Visslavenākās un arī visdārgākās olas radīja zeltkalis un juvelieris Peters Karls Faberžē. 1883. gadā Krievijas cars Aleksandrs pasūtīja viņam īpašu darbu - dāvanu savai sievai carienei Marijai. No zelta un dārgakmeņiem radītā ola tā sajūsmināja carieni, ka cars pasūtīja Faberžē uzņēmumam pa olai katrās Lieldienās. Šo tradīciju turpināja arī Aleksandra dēls cars Nikolajs II. Kopumā Faberžē izgatavoja 57 olas.
Krievijas impērijas laikos daudzi somu zeltkaļi strādāja slavenā Karla Faberžē juvelierizstrādājumu darbnīcā, gatavojot slavenās „Faberžē olas” cara galmam. Vienas tādas dārgakmeņiem inkrustētas olas izgatavošana prasīja aptuveni gadu.
2007. gadā par rekordcenu izsolē tika pārdota ola, kuru Faberžē izgatavoja banķieru Rotšildu ģimenei 1902. gadā. Tā ietver ar dimantiem inkrustētu gailēnu, kas reizi stundā paplivina spārnus, pamāj ar galvu un nodzied gaiļa dziesmu. Ir zināmas tikai trīs Faberžē olas ar pulksteni un mehānisku figūru. No tām Rotšildu ola ir neparasti liela un ir klāta ar sārtu emalju un zelta inkrustācijām.Vērtīgo dārglietu nopirka Krievijas kolekcionārs Aleksandrs Ivanovs par 8 980 500 mārciņām un nogādāja atpakaļ Krievijā.
Kopumā zināmas 105 Faberžē olas, no kurām tikai 69 ir saglabājušās līdz mūsdienām. Liela daļa no tām ir izstādītas muzejos un privātkolekcijās, 30 olas atrodas Krievijā.
Faberžē olas.10
50
0
Slavenā Rotšildu ola.
Reklāma
Reklāma
Reklāma