Attapīgākie angļu valodas pratēji teiks, ka "dzīvžogu cūkas" dzīvo Anglijā, jo "dzīvžogu cūka" taču ir burtisks angļu vārda "hedgehog"tulkojums. Kas ir šīs īpašās cūkas? Nē, tās nebūt nav radinieces mājas vai meža cūkām. Angļi ar vārdu "hedgehog" apzīmē dzīvnieku, ko mēs visi pazīstam kā ezi. Anglijā tie laikam īpaši ir iecienījuši dzīvžogus, ja tikuši pie tāda nedaudz savāda vārda. Arī slavenais vācu dabas pētnieks Alfrēds Brēms savulaik jau rakstījis, ka ežu iemīļotākās slēptuves ir dārzu žogi un zaru kaudzes, bet ežu izstiepto purniņu viņš salīdzināja ar cūkas snuķi.
Lai būtu kā būdams, ezis ir viens no pazīstamākajiem dzīvniekiem ne tikai Anglijā, bet arī Latvijā. Kas gan nezina, ka eži nēsā to pašu frizūru, ko mūsu bijušais Valsts prezidents?
Eži visbiežāk ēd kukaiņus un kāpurus, bet mēdz arī notiesāt pa kādai pelei un čūskai, bet šādu varoņdarbu parasti spēj veikt tikai nebrīvē turētie eži. Un tas ir tikai mīts, ka eži vāc ziemai ābolus. Patiesībā ežiem nav vajadzīgi ziemas krājumi, jo ezis tāpat kā lācis dodas dziļā ziemas snaudienā. Bet ja tomēr kāds ir pamanījis ezi ar ābolu uz muguras, tad tas nav tāpēc, ka viņš to nestu uz kādu vietu kur to varētu notiesāt, bet gan tāpēc, ka eža kažoks mēdz būt pilns ar ērcēm un šādi viņš no tām atbrīvojās, jo skābā ābolu sula palīdz aizbaidīt ērces.
Pasaulē ir pavisam 15 ežu sugas un ir arī tādi, kuri pēc skata vairāk atgādina žurku, jo ir bez adatām un garu asti. Bet ja runājam par Latviju, tad Latvijā ir sastopamas divas ežu sugas - baltkrūtainais ezis un brūnkrūtainais ezis. Baltkrūtainajam uz krūtīm vai pat pa visu vēderu ir balts plankums, arī uz diezgan tumšās "sejas"ir gaišas joslas. Bet brūnkrūtainajam ir pelēka pavēdere ar brūniem plankumiem. Visbiežāk gan jūs sastapsiet baltkrūtaino, bet nav izslēgts, ka sastapsiet arī brūnkrūtaino, bet tie mitinās tikai Latvijas teritorijas ziemeļdaļā.
:)