Vai zināt, kas sver apmēram 2% no tavas ķermeņa masas, un izmanto 20% no visa ieelpotā skābekļa? Tieši tā - smadzenes!
Daži fakti par smadzenēm, lai iepazītu tās labāk.
10 Fakti par smadzenēm13
58
0
10 minūtes bez skābekļa un smadzenēs var rasties nopietni nervu bojājumi. Aukstums palēnina smadzeņu šūnu atmiršanu, tāpēc pastāv gadījumi, ka aukstā ūdenī slīkstošiem cilvēkiem pat pēc 40 minūtēm nav konstatēti nopietni smadzeņu bojājumi.
Smadzenes izmanto piekto daļu asiņu, kas atrodas ķermenī. Tik liels apjoms asiņu ir nepieciešams, lai smadzenēs varētu notikt vielmaiņas process. Smadzenēm nepieciešams ne tikai skābeklis, bet arī glikoze un citas vielas.
Reklāma
Smadzenēs nav nervu, kas ziņotu par sāpēm pašās smadzenēs. Tāpēc neirologi var veikt izmeklēšanu smadzenēs, kad pacients ir pie samaņas. Šādā veidā ārsts labāk var konstatēt smadzeņu problemātisko zonu.
Smadzenītes sver apmēram 150 gr un atrodas smadzeņu aizmugures lejas daļā. Šī daļa ir atbildīga par ķermeņa stāju, staigāšanu un to, lai cilvēks kustētos koordinēti. Smadzenītēm ir arī nozīme ožas attīstīšanā.
Ziloņa smadzenes ir sešas reizes lielākas, salīdzinot ar cilvēka smadzenēm. Salīdzinot proporcijas visiem dzīvniekiem un cilvēkam, tad pēdējam ir vislielākās smadzenes.
Reklāma
Vidēja cilvēka smadzenēs ir 100 miljards neironu jeb nervu šūnu. 7. Katru gadu cilvēks zaudē 85000 neironu. Cilvēka smadzenes sasniedz savu maksimālo izmēru pusaudžu vecumā, un tās sāk sarukt 20 gadu vecumā. Sieviešu smadzenes samazinās lēnāk.
Bezsamaņa iestājas 8-10 sekunžu laikā pēc nopietniem smadzeņu apasiņošanas traucējumiem.
Smadzeņu garozas virsma ir aizņem apmēram 2500 kvadrātcentimetru.
Reklāma
Izmeklējumos atklāts, ka smadzenes turpina ražot nervu šūnas visu dzīvi. Aktīvāk nervu šūnas vairojas laikā, kad tiek stimulēta smadzeņu darbība, tāpēc ieteicami ir dažādi prāta uzdevumi un treniņi. PASAULES REKORDS palikšanai nomodā ir 264 stundas. 1965. gadā amerikāņu students Rendijs Gārdners, nelietojot nekādus stimulatorus, puisis negulēja 11 dienas.