local-stats-pixel

Mājas sesks (fretka, ferret, horjok)6

20 0

Mājas sesks

Mājas sesks (Fretka, ferret, horjok)

Fretka ir sesku sugas mājdzīvnieks – plēsējs

Tas parasti ir neliela auguma (līdz 50 cm) dzīvnieks ar garenu, lokanu ķermeni un pagaru asti. Ķermenis ir klāts ar biezu spalvu.

Uzskata, ka mājas seska jeb fretkas sencis ir meža sesks vai, iespējams, Eiropas meža seska hibrīdi ar stepes sesku (Mustela eversmanni). Par fretku dzimteni tiek uzskatīta Ēģipte. Tā kā meža sesks pamatā medī grauzējus, tad šī īpašība kļuva par noteicošo, kādēļ cilvēki pieradināja meža sesku. Senatnē to lietoja peļu, žurku, trušu un citu kaitīgo dzīvnieku izķeršanai. Pastāv uzskats, ka sesks tika pieradināts pirms 2500 gadiem.Latvijā fretka ir samērā jauns dzīvnieks. Pilntiesīgu mājdzīvnieka vietu fretkas Latvijā sāka iekarot apmēram no 2000. gada, un to popularitāte strauji aug.

Uzturs un dzirdīšana

Mājas seska uzturā jābūt 33 – 40% olbaltumvielu, 20 – 30% tauku, ne vairāk kā 2% šķiedrvielu, kā arī nepieciešamais vitamīnu un minerālvielu daudzums. Kā pamatbarība ir jādod premium klases kaķēniem vai speciāli seskiem izstrādāta sausā barība. Papildus var dot jēlu, liesu gaļu (vislabāk putnu gaļu), paipalu olas. Būrī vienmēr jābūt pieejamam svaigam ūdenim.

Veselība

Lai nodrošinātu labu fretkas veselību un labklājību, regulāri jākonsultējas ar veterinārārstu. Jau fretkas mātītes grūtniecības laikā ir ieteicams konsultēties ar ārstu par uztura un kopšanas specifiku (ja saimnieks pats nav kompetents šajā jomā), lai mazuļi veidotos veseli un bez iedzimtiem defektiem vai kaitēm. Pēc mazuļu piedzimšanas arī ir ieteicama vizīte, lai speciālists varētu novērtēt mazuļu veselības stāvokli, un gadījumā, ja ir veselības problēmas, jau laikus censties tās novērst. Nākamā vizīte pie veterinārārsta ir 6 nedēļu vecumā un tā ir obligāta, jo fretka tiek vakcinēta. Nākamā vakcīnas pote ir 9 nedēļu vecumā un tad 12 nedēļu vecumā. Tālākā fretkas vakcinācija notiek reizi gadā. Fretkai tiek potēta kompleksā pote, kas ir pret vairākām slimībām (piemēram, kā gaļēdāju mēris, hepatīts, paragripa, leptospiroze, trakumsērga, parvovīruss). Jāuzmanās, vai fretka nav saslimusi ar parazītiem, un profilakses nolūkos reizi pusgadā var iedot attārpošanas zāles. Kas attiecās uz saimniekiem, kas neplāno savām fretkām pēcnācēju esamību, ieteicams veikt sterilizācijas operāciju. Tas ļoti stingri attiecas uz fretku mātītēm, jo meklēšanās laikā var rasties ļoti nopietnas veselības problēmas, ja operācija nav veikta. Savukārt sterilizējot tēviņu mazinās viņa smaka. Šāda operācija veicama aptuveni pusgada vecumā. Un lai mazinātu neērtības mājas seska specifiskās smakas dēļ, veterinārārsti piedāvā operāciju, kur smaku dziedzeri tiek izņemti. Šis lēmums ir jāpieņem saimniekam pašam, taču veicot šādu operāciju dzīvnieka smaka ir ievērojami mazāka. Rūpējoties par savu mājdzīvnieku gadījumā, ja rodas aizdomas par dzīvnieka saslimšanu, nekavējoties ir jādodas pie veterinārārsta.

Ja raksts jums patiks būs arī 2. daļa fretkām un arī citu mājdzīvnieku raksti J

sry par fonta mainīšanos man wordā viss bija ok, pārkopējot uz spokiem sačakarējās J

Reklāma
Reklāma
20 0 6 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 6

0/2000

Smieklīgs radījums!:)))

13 0 atbildēt

 man ar maajas ir šitaads mežonis. (h)

1 0 atbildēt

aaaaij,cik mīlīgi,gribētu sev šitādu mīļuku.

1 0 atbildēt

Arprāc cik mīļi turklāt viņš nesmird!!

1 0 atbildēt

nejau wordaa vaina fontam, google, ctrl c ctrl v vaina

0 0 atbildēt

šitāds nelietis mani vakar sakoda

0 0 atbildēt