Dārgakmeņa izvēle var būt saistīta ar konkrētā akmens simbolisko nozīmi. Tādējādi rotaslieta, kas tiek dāvināta saderināšanās brīdi var pateikt to, ko nepateiks vārdi. Taču informācija par simbolisko saturu var kalpot arī kā vienkārši interesants akcents. Tāpat – jūs varat izvēlētā akmens aprakstu ‘pievienot’ bildinājumam piemērotā, maza izmēra kartiņā (tā, lai tā neaizsedz gredzenu, ziedus un/vai ir viegli paņemama līdz un novietojama redzamā vietā, piemēram, uz vakariņu galda pie šampanieša glāzes). Savas zināšanas par dārgakmeni jūs lieliski varat izmantot arī kāzu dienā vai kāzu gadadienas nosvinēšanai, piemēram, sakot tostu vai uzrakstot līgavai (sievai) vēstuli.
Ahāts jeb akmenī sasietais skaistums, no kā izgatavotus traukus kolekcionēja gan Bizantijas impērijā, gan vēlāk Eiropas karaļnamos, ir savdabīgs dārgakmens, taču interesanta izvēle. Minerālu zinātāji apgalvo, ka nav divu līdzīgu ahātu. Tāpēc, ka šie akmeņi it kā ietver vairākas joslas, tie simboliski tiek attiecināti uz drošību, aizsardzību. Simbolizē arī mīlestību un labklājību.
Akvamarīns tiek uzskatīts par saskaņas un laimīgas laulības simbolu. Taču tā krāsa ļauj to saistīt arī ar mūžību, jo mēdz būt debeszila. Ar akvamarīna krāsu saistīta leģenda par dārgumu medībām un nārām, kas apdzīvo okeāna dzelmi, un senāk tas uzskatīts par jūrnieku veiksmes akmeni. No tā arī cēlies tā nosaukums – latīniski ‘aqua’ nozīmē ūdens, bet ‘mare’ – jūra.
Ametists ir pazīstams, kā akmens, kas simbolizē godbijību, garīgu gudrību, patiesumu un pazemību. Tas tiek dēvēts par bīskapa akmeni un joprojām tiek izmantots katoļu bīskapu ietērpā, taču nostāsti liecina, ka to visvairāk kā valkātājas iecienījušas princeses. Savukārt, viduslaiku sabiedrībā tas tika uzlūkots kā Kristus ciešanu simbols. Tulkojumā no grieķu valodas vārds ‘amethystos’ nozīmē neapreibis, skaidrs. Tas tika dēvēts arī par Bakha akmeni, jo tieši par ametistu Afrodīte pārvērtusi vīna un izpriecu dievības mīļoto nimfu. Ametists dažās valstīs pazīstams kā ceturtās (vai sestās) kāzu gadadienas atribūts.
Dimants sirds formas ir vispopulārākais saderināšanās gredzenu dārgakmens. Dimants savu nozīmi nezaudē arī kāzu gadadienu kontekstā – atkarībā no valsts, tas tiek attiecināts uz sešdesmito, sešdesmitpiekto, septiņdesmitpiekto vai pat astoņdesmito gadadienu. Senie romieši uzskatīja dimantus par zvaigžņu putekļiem, bet mūsdienās tie simbolizē mūžīgu mīlestību un tās solījumu. Pirmais saderināšanās gredzens ar dimantu tika pasniegts tikai 1477. gadā. Apstrādāts dimants tiek saukts par briljantu.
Jašma viduslaikos sarkanas krāsas jašma simbolizēja mīlestību, zaļa – ticību, balta – maigumu. Šis akmens tiek uzskatīts arī par mīlestības sargāšanas solījuma apliecinājumu.
Lazurīts tā īpatnējās, piesātināti zilās krāsas dēļ tiek dēvēts par arābu nakts akmeni. Tas simbolizē draudzību un patiesumu. Šis akmens tiek uzskatīts par septītās (vai devītās) kāzu gadadienas atribūtu.
Nefrīts simbolizē labklājību, skaisto un vērtīgo. Senajā Ķīnā uz šo akmenim raudzījās līdzvērtīgi, kā eiropieši raugās uz dimantiem. Konfūcisma kontekstā tas apzīmē tikumu, taisnīgumu, iejūtību, pieticību un drosmi. Taču tas var simbolizēt arī sievietes erotiskumu.
Opāls – aborigēnu leģenda vēsta, ka tas radies no varavīksnes pieskāriena. Opāls atšķirīgā apgaismojumā maina krāsu, tāpēc to saista ar fantāziju. Daudzveidīgo krāsas nianšu dēļ tas tiek asociēts ar atšķirīgā savienojamību, cilvēku emociju dažādību un nevienveidīgu pieredzi.
Pērles ir tradicionāla līgavas rota, tās simbolizē uzticību, ticību un nevainību, kā arī harmoniju. Tās kā dāvanu mēdz pasniegt arī pirms pirmās komūnijas saņemšanas.
Rubīns ir akmens, kuru pavisam noteikti asociē ar tā krāsu un tās simbolisko nozīmi – ar sarkano. Rubīnsarkanais ir ne tikai mīlestības simbols, daudz biežāk to saista ar kaisli un iekāri tādēļ, ka rubīnu saista ar tādiem elementiem kā asinis un uguns. Rota ar rubīnu simbolizē neapvaldāmu, kaislīgu mīlestību.
Safīrs viduslaikos tika attiecināts uz saistību ar debesīm, tas tiek dēvēts arī par dvēseles dārgakmeni. Savas krāsas dēļ tas ir harmonijas, draudzības un lojalitātes – izjūtu, kas atklāj sevi laika gaitā, kā rūpīgi kopts dārzs, kas nes augļus – zīme. Safīrs simbolizē garīgu saderību, uzticību un savstarpēju empātiju, kā arī ilgas.
Smaragds – inku un acteku svētais akmens, kas tulkojumā no grieķu valodas ‘smaragdos’ vai senfranču ‘esmeralde’ nozīmē zaļš dārgakmens. Krāsas dēļ tas simbolikā tiek saistīts ar pavasari (arī atdzimšanu un kaut kā jauna sākumu), skaistumu un pastāvīgu mīlestību (senajā Grieķijā zaļā bija Veneras krāsa). Viduslaikos tika uzlūkots kā cerības simbols. Lai arī kā – akmens krāsas īsto kvalitāti un mirdzumu cilvēka acs fizioloģiski nemaz nespēj novērtēt – tātad smaragda zaļais pavisam noteikti ir arī ‘acīm apslēptais’.
Tirkīzs pasniegts kā dāvana ietver lūgumu neaizmirst dāvinātāju, kā arī paturēt atmiņā kopīgi pavadītos mirkļus.
topāzs ir skaistuma un diženuma simbols. Atkarībā no tā, kādā krāsā ir topāzs, tam tiek piedēvētas arī citas nozīmes. Piemēram, dzeltens (dēvēts arī par dārgo vai karalisko topāzu) simbolizē cerību un uzticību, tas ir arī visretāk sastopamais. Topāzs atsevišķās kultūrās tiek uzskatīts arī par saules simbolu – un, līdz ar to, par veidu kā kādam pateikt, ka šis cilvēks sasilda tavu sirdi.
Turmalīns ir ideālā dāvana mūzai, jo simbolizē māksliniecisko iedvesmu, kā arī ilgstošu draudzību un mīlestību. Daudzveidīgo krāsu dēļ tas tiek uzskatīts par akmeni, kas savā veidā atbilst jebkuram raksturam un noskaņojumam. Gandrīz vai var teikt, ka katram iespējams atrasts viņa turmalīnu.