Ikdienišķs, salīdzinoši lēts, visur pieejams dārzenis. Tirgū vai veikalā, kafejnīcā vai restorānā - dažādos veidos. Bet vai vienmēr šo dārzeni spējam novērtēt?
Izcelsme
Spānijas jūrnieki kartupeļu bumbuļus no Amerikas uz Eiropu atveda 1565. gadā . Līdz šim laikam kartupeļus savvaļā varēja sastapt Peru un Čīlē. eiropieši pret kartupeļiem izturējās visai nenopietni.
Vēlāk par kartupeļu pirmatklājēju sāka uzskatīt angļu viceadmirāli un pirātu Frānsiānu Dreiku.Diemžēl, viņa kartupeļu izmantošana neguva panākumus, jo vienkārši nebija baudāma. Dreika draugi un laikabiedri par ēdamu uzskatīja nevis bumbuli, bet zaļās ogas, kas izveidojās pēc ziedēšanas. Viņi ar nepacietību gaidīja to nogatavošanos un pēc tam tās vārīja cukurā. Nejauši tika uzķerts, ka reizēm dārznieki šad tad cep pelnos kaut ko ļoti patīkami smaržojošu un ēd to ar apetīti.
Ārstnieciskās īpašības
Kartupeļos ir visnozīmīgākās minerālvielas un mikroelementi: kalcijs, magnijs, fosfora sāļi, nātrijs un kālijs.
Piemēram, kālijs no organisma izvada lieko šķidrumu, mazinot tūskas, magnijs nodrošina šūnu dzīvotspēju, bet nātrijs un fosfors stiprina kaulus. Kartupeļos ir daudz C vitamīna, bet miza satur B grupas vitamīnus.
Tantiņas kuņģa vainas veiksmīgi savedot kārtībā ar kartupeļu sulu, arī profesors gastroedteroloģijā Anatolijs Danilāns nenoliedz, ka ir ieteicis saviem pacientiem lietot šo tautas līdzekli.Jo kartupeļu sula ir ir ļoti vērtīga - tā veicina barības sagremošanu, ārstē kuņģa - zarnu traktu slimības - gastrītu, čūlas slimību, čūlu dzīšanu.
Der zināt!
• Ja vien iespējams, gatavo kartupeļus ar visu mizu. Tieši mizā ir vairums kartupeļos esošo vērtīgo minerālvielu, vitamīnu un sāļu. Tāpēc šāds kartupelis ir veselīgāks. Starp citu, arī darba gatavojot mazāk.
• Vārot skābu kāpostu zupu, soļanku vai vēl ko citu, kur pievienosi ļoti skābus produktus, lūkojies, lai kartupeļi jau pirms tam būtu mīksti. Citādi var nākties grauzt cietus kartupeļu gabaliņus - skābā vidē dārzeni izvārīt mīkstu neizdosies.
• Lai, cepot pankūkas, kartupeļi nekļūtu pelēki, pēc rīvēšanas tos aplej ar nedaudz karsta piena. Arī vārot putru, atceries, ka piens tai jāpievieno uzkarsēts - tad putra būs gaišākas krāsas.
• Ja cepot vēlies, lai kartupeļi būt īpaši kraukšķīgi, nosusini tos ar papīra dvieli. Tikai sausiem kartupeļiem cepoties veidosies brūnā un kraukšķīgā miziņa, ko vairums ēdāju tik ļoti iecienījuši.
• Vārot kartupeļu putru, to nekad neblendē, jo iegūsi nevis gaisīgu biezeni, bet gan līmveidīgu masu. Kartupeļus putrā sastrādā vai nu ar stampiņu, vai putojot.