Lai atrastu pasaules ļaunākos prāta kontroles piemērus, nevajag zinātnisko fantastiku. Tā vietā dodieties uz tropu valsti, piemēram, Brazīliju, un dodieties dziļi džungļos. Atrodiet lapu, kas karājas gandrīz tieši 25 centimetrus virs meža grīdas, ne vairāk, ne mazāk. Tagad paskaties zem tās. Ja jums veicas, jūs varat atrast skudru, kas ir pieķērusies pie lapas centrālās vēnas ar cieši sapiestiem žokļiem, bet šīs skudras dzīve jau ir beigusies. Tās ķermenis pieder Ophiocordyceps unilateralis, zombiju skudru sēnītei.
Kā zombijsēnes inficē skudras un kontrolē to prātu?4
Kad sēnīte inficē skudru, tā izaug cauri ķermenim, izlietojot barības vielas un nolaupot tās prātu. Nedēļas laikā tas liek skudrai pamest ligzdu un uzkāpt tuvējos augos, kur tā paliek 25 centimetru augstumā — zonā ar precīzu sēnītes augšanai piemērotu temperatūru un mitrumu. Sēnīte liek skudrai pastāvīgi nofiksēt apakšžokļus ap lapu. Galu galā tā izdzen garu kātiņu caur skudras galvu, izaudzējot cepurīti, kas pilna ar sporām. Un, tā kā skudra parasti uzkāpj uz lapas, kas atrodas virs tās kolonijas barības meklēšanas takām, sēnīšu sporas birst uz lejā esošājām skurdrām, tās savukārt inficējot.
Pārsteidzoši, bet sēnītes var kontrolēt skudras neinficejot tās smadzenēs. Pētnieku komanda atklāja, ka sēnīšu šūnas iefiltrējas visā skudras ķermenī, ieskaitot galvu, bet tās atstāj tās smadzenes neskartas. Ir arī citi parazīti, kas manipulē ar saviem saimniekiem, neiznīcinot viņu smadzenes. Piemēram, viens plakanais tārps veido paklājam līdzīgu slāni virs smadzenēm, atstājot smadzenes neskartas, vienlaikus liekot zivīm uzvesties neregulāri un pievērst putnu uzmanību — plakanā tārpa nākamajam saimniekam.
"Taču sēnītes manipulācijas ar skudrām ir tik izsmalcināti precīzas, ka, iespējams, ir pārsteidzoši, ka sēne neiebrūk saimnieka smadzenēs," saka Kellija Vainersmita, kuras pētnieku komanda nodarbojas ar parazītsēnītes pētniecību
Tātad tas, kas šeit notiek, ir naidīga un unikāli ļaundabīga pārņemšana. Ienaidnieka spēki iebrūk saimnieka ķermenim un izmanto šo ķermeni kā rāciju, lai sazinātos savā starpā un ietekmētu smadzenes no tālienes. Iespējams, ka sēnīte varētu arī tiešāk kontrolēt skudras muskuļus, burtiski tos kontrolējot. Kad infekcija ir sākusies, skudras ķermeņa neironi — tie, kas smadzenēm nodrošina kontroli pār muskuļiem — sāk mirt. Pētniekiem ir aizdomas, ka tā notiek sēnes invāzija. Tas efektīvi nogriež skudras ekstremitātes no smadzenēm un atbrīvo sēnītes ražotas ķīmiskas vielas, kas liek muskuļiem sarauties. Ja tas ir tā, tad skudra beidz savu dzīvi kā ieslodzītais savā ķermenī. Tās smadzenes joprojām atrodas vadītāja sēdeklī, kamēr sēnītei ir pats braucamrīks.