bet vina dzives laika šadus gredzenus vairs nenesaja. Turklat ta bija latgalu rota, kuru zemgali nelietoja un kuras atradums Daugmales pilskalna skaidrojams ar to, ka šeit senatne krustojas daudzu tautibu amatnieku un tirgotaju celi.
Tacu tautas apzina, vesturei savijoties ar teiku, radusies legenda, un svariga ir ideja, nevis precizie gadskaitli un vesturiska patiesiba. Nameja gredzens kluvis par latvietibas zimi, un, jebkura pasaules mala sastopot cilveku ar šadu gredzenu pirksta, pazistam savejo - pat ja vinš ir citas tautas parstavis, pat ja vinš pats Latvija nemaz nav bijis, gredzens liecina, ka vinu kaut kas saista ar šo zemi.
Gredzeni latviešu tautasdziesmas
Musu tautasdziesmas ka spoguli atmirdz musu sencu dzive. Ta ir ka dienasgramata, kuru varam lapu pa lapai atškirt un lasit par dzivi senajos laikos.Apskatot tris tukstošus tautasdziesmu, kuras pieminets gredzens, musu acu priekša norisinajas visi svarigakie notikumi cilveka dzive, sakot ar šupuli un beidzot ar kapu.
Visvairak daudzinatais metals, no kura pagatavoti gredzeni, ir zelts. Vai zelta daudzinašanai atbilda zelta metals isteniba, gruti pateikt. Pec arheologiskajiem izrakumiem varam spriest, ka zelta gredzeni sastopami visai reti. Bet šim apstaklim varetu but dažadi iemesli, un tas nebut neliecina, ka zelta gredzenu ir bijis maz. Zelta daudzinašanai varetu but ari dzejiskas izteiksmes nozime, it seviški tauta zinamajos teicienos, piemeram, “zelta gredzentinš”, “zelta griezts gredzentinš”,utt.
Es bij meita, man bij vara,
Brakškej zeme staigajot;
Nedrikst puiši klat man nakt,
Ne maukt manu gredzentinu.
Man nopirka tautu dels
Tik ermotu gredzentinu:
Visapkart zelta rasa,
Vidu saule vizinaja
Vinpus upes meitas dzied,
Dzied lielas, dzied mazas,
Ir lielam, ir mazam
Zelta griezti gredzentini,
Zelta griezti gredzentini,
Apzeltiti vainadzini
Man atnesa mazs putninis
Tautu dela gredzentinu;
Skrej projam, nes ar Dievu,
Man vel tada nevajag
Kajas man baltas zekes,
Rokas zelta gredzentini;
Tautiešam acis deg
Ka raibam vanagam
Pari sviežu par ozolu
Tautu dotu gredzentinu,
Lai tas skreja skanedams
Pa ozola lapinam
Sarkanbalta mates meita
Zied ka roze darzina;
Tai es došu sav' rocinu,
Pirtina ieiedama,
Zelta sviedu gredzentinu:
Nem, Laimin', zelta ziedu,
Nenem' manu dveseliti
Es savai mužina
Gredzentinu nevalkaju;
Nezinaja tautu dels,
Ka iesaktu bildinat
der zināt ! par gredzeniem9
73
3
Laulibas gredzeni
slaveni zināmais nameja gredzens
Reklāma
gredzens ar rotējošu vidu
gredzens ar rotējošu vidu
Reklāma
Reklāma