Sveiki atkal. Sakarā ar negaidīti lielo atsaucību pirmajai daļai, esmu izlēmis piedāvāt jums vēl vienu rakstu, kurā esmu izveidojis sarakstu ar skaistākajām vietām ASV, kas obligāti jāredz katram tūristam, kas tur dodās.
Amerika ir tik plaša un skaista zeme, ceļojiet uz to
Skaistākie tūrisma galamērķi ASV. 2. daļa8
Koloniālā Viljamsbērga, Virdžīnija (Colonial Williamsburg)
Viljamsbērga no 1699. līdz 1780. gadam bija Virdžīnijas galvaspilsēta un karalim lojālās britu kolonijas centrs. Pēc 1870.gada pilsēta panīka, bet 1926. gadā Džons D. Rokfellers sāka īstenot plašu atjaunošanas projektu. Mūsdienās modernās pilsētas vidienē ir atjaunota 18.gadsimta pilsēta. Šeit ļaudis koloniālā laika tērpos iejūtas senās pilsētas ļaužu dzīvesveidā; kalēji, sudrabkaļi, mēbeļgaldnieki un maiznieki rāda savu prasmi, bet pa ielām brauc zirga vilktas karietes, sniedzot apmeklētājiem burvīgu ieskatu Amerikas pagātnē.
Alkatraza (Alcatraz Island)
Alcatraz spāņu valodā nozīmē "pelikāns", un šie putni bija stāvo klinšu salas pirmie iemītnieki. 1859.gadā ASV armija šeit uzbūvēja cietoksni, kas apsargāja Sanfrancisko līci līdz 1907.gadam, bet pēc tam kļuva par militāro cietumu. Laikā no 1934. līdz 1963.gadam šeit atradās pastiprināta drošības režīma federālā labošanas iestāde. Šajā ieslodzījuma vietā, ko cietumnieki dēvēja par "Klinti", mitinājās vidēji 264 cilvēki - bīstami kriminālnoziedzinieki (to starpā arī Als Kapone), kurus šurp pārvietoja no citiem ASV cietumiem disciplīnas pārkāpumu dēļ. Tagad Alkatraza iekļaujas Zelta Vārtu nacionālajā rekreācijas teritorijā.
Bigsēra, Kalifornijas mežonīgā piekraste (Big Sur)
18.gadsimta nogalē spāņu kolonisti Kārmelā, Kalifornijas mežonīgāko piekrastes joslu nodēvēja par El Pais Grande del Sur jeb "Lielo dienvidu zemi". Arī vēlāk Bigsēra izpelnījās spilgtus apzīmējumus, piemēram, rakstnieks Roberts Lūiss Stīvensons Pointlobosu nosauca par "lieliskāko zemes un jūras tikšanās vietu pasaulē". 160 km garā zemes strēle ar augstiem kalniem, klintīm un akmeņainiem līčiem joprojām iedvesmo poētiskas dvēseles. Izroboto piekrasti šķērso 1.autostrāde, kas uzbūvēta 20.gadsimta 30.gados, taču apkaimes gleznainā daba ir palikusi neskarta. Šeit nav lielu pilsētu un citu civilizācijas klātbūtnes liecību. Lielākā daļa krastmalas ir aizsargāta štata parkos ar bieziem mežiem, ainaviskām upēm un viļņu bangām. Piekraste ir viegli sasniedzama no autoceļa puses.
Rokenrola slavas zāle un muzejs (Rock and Roll Hall of Fame)
1995.gadā pilsētas centrā, Ēri ezera krastmalā uzceltā Rokenrola slavas zāle un muzejs deva Klīvlendai iespēju kļūt par vienu no nozīmīgākajām izklaides vietām valsts mērogā. I. M. Pei (Beja Juimina) projektētās masīvās muzeja ēkas 13 935 kvadrātmetros var izsekot šī mūzikas žanra attīstībai no tā pirmsākumiem - Misisipi deltas blūza un apalaču stīgu kapelām. Ekspozīcijā ir dažādas piemiņlietas, piemēram, Čaka Berija Gibson firmas elektroģitāra un Džima Morisona Club Scout krekls.
Josemitu nacionālais parks (Yosemite National Park)
Josemitu nacionālais parks dibināts 1890.gadā, un tā platība ir 3030km². Parka uzdevums ir sargāt dažas no skaistākajām dabas ainavām pasaulē - mūžzaļos mežus, kalnu pļavas un stāvās granīta sienas. Josemitu savdabīgo daiļumu veido staltas klintis, izroboti kanjoni, milzu koki un vareni ūdenskritumi. Katrs gadalaiks uzbur arvien jaunas dabas gleznas - no mutuļojošām straumēm pavasarī līdz rūsganām lapotnēm rudenī. Daudzie autoceļi, velosipēdistu un gājēju takas tūristus ved no vienas iespaidīgas ainavas pie nākamās. Parka izpēti ieteicams sākt no Josemitu ielejas. Josemitu ciemā darbojas Josemitu muzejs, kas vēsta par mivoku un paijūtu indiāņu cilšu vēsturi; šeit var skatīt arī vietējo mākslinieku darbus. Netālu atrodas viena no slavenākajām viesnīcām valstī The Ahwahnee, kas celta 1927.gadā. Nedaudz uz dienvidiem no Ielejas apmeklētāju centra paceļas nelielā Josemitu kapela - vienīgā koka ēka, kas saglabājusies no 19.gadsimta ciemata. Josemitu simbols ir Hāfdoms (Half Dome) - kupolveida klints, kas paceļas gandrīz pusotra kilometra augstumā virs ielejas pamatnes. Ģeologi uzskata, ka sākotnēji klints ir bijusi par ceturtdaļu vai pat par pusi augstāka nekā pašlaik. Pirms 15 000 gadu šļūdoņa ledus straume slīdēja pār ieleju, noārdot klinti un aiznesot to sev līdzi. Grūti mērojama taka ved uz 2695 m augsto virsotni, no kuras paveras brīnišķīga ielejas ainava. Ielejas rietumu puses vārtus sargā otra slavenākā šī apvidus klints - "Kapteinis" (El Capitan). Tā vilina alpīnistus, kuri dienām ilgi cenšas pievārēt stāvo sienu, lai uzkāptu klints virsotnē. Tomēr plašākā Josemitu panorāma paveras no 980 m augstā Gleiserpointa (Glacier Point) , kas sasniedzams tikai vasarā, jo ziemā ceļu aizputina sniegs. Skaista ainava paveras uz abām Josemitu ūdenskrituma kaskādēm, kas ir augstākās visā Ziemeļamerikā. Augšējā un Apakšējā Josemitu ūdenskrituma kopējais garums sasniedz 740 m un viskrāšņāk izskatās maijā un jūnijā, kad kalnos kūst sniegs. Turpretī septembrī ūdens straume bieži vien ir izsīkusi. Dažu jūdzu attālumā no parka dienvidu ielejas plešas Maripozas birzs (Mariposa Grove), kurā aug vairāk nekā 500 miljonu sekvojas (Sequoia-dendron gigantea). Daži no šiem kokiem ir vairāk nekā 3000 gadus veci.
US Route 66
1939.gadā sarakstītajā rakstnieka Džona Steinbeka darbā "Dusmu augļi" 66.autostrāde, pa kuru pārceļotāji no Oklahomas cauri sausuma nomocītajai "Putekļu bļodai" devās uz Kaliforniju, nodēvēta par "Mātes ceļu". Šī vēsturiskā, 1926.gadā izveidotā autostrāde, bija pirmais ceļš, kas savienoja Čikāgu un Losandželosu. Vecā 66. šoseja ar divām braukšanas joslām joprojām līkumo dienvidrietumu virzienā cauri štatam no tā ziemeļaustrumu stūra līdz Teksasas robežai rietumos. Vietām no ceļa var saskatīt paralēli ejošās modernās starpštatu autostrādes I-44 un I-40, bet dažviet 66. autostrāde pagriežas prom no tām. Oklahomas 66. autostrādes muzejs Klintonā atrodas pie Best Western moteļa, kurā četras reizes esot pārnakšņojis Elviss Preslijs. Nesen atjaunotajā muzejā ir viena no valstī labākajām 66. autostrādes piemiņlietu kolekcijām. Arī Nacionālais 66. autostrādes muzejs Elksitijā lepojas ar savu kolekciju, kas, kaut arī apjomā mazāka, ir tikpat daudzveidīga. Tajā glabājas pikaps, kas ir tāds pats kā režisora Džona Forda 1940.gadā uzņemtajā filmā "Dusmu augļi" izmantotais.
Kreitera ezera nacionālais parks (Crater Lake National Park)
Kreitera ezera apkaimē plešas Oregonas vienīgais nacionālais parks. Šis ezers ir dziļākais (592 m) valstī un septītais dziļākais pasaulē. Tas sāka veidoties aptuveni pirms 7700 gadiem, kad Mazamas vulkāns pēc izvirduma sabruka un radīja kalderu, ko tagad piepilda ezers. Krātera apmale paceļas vidēji 300 m virs ūdens virsmas. Ezeru apjož panorāmas ceļš Rim Drive - šī lokveida ceļa garums ir 53 km, un ikvienā tā pagriezienā paveras krāšņš skats uz ezeru, salām un apkārtnes kalniem, pastaigu takas ar kopgarumu 144 km un vairāki skatu laukumi. Skaista ainava paveras no ezermalas viesnīcas Crater Lake Lodge. Šī vienkāršā viesnīca atrodas kalderas malā un uzņem viesus kopš 1915.gada.
Sautbīča, Maiami (South Beach)
Šis ultramodernais Maiami rajons, saukts arī par SoBe, stiepjas no 6th līdz 23th Street starp Lenox Avenue un Ocean Drive. Hedoniskajā atpūtas centrā, kurā plūst nebeidzams modeļu, kultūristu un transvestītu pūlis, ir arī pasaulē lielākais labi saglabātu Art Deco namu īpatsvars. Apmēram 800 namu, kas rindojas gar Ocean Drive, ir pieticīgas 20. gadsimta 30. gadu viesnīcas. Slavenākais šo namu arhitekts bija Henrijs Hohauzers, kas ar lētiem materiāliem spēja radīt iespaidu par eleganci. Šeit ir arī viena no pasaulē labākajām pludmalēm, kas stiepjas gar krastu 16 km garumā.
Balboas parks, Sandjego (Balboa Park)
Balboas parks Sandjego centrā ir viena no pilsētnieku iecienītākajām atpūtas vietām. Parks izveidots 1868.gadā, un tā krāšņuma pamatlicēja ir botāniķe Keita Sešona, kas stādīja kokus visā 485 ha platībā. 1915.gadā parka teritorijā notika Panamas-Kalifornijas starptautiskā izstāde, ko rīkoja par godu Panamas kanāla atklāšanai. Parka galvenajā alejā El Prado ir saglabāti daudzi tolaik celtie spāņu koloniālā stila paviljoni, bet izstādei sagādātie dzīvnieki kļuva par Sandjego Zooloģiskā dārza pirmajiem iemītniekiem. Mūsdienās Balboas parkā atrodas daudzi muzeji un teātru zāles. Lielākā daļa parka muzeju atrodas centrālās avēnijas El Prado tuvumā, daži muzeji - parka dienvidu daļā. Glītie zālieni, ēnainās birztalas un klusās promenādes vilina skrējējus, riteņbraucējus un ielu māksliniekus.
Antropoloģijas muzejs San Diego Museum of Man atrodas El Prado rietumu galā. Muzeja kolekcija ilustrē cilvēces vēstures agrīnos periodus un stāsta par Senās Ēģiptes kultūru un maiju civilizāciju. Šeit var skatīt arī indiāņu amatnieku darinājumus.
Tuvējā Sandjego Mākslas muzeja plašā un daudzveidīgā kolekcija tiek apkopota tematiskās izstādēs. Ekspozīcija iepazīstina ar Eiropas un Amerikas mākslu laikā no 14. līdz 20. gadsimtam. Kolekcijā ietilpst arī Dienvidāzijas, Japānas un Ķīnas mākslas retumi.
Timkenu Mākslas muzejā, kas meklējams uz austrumiem no Sandjego Mākslas muzeja, ir izstādīti Eiropas izcilāko gleznotāju, piemēram, Fransa Halsa, Rembranta un Pola Sezana, meistardarbi. Muzejam pieder arī krievu ikonu kolekcija.
El Prado austrumu galā atrodas Dabas vēstures muzejs. Šeit uz milzu ekrāna tiek demonstrēta filma "Okeāna oāze"", kas skatītāju ieved Lejaskalifornijas un Kalifornijas līča teiksmainajā pasaulē.
Laukuma pretējā pusē atrodas Rūbena H. Flīta zinātnes centrs. Šeit darbojas IMAX Space Theater, kurā filmas tiek demonstrētas uz kupolveida ekrāna. Apmeklētājus priecē arī planetārijs un lazera šovi.
Paejot nedaudz uz ziemeļiem, jūs nonāksiet pie Sandjego zooloģiskā dārza, kas ir viens no labākajiem pasaulē un guvis ievērību ar savām dzīvnieku aizsardzības programmām. Zooloģiskā dārza platība pārsniedz 40 ha, un tajā ir pārstāvētas 800 dzīvnieku sugas, turklāt katrā iežogojumā iespējami maksimāli atveidoti apstākļi savvaļā.
Vārtu arka Sentluisā, Misūri (Gateway Arch)
Vietā, kur 1764.gadā bija zvērādu tirgoņa Pjēra Lakleda apmetne, 1965.gadā pēc Ēro Sārinena projekta uzcēla 192 m augsto Vārtu arku, kas simbolizē Sentluisas pilsētas nozīmīgo lomu - būt par vārtiem ekonomikas un kultūras sakaros starp biezi apdzīvotajiem ASV austrumiem un plašajiem klajumiem valsts rietumos. Lieliskajā RIetumu apgūšanas muzejā arkas pamatnē ir ierīkotas vairākas izstādes par pētnieku Lūisa un Klārka 1803. -1806. gada ekspedīciju un citām 19.gadsimta ekspedīcijām. Muzejā ir arī divi kinoteātri. Apmeklētāji liftiem līdzīgās kabīnēs var uzbraukt līdz pašai arkas virsotnei. No tās paveras brīnišķīgs skats uz pilsētu un Ilinoisas laukiem, un šī iemesla dēļ ir vērts paciest kabīnes šaurību.