Turpinam iepazīt Amerikas skaistākās vietas. Kāpēc gan ne? Šajā rakstā jau atkal pastāstīšu jums par dažām no skaistākajām vietām ASV, kas obligāti jāredz katram tūristam, kurš tur dodās. Izbaudiet Ameriku un apceļojiet to!
Turpinam iepazīt Amerikas skaistākās vietas. Kāpēc gan ne? Šajā rakstā jau atkal pastāstīšu jums par dažām no skaistākajām vietām ASV, kas obligāti jāredz katram tūristam, kurš tur dodās. Izbaudiet Ameriku un apceļojiet to!
Zelta Vārtu tilts (Golden Gate Bridge)
1937.gadā būvētais tilts ir nosaukts par godu Sanfrancisko līča rajonam, ko 1844.gadā Džons Frīmonts nodēvēja par Zelta Vārtiem. Tas savieno Sanfrancisko ar Marinas apgabalu. Tilta būvniecība ilga mazliet vairāk nekā četrus gadus un izmaksāja 35 miljonus dolāru. Pasaulslaveno maģistrāli veido sešas autosatiksmes joslas un atsevišķs gājēju celiņš, un no tās paveras iespaidīga ainava. Katru gadu tiltu šķērso vairāk nekā 40 miljoni automašīnu (apmēram 118 000 diennaktī). Tā ir trešā lielākā vienlaiduma tilta būve pasaulē - tilta garums sasniedz 2,7 km. Būvniecības laikā tā bija pasaulē garākā un augstākā piekartilta konstrukcija, kas pacēlās 227 m virs ūdens līmeņa. Zelta Vārtu tilts ir ievērojams inženiertehnikas sasniegums. To projektēja Čikāgas inženieri Džozefss Strauss un Leons Moiseifs (dzimis un studējis Rīgā). Šī milzu būve ir veidotā tā, lai spētu izturēt 160 km/h spēcīga vēja pūsmu. Dienvidu balsts tika iegremdēts gultnē 30 m dziļumā, un katrs tilta balsts notur 40 000 tonnu smagu tērauda torni. Sākotnējais krāsojums noturējās 27 gadus, bet kopš 1965.gada tas tiek regulāri atjaunots. Abu 2332 m garo tauvu biezums pārsniedz 1 m, un to tērauda stiepļu kopējais garums ir 128 744 km - ar to pietiek, lai apjoztu ekvatoru trīs reizes. Tilta pakājē esošais Līča atklājumu muzejs (Bay Area Discovery Museum) ir vienīgais bērnu muzejs ASV, kas atrodas nacionālā parka teritorijā. Tas piedāvā mākslas, zinātnes un apkārtējās vides ekspozīcijas, izrādes, dažādus pasākumus un kultūras festivālus bērniem no sešu mēnešu līdz astoņu gadu vecumam.
Taho ezers (Lake Tahoe)
Skaistā ezera dziļos, smaragdzaļos ūdeņus ieskauj kalnu ieleja Augsto Sjerru augstākajā joslā. Taho ezers jau vairāk nekā gadsimtu ir atpūtnieku paradīze, kas turklāt pieejama visos gadalaikos. Šeit var nodarboties ar ūdenssportu, doties pārgājienos un nakšņot teltīs. Apvidus lielākajā pilsētā Sautleiktaho (South Lake Tahoe) apmetas tūristi, kas dodas uz kazino Nevadā. Taho ezera rietumu galā atrodas Smaragda līča štata parks (Emerald Bay State Park) ar brīnumskaistām ainavām. Ziemeļu pusē plešas D. L Blisa štata parks, kurā ir 1903.gadā celtais Ērmena savrupnams (Ehrman Mansion). Tuvējos kalnos atrodas populāri slēpošanas kūrorti; Alpine Meadows un Squaw Valley ir pazīstami visā pasaulē, jo tur notika 1960.gada Ziemas Olimpiskās spēles.
Lielā centrālā stacija Ņujorkā (Grand Central Terminal)
Viena no pasaulē lielākajām dzelzceļa stacijām atrodas krāšņā, 1913.gadā celtā ēkā. Tā ir visvairāk apmeklētā celtne Ņujorkā, jo katru dienu tai cauri iziet ap 500 000 cilvēku. Iespaidīgākā ēkas daļa ir galvenais vestibils ar trim milzīgiem spriešļotiem logiem, kuri piepilda telpu ar dienasgaismu. Šo plašo, kājāmgājējiem paredzēto telpu vainago velvēti griesti, kurus rotā mirdzošas zvaigznes. Virs kioska, kur atrodas uzziņu birojs, uzstādīts pulkstenis ar četrām ciparnīcām. Lielās kāpnes veidotas pēc Parīzes Operas nama kāpņu parauga un atsauc atmiņā laikus, kad ceļošana ar vilcienu bija romantikas un burvības apvīta. Galvenajam vestibilam piekļaujas Vanderbilta zāle. Mūsdienās Lielā centrālā stacija vairs nav tikai satiksmes mezgls. Tajā ierīkots muzejs, darbojas vairāk nekā 40 veikali un plašs ēdināšanas uzņēmumu komplekss, kurā atrodas Pearl Oyster Bar. Ir vērts apmeklēt arī The Campbell Apartment bāru - jauku telpu, kurā kadreiz atradās magnāta Džona V. Kempbela birojs (tā viesiem jabūt eleganti ģērbtiem).
39. piestātne Sanfrancisko (Pier 39)
Viena no Sanfrancisko atpūtnieku iecienītākajām vietām. Šeit atrodas daudzi restorāni, veikali un specializētas bodītes. No šejienes paveras romantiska līča ainava. 1978.gadā piestātni pārbūvēja, un tagad tā līdzinās zvejnieku ciemam ar savdabīgām koka ēkām. Uz piestātnes dokiem pastāvīgi gulšņā lauvroņi.
Bedlendsas nacionālais parks, Dienviddakota (Badlands National Park)
Spokaini vientulīgā Bedlendsas nacionālā parka ainava pārsteidz tūristus, kuri nobraukuši simtiem kilometru pa Dienviddakotas līdzenajām prērijām un pēkšņi ieraudzījuši savā priekšā tik nemīlīgu un nelīdzenu apvidu. Bedlendsas klintis pirms 14 miljoniem gadu veidojuši no Melnajiem kalniem noskalotie nogulumieži, bet savu tagadējo roboto veidolu tās ieguvušas karstās saules un spēcīgo vēju iedarbības rezultātā. 98 744 ha plašajā parkā atrodas dažas no šajā apvidū iespaidīgākajām erozijas veidotajām klinšu grēdām un smailēm. Pie Ben Reifel apmeklētaju centra sākas daudzi pārgājienu maršruti un vijas 48 km garais Badlands Loop Road (240.šoseja). Brauciena maršruts ved gar krāšņo 137 m Bedlendsas sienas ziemeļu malu, un pa ceļam atrodas daudzi skatu laukumi un takas, no kurām var aplūkot iespaidīgas, erozijas nogludinātas ieplakas. Ceļš pagriežas uz ziemeļiem un izved uz autostrādes I-90 pie Seidžkrīkas dabas apvidus (Sage Creek WIlderness Area) - plašām un stāvām, ar zāli apaugušām nogāzēm, kurās mīt klinšu ērgļi, vanagi un daudzi dziedātājputni un vasarā zied milzumdaudz savvaļas puķu.
Gleišera nacionālais parks, Montana (Glacier National Park)
Gleišera nacionālais parks aizņem 404 690 ha lielu platību Klinšu kalnu ziemeļu apgabalā. Parka reljefs svārstās no 975 m virs jūras līmeņa Flethedas upes tuvumā līdz 3048 m augstām virsotnēm, tāpēc ainavas ir ļoti mainīgas. Līdzās pussimtam glečeru, kas parkam devuši tā nosaukumu, un senām kaļķakmens klintīm šeit var skatīt ezerus, ūdenskritumus un neskaitāmas savvaļas radības. Parka teritorijā mājo, piemēram, Ziemeļamerikas aļņi, vilki un lāči. Augu valsti veido gan zaļojošu kalnu pļavu, gan alpīnās tundras zonas pārstāvji. Jūlijā parka augstienēs krāšņi uzzied zilās genciānas, dzeltenās lielziedu eritronijas, sārtās visteņu filodoces un baltās lāčzāles.
Greislenda, Memfisa (Graceland)
Greislenda atrodas 10 minūšu brauciena attālumā no Memfisas pilsētas centra. Šo īpašumu, kuru Elviss Preslijs nopirka 22 gadu vecumā, jau būdams superzvaigzne, un sauca par savām mājām līdz pat 1977.gadam, kad viņš nomira, katru gadu apmeklē vairāk nekā 700 000 tūristu. Greislenda ir kļuvusi par vienu no apmeklētākajām privātajām mājām visā ASV. No lielā apmeklētāju kompleksa viesus ar automašīnu ved cauri metāla vārtiem pa piebraucamo ceļu līdz mājai. Tūristi var aplūkot nama fasādes puses istabas, slaveno Džungļu istabu, galeriju, tenisa kortu un Memoriālo parku, kurā atrodas Elvisa kaps. Apmeklētāji var staigāt pa kompleksu bez gida pavadības. Atsevišķi jāmaksā par otrpus ielai izvietotās Elvisa automašīnu kolekcijas un viņa divu lidmašīnu apskati, kā arī par ieeju izstādē Sincerely Elvis, kurā var skatīties amatieru kinofilmas un aplūkot mūziķa personīgās lietas. Gar Elvis Presley Boulevard rindojas neoficiālo suvenīru veikali, kuros var atrast dīvainas, tomēr interesantas lietas, piemēram, nagu knaiblītes un pludmales dvieļus ar Elvisa attēlu.
Fingerleiki, Ņujorkas štats (Finger Lakes)
Ņujorkas štata rietumdaļas vidienes irokēzu cilšu leģendas vēsta, ka Fingerleiki radušies vietā, kur Lielais gars uzspiedis zemei savu roku, atstājot aiz sevis daudzu garumā izstieptu ezeru gultnes. Seneka ezers (Seneca) ir dziļākais no tiem (192 m), bet Keijūga (Cayuga) ezers - garākais; tas stiepjas 64 km no rosmes pilnās Itakas (Ithaca) pilsētas, kurā atrodas gleznainā Kornela Universitātes pilsētiņa, līdz vēsturiskajai Senekafolsai (Seneca Falls). Itakas centrā, kas ir piemērots sākuma punkts ceļojumam pa Fingerleiku novadu, atrodas daudzas mākslas galerijas, grāmatnīcas un lieliski restorāni. Uz ziemeļiem no Itakas plešas Taugenoka ūdenskrituma (Taughannok Falls) štata parks - mežaina oāze, kurā ūdens no 65 m augsta ūdenskrituma slaidā lokā gāžas vēsā, zaļganā dīķī, kurā vasarās var peldēties (attēlā). Keijūga ezera galā atrodas rāmā Senekafolsa - vieta, kur 19.gadsimta feministes Elizabete Kedija Stentona un Sūzana B. Entonija 1848.gadā vadīja Amerikas sieviešu tiesību aizstāvju sanāksmi. Uz šīs organizācijas pamatiem vēlāk radās sufražisma kustība.
Miller Brewing Company Milvokī
Miller Brewing Company ir vienīgā kopš 19. gadsimta strādājošā Milvokī alus darītava. Tā atrodas pilsētas rietumu malā. Šī firma iecienītās Miller alus šķirnes ražo jau kopš 1855.gada, kad Amerikā ieceļojošais aldaris Frederiks Millers iegādājās nīkuļojošo Plank Road Brewery. Millera dibinātais uzņēmums tagad ir otrā lielākā alus darītava ASV tūlīt pēc Anheuser-Busch. Miller Brewing Company tūristiem piedāvā doties ekskursijā pa alus darītavu un tuvēju Alu muzeju, kur Milvoki klinšu dziļumos alus tiek dabiski atdzesēts. Ekskursijas beigās tūristus pacienā ar Miller produkciju (bērniem piedāvā gāzēto ūdeni vai limonādi).