Pateicoties modernajām tehnoloģijām un gaisa satiksmei, pasaule kļūst arvien mazāka. Ja agrāk ceļojumi starp pilsētām un valstīm ilga nedēļām un mēnešiem ilgi, tagad daudz lielākus attālumus mērojam dažās stundās. Bet joprojām ir vietas uz pasaules kartes, kuras ir miglā tītas. Piedāvājam ielūkoties 10 pasaules attālākajos cilvēku apdzīvotajos nostūros.
10 pasaules attalākie cilvēku apdzīvotie nostūri10
66
0
1. Tristan da Cunha Atlantijas okeānā esošais Tristan da Cunha salu arhipelāgs ir visattālākā apdzīvotā vieta pasaulē. Tuvākā sauszeme ir Dienvidāfrika, kura atrodas aptuveni 1700 jūdžu attālumā. Salu 1506.gadā atklāja portugāļu pētnieki, bet vēlāk to anektēja briti. 19.gadsimtā salu sāka apdzīvot neliela britu, itāliešu un amerikāņu ieceļotāju grupa. Šobrīd salu apdzīvo aptuveni 271 cilvēks. Vienīgais veids kā nokļūt šajā salu arhipelāgā ir ar kuģa palīdzību. Tiesa gan, šobrīd nav neviena pastāvīga maršruta, kurš kursētu uz šo pamesto nostūri.
2. Motuo apgabals, Ķīna Šis, iespējams, ir vienīgais apgabals Ķīnā uz kuru neved neviens ceļš. Tibetas autonomā reģiona teritorijā esošais apgabals ir viena no retajām vietām Āzijā, kuru nav skārusi modernā civilizācija. Nokļūšana Motuo ir pamatīgs izaicinājums, bet budisti šo vietu uzskata par vienu no svētākajām pasaulē. Visi mēģinājumi būvēt ceļus uz šo civilizācijas neskarto vietu beigušies nesekmīgi lavīnu, zemes nogruvumu un nevienmērīgā reljefa dēļ.
Reklāma
3. Trauksmes ciematiņš, Kanāda Mazais ciematiņš atrodas Ziemeļu ledus okeāna piekrastē 500 jūdžu attālumā no Ziemeļpola. Šī ir vistuvāk Ziemeļpolam esošā apdzīvotā vieta. Dzīvošanai nepiemērotajā ciematā gaisa temperatūra sasniedz mīnus 40 grādus pēc Celsija un savas atrašanās vietas dēļ vasarās tur ir mūžīgā diena, bet ziemā – polārā nakts.
4. Pitkērna sala Šī mazā saliņa atrodas Klusā okeāna plašumos. Tās tuvākie kaimiņi ir Haiti, bet pat šī sala atrodas vairāku simtu jūdžu attālumā. Sala ir pēdējā britiem piederošā teritorija Klusajā okeānā un tajā dzīvo aptuveni 50 cilvēki. Pārsvarā šie cilvēki nodarbojas ar zvejniecību un zemkopību, kā arī pārdodot kolekcionāriem savas ārkārtīgi retās pastmarkas. Praktiski vienīgais veids, kā līdz šai salai nokļūt, ir doties desmit dienu braucienā ar kuģi no Jaunzēlandes.
5. Vientulības salas Par vientulības salām tās dēvē dēļ lielā attāluma, kāds jāmēro līdz tuvākajai apdzīvotajai vietai. Uz šo mazo salu arhipelāgu Indijas okeānā nelido neviens avioreiss, līdz ar to vienīgā iespēja tur nokļūt ir sešu dienu laivu brauciens no Madagaskaras. Līdzīgi kā Antarktikā, šeit cilvēki līdz šim nav dzīvojuši, bet šobrīd tur darbojas franču zinātnieki.
Reklāma
6. Itokvortormīta, Grenlande Grenlande ir pasaules lielākā sala. Tās izmērs ir 836 000 kvadrātkilometri, bet populācija ir vien 57 tūkstoši iedzīvotāju. No visām salas pilsētām, Itokvartormīta, iespējams, ir visizolētākā. Šī pilsēta ir Anglijas lieluma municipālā apgabala daļa, bet tās populācija ir nieka 500 cilvēki, kas teorētiski nozīmē, ka iedzīvotāju blīvums ir 1 cilvēks uz 150 kvadrātjūdzēm.
Keipjorkas pussala, Austrālija Austrālijas iedzīvotāju blīvums ir ļoti zems, līdz ar ko arī daba šeit ir saglabājusies praktiski neskarta. Keipjorkas pussalā dzīvo aptuveni 18 000 cilvēku un lielākā daļa no viņiem pieskaitāmi vietējām aborigēnu ciltīm. Pussala uzskatāma par vienu no civilizācijas vismazāk skartajām vietām pasaulē un lielu tās daļu pagaidām izdevies novērot vien no helikoptera.
Makmurdo stacija, Antarktika Antarktika ir viena no visgrūtāk sasniedzamajām vietām uz pasaules. Šeit atrodas vairākas pētījumu stacijas. Makmurdo ir lielākā šāda veida stacija, kuru par savu mājvietu var uzskatīt aptuveni 1200 zinātnieki.
Reklāma
9. La Rinkonada, Peru Andu kalnos esošā pilsētiņa atrodas aptuveni 17 000 pēdas virs jūras līmeņa un ir uzskatāma par „augstāko” pilsētu pasaulē. Tās atrašanās vieta padara šo pilsētu grūti pieejamu. La Rinkonadā iespējams nokļūt tikai ar autotransporta palīdzību, līkumojot pa bīstamiem kalnu ceļiem. Pilsētā ir aptuveni 30 000 iedzīvotāju, no kuriem lielākā daļa iesaistīti vietējā kalnu rūpniecībā, iegūstot zeltu.
10. Lieldienu sala 2000 jūdzes uz rietumiem no Čīles krastiem atrodas mazā Lieldienu sala, kas kļuvusi slavena ar tās mistiskajām skulptūrām un atrašanos pamatīgā izolācijā Klusā okeāna plašumos. Salas izmērs ir aptuveni 70 kvadrātjūdzes un uz tās dzīvo aptuveni 4 tūkstoši cilvēku. Sala kļuva slavena senajām un masīvajām skulptūrām.