Šoreiz nebūs tops, bet gan pastāstīts, kā un no kā, kāpēc viņas ir indīgas!
Cerams, ka patiks! :)
Vairumam dzīvnieku, to krāšņais krāsojums nav „modes”, bet gan dzīvības un nāves jautājums. Spēja saplūst ar apkārtnējo vidi lai paslēptos no plēsoņas skatiena ir diezgan bieža parādība dzīvnieku pasaulē, bet šoreiz stāsts būs pavisam citiem paņēmieniem, jeb precīzāk par vardēm kuras jūs var nogalināt ar vienu pieskārienu, īndīgajām bultu vardēm (Poison Arrow Frogs) kuras mīt Centrāl un Dienvid Amerikā.
Vardes no Dendrobatidae („kokos kāpēju”) ģintes iet pavisam citu ceļu lai parādītu pasaulei par to esamību: ar savām košajām un spilgtajām krāsām. Viņas paļaujas uz faktu, ka plēsoņas ieraugot šo krāsojumu sapratīs, ka to inde ir nāvējoša, tādējādi nevisai ēdamas. Daudzām sugām to ādā ir alkaloīdi – augu grupas ķimikālijas. Alkaloīdus izmanto arī cilvēku, sākot ar kafiju un beidzot ar nikotīnu. Kā šīs vardes iegūst alkaloīdus savā ādā bija noslēpums, līdz ko tika atklāts, ka tās lieto nelielus daudzumus alkaloīdu-sintēzes augus un pat ērces. Šī īpatnējā ēdienkarte ļauj indei uzkrāties vardes ķermenī, nenogalinot viņu. Kā inde nokļūst vardes ādā vēljoprojām nav atklāts.
Jocīgi ir tas, ka ja šīs vardes tur nebrīvē un atņem viņām ierasto ēdienkarti tās izaug pilnīgi nekaitīgas. Kukainis kuru patērē pati indīgākā varde, zelta indes šautras varde (the Golden Poison Dart Frog) (Phylobates terribilis), vēljoprojām nav atklāts, bet ir pieņēmums, ka tā varētu būt kāda vabole.
Protams, šie alkaloīdi tiek pielietoti ciltīs, piemēram Panamas Čoko (Choco). Daudzas sugas šīs indīgās vielas izdala tikai tad ja, tiek pakļautas briesmām vai sāpēm, tāpēc lai iegūtu šo vērtīgo indi, vardes tiek cepinātas dzīvas vai mocītas, lai pēctam ar to apsmērētu būltu uzgaļus. Lai iegūtu lielāku daudzumu šīs indes, vardes pat tiek vārītas, jo liels daudzums indes cepot aiziet ugunī vai iztvaiko. Kad šī inde tiek pielietota kā ierocis tā var radīt elpošanas problēmas vai pat sirds apstāšanos. Pagaidām vēl nav atklāta pret inde. Viena maza zelta indes šautras varde satur vairāk par astoņām nepieciešamajām devām lai nogalīnātu veselu cilvēku, tāpēc šīs vardes drīkst aiztikt tikai ar aizsargātām rokām.(Foto - dzelten-zaļā ar melnajām acīm)
Tas ir dārgi (metaforiski runājot) „saražot” pietiekami daudz alkaloīdu, lai pietiktu gan priekš spilgtajām krāsām, gan priekš nāvējošās indes, bet plēsoņām jāpierod pie abiem, jo ātrāk, jo labāk pašiem. Pētijumi pierāda, ka plēsoņas viena saskare ar indīgo, koši krāsoto medijumu rada bailes arī no citām, līdzīgām sugas īpatnēm. Citas varžu sugas sugas „pārtiek” no citu sugu indīguma, tā vietā lai ražotu indi, tās vairāk pievēršas krāšņā krāsojuma paspilgtināšanai. Daba citreiz izvēlas vieglāko ceļu!
Reklāma
Dzīvojot lietus mežos, tām aizvien vairāk samazinās apdzīvojamām platība, šādos meža izciršanas tempos tām vairs nav daudz laika. Laimīgā ziņa ir tā,(cilvēkam) ka aizvien jauni pētijumi ar indīgo varžu sekrētiem ļauj cilvēkam mazliet vairāk pietuvoties HIV un vēža uzveikšanai.