8

 355  1

Iepazīsties, šī ir Kurčatova. Pilsēta, kas nav parādīta oficiālajās kartēs, jo tā bija daļa no PSRS kodolizmēģinājuma poligona Kazahstānā, netālu no Kazastānas-Krievijas robežas. To pazīst arī kā Semipalatinskas izmēģinājumu poligonu. Ar 18500 kvadrātkilometriem tas ir viens no lielākajiem poligoniem, kur pirmais kodolizmēģinājums notika 1949. g., bet tas tika slēgts pēc PSRS sabrukuma.

Londonā dzīvojošais fotogrāfs Nadavs Kanders 2011. g. ceļoja pa Krieviju un Kazahstānu un uzņēma fotogrāfiju sēriju "Dust", kas ir ne tikai lieliska ilustrācija maksimālai iznīcībai, bet arī simbolizē cilvēka dvēseles tumšākos nostūrus. Fotgrāfijās nav paskaidrota vietas rašanās, bet daudzi no mums pat nezina, ka tādas vietas eksistē. Tā ir viena no daudzajām kādreiz slepenajām pilsētām ar ļoti vientuļu un radioaktīvu ainavu. Pilsēta netika parādīta kartēs, kamēr vien Google Earth to neparādīja.

Fotogrāfijas nepretendē uz kaut kādu intelektualizēšanu. Tajās ir redzams stāsts par kādreizējiem militārajiem "sasniegumiem" un noslēpumiem. Noteikta apziņa, kompozīcija un kopējie apstākļi rada mūsos emocijas, bet kas notiek ar noslēpumiem? Tie novīst un sakalst un pārvēršās putekļos. Arī pēc 1000 gadiem mēs tur ieraudzīsim to pašu, ko šodien - putekļus.

Komentāri 8

0/2000

3, 4, 5  nav Kurčātova, bet gan joprojām eksistējoša pilsēta "Приозёрск " ...   

 11  0 atbildēt

Varbūt pašā sākumā tā arī bija slepena, bet 80.gados par to zināja gandrīz katrs un neko tur neslepenoja (nu vismaz elementārās lietas). Ziņās lielījās ar kārtējo veiksmīgo izmēģinājumu Semipalatinskā. Brālis arī dienēja netālu un brīvi varēja rakstīt vēstules, ka dien pie poligona utt. 

 9  0 atbildēt

Raķeti viņš neizmēģināja?:d

 5  0 atbildēt
Viena no daudzajām,drūmajām vietām kur cikvēka dzīvībai nebija nekādas vērtības.
 5  1 atbildēt

Man arī palaimējās tur un apkārtnē padienēt dažus mēnešus.

 4  0 atbildēt

Tā paiet pasaules godība..+

 2  0 atbildēt

Man Semipalatinskas nosaukums bija zināms 1968-69 gados  no elektrosakaru maģistrāļo kabeļu shēmām un pazinu cilvēkus, kas tur bija stādājuši.  

 1  0 atbildēt

Nu tā neizskatās galēja pamestība... Vajag pabraukāt tepat pa Latvijas laukiem, un pat ne laukiem, lai ieraudzītu tik daudz zudušās "godības", ka šīs bildes vēl ļoti pat "apdzīvotas" liksies! Spilgts piemērs - Gārdene, tad vēl pie izbraukšanas no Vecumniekiem kaut kāds industriāls monstrs stāv, bet, domāju, arī tie vēl nav paši spilgtākie eksemplāri...

 0  0 atbildēt