local-stats-pixel

Lielā Sanfrancisko zemestrīce4

18 0

Sanfrancisko zemestrīces vēsturiskā nozīme: Zinātniskā izpēte 1906.gada San Francisco zemestrīces rezultātā atklāja gumijas atsitiena teoriju, kas palīdz izskaidrot, kāpēc notiek zemestrīces. 1906.gada Sanfrancisko zemestrīce bija arī pirmā lielā dabas katastrofa, kuras postījumu iemūžināti fotogrāfijā.

Laiks: 5:12 a.m. 18Aprīlis, 1906.gads.

5:12 1906.g. 18.aprīlī, Sanfrancisko pārsteidza foreshock(neliela zemestrīce, kurai seko daudz lielāka aptuveni tajā pašā vietā(šim vārdam nav precīzs latviskais tulkojums)). Aptuveni pēc 20 līdz 25 sekundēm pēc brīdinājuma zemestrīces, sekoja lielā Sanfrancisko zemestrīce. Ar epicentru netālu no Sanfrancisco, vienā mirklī pilsēta bija sagrauta. Daudziem cilvēkiem pat nebija laika, lai pieceltos no gultas, pirms viņi tika nogalināti ar atlūzām.

Zemestrīce ilga aptuveni 40-60 sekundes. Nekavējoties izcēlās ugunsgrēki pāri visai pilsētai no lauztajiem gāzes vadiem. Diemžēl lielākā daļa ūdens vadu arī bija sabojāti zemestrīces dēļ. Tomēr tas ir pārsteidzoši, ka pilsētai izdevās nodzēst ugunsgrēku 4 dienu laikā. Tomēr tas nelīdzēja jau notikušajiem masveida postījumiem. Vairāk nekā puse iedzīvotāju palika bez pajumtes, tika iznīcinātas 28’000 ēkas, nogalināti 700-3000 cilvēku.

Zemestrīce kopumā bija 290 jūdžu attālumā pa zemes virsmu gar San Andreas Fault, ziemeļrietumos no San Juan Bautista līdz trīskāršam savienojumam Cape Mendocino. Lai gan lielākā daļa zaudējumu bija tieši Sanfancisko(vairāk gan ugunsgrēku dēļ), zemestrīce bija jūtama visu ceļu no Oregon līdz Los Angeles.

Zinātnieki joprojām mēģina precīzi aprēķināt zemestrīces stiprumu. Šobrīd zinātnieki vienojas, ka varētu būt starp 7,7 līdz 7,9 pēc Rihtera skalas(daži uzskata, ka tā ir bijusi par 8,3 balles).

Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 4

0/2000

mja, zhel gan ;/

1 0 atbildēt

Jaunā Sanfrancisko ir uzbūvēta uz vecās, tāpēc nebrīnītos, ja būtu zem zemes saglabājies pat kāds vesals kvartāls...

0 0 atbildēt

atbildot uz saldāīīīs_(h) komentāru " čo za fāk?   pirms cik gadiem tas bi... "

"Laiks: 5:12 a.m. 18Aprīlis, 1906.gads." Tekstus nemaz neprot lasīt vai! O_o  

0 0 atbildēt

👍

0 0 atbildēt