local-stats-pixel

Nedaudz par Lūsi ! 2 izdevums.8

19 7

Lūši

Leģenda par Lūsi

 Latvijas mežos mīt noslēpumains un nostāstiem apvīts dzīvnieks, kurš, kā dzird runājam, esot asinssūcējs, nežēlīgs slepkava, kas saviem upuriem uzglūn un uzbrūk no koka un pēc upura nogalināāanas klusi un nemanāmi pazūd meža biezokņos. Nav daudzi, kas viņu ir mežā sastapuši. Latvija ir viena no nedaudzajām vietām Eiropā, kur lūsi (Lynx lynx) ir sastopami samēra bieži, bet informācijas par lūšu populāciju ir maz, un tas sabiedrībā veicina dažādu aizspriedumu veidošanos.

Fakti

Globālā mērogā lūši nav apdraudēta suga, bet situācija mainās, ja katru valsti, kurā lūši ir sastopami, aplūko atsevišķi. Rietumeiropā lūši ir aizsargājami, dažviet jau ilgu laiku tie ir reti dzīvnieki. Agrāk lūši bija sastopami visā Eiropā, taču cilvēku darbības rezultātā (intensīvas medības, mežu izciršana, lauksaimniecībā izmantojamo teritoriju palielināšanās un cilvēku populācijas pieaugums) lūši izzuda. Lai uzlabotu situāciju, lūšus mēģināja reintroducēt, taču bez objektīvām, ar vides pārmaiņām saistītām problēmām šo procesu traucē māņticība, negatīva attieksme pret lūšiem kā bīstamiem un ar cilvēku konkurējošiem plēsējiem. Galvenais iemesls cilvēku noraidošai attieksmei pret lūšiem ir gan mednieku uzskati, ka lūši ir vainojami medījamo dzīvnieku skaita samazināšanā, gan lopkopju pārliecība, ka lūši uzbrūk mājlopiem. Šo konfliktu iemesls, iespējams, ir tas, ka lauksaimnieki lielos plēsējus neuzskata par dabas sastāvdaļu, ar kuru būtu jāsadzīvo. Te piemērs varētu būt Latvija, jo, salīdzinot ar pārējo Eiropas teritoriju, lūšu šeit ir daudz un konkurences problēmu nav vai arī tās ir ļoti niecīgas. Latvijas teritorijā lūši ir dzīvojuši jau no pēcledus laikmeta un nekad nav izzuduši, taču to skaits gadu gaitā ir stipri mainījies. Pēc Valsts meža dienesta datiem, 1999./2000. gadā medību sezonā nomedīti 72, bet uzskaitīti 667 lūši. 

Barība

Salīdzinot ar citiem plēsējiem, lūši ir visvairāk atkarīgi nopiemērotas barības daudzuma.Tie barojas gandrīz tikai ar medījumu, ko paši noķer. Latvijā galvenais lūšu medījums ir stirnas, tomēr baroties lūsis var ar jebkuru dzīvnieku, ko spēj satvert un nogalināt. Uzskata, ka lūši ēd tikai svaigu gaļu un nekad pie pamestas barības neatgriežas, izņemot gadījumus, kad barības trūkst. Tad lūsis pie medījuma paliek vairākas dienas, līdz apēd lielāko daļu.

P.S. piedodiet ka parāk spilgti burti nevareju nomainīt krāsu !

Reklāma
19 7 8 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 8

0/2000

Skaisti :)

1 0 atbildēt

Man ir bijis tas gods mežā satikt lūsi...

1 0 atbildēt

Mīlīgs kaķīts! emotion

1 0 atbildēt

3. bilde - pidari :]

1 0 atbildēt

atbildot uz killerbee komentāru " Kādas bija izjūtas ?   " Nekas iipashs. Vinjsh veel bija jauns, un galiigi dumsh. Nebaidijaas.Piegaaju pie vinja apmeeram 5m attalumaa(plinti gan pielaadeeju) Bet shaut pat domas nebija.

1 0 atbildēt

īpaši 3. bilde emotion

0 0 atbildēt

atbildot uz 1chomaks komentāru " Man ir bijis tas gods mežā satikt lūsi... " Kādas bija izjūtas ?  

0 0 atbildēt

Lūsis - plēsīgaakais dziiwnieks

0 0 atbildēt