Labdien mīlīši! Ja kāds ir ieplānojis drīzumā doties uz pasakaino ASV tad atveriet šo rakstu, kurā esmu izveidojis sarakstu ar skaistākajām vietām ASV, kas obligāti jāredz katram tūristam, kas tur dodās.
Labdien mīlīši! Ja kāds ir ieplānojis drīzumā doties uz pasakaino ASV tad atveriet šo rakstu, kurā esmu izveidojis sarakstu ar skaistākajām vietām ASV, kas obligāti jāredz katram tūristam, kas tur dodās.
Paikpleisas tirgus Sietlā (Pike Place Market)
Paikpleisas tirgus, ko mēdz dēvēt par Sietlas dvēseli, piedāvā bagātīgu vietējo produktu klāstu. Tas dibināts 1907.gadā un ir vecākais lauksaimnieku tirgus valstī, kas darbojies bez pārtraukuma. Tagad šajā vēsturiskajā pilsētas kvartālā var sastapt ne tikai fermerus, bet arī māksliniekus un ielu muzikantus. Pie tirgus galvenās ieejas stāv milzu krājkasīte - cūciņa Reičela, bet pārtikas stendi rindojas ap Main Arcade un tai blakusesošo North Arcade. Šeit var iegādāties vietējo fermeru produkciju - svaigus augļus, dārzeņus, garšaugus un ziedus. Tirdziņa zaļā izkārtne vēsta, ka šajā vietā pircēji "satiks ražotāju". Īpašu interesi izraisa Paikpleisas pirmā Starbucks kafejnīca, kuras filiāles tagad darbojas visā pasaulē, un kolorītā jūras velšu tirgotava Pike Place Fish, kurā pārdevēji joprojām izmanto tradicionālus zivju apstrādes paņēmienus.
Mesavērdas nacionālais parks, Kolorādo (Mesa Verde National Park)
1906.gadā Mesavērda (spāņu val. - zaļā mesa) kļuva par pirmo arheoloģisko izrakumu vietu valstī, kas iemantoja nacionālā parka statusu. Savdabīgā Mesavērdas iezīme ir 600 klinšu mājokļi, kas iebuvēti kanjona sienu iedobumos. Šajos mājokļos mitinājās vietējo pueblo cilšu indiāņi, kuri tos pameta aptuveni 1300.gadā. Šajā vietā tika veikti nozīmīgi arheoloģiski atradumi, un te var skatīt gan nelielus namiņus, gan Klinšu pili (Cliff Palace) ar 150 telpām. Laikā no aprīļa līdz novembrim parka uzraugi vada ekskursijas uz interesantākajiem mājokļiem, arī uz Klinšu pili. Tūristi var patstāvīgi apmeklēt vairākas mītnes, piemēram, labi saglabāto Spruce Tree House. Parka augstākās drupas - Square Tower House - var aplūkot skatā no augšas. Čapinmesas Arheoloģijas muzejā izstādīti pueblo indiāņu sadzīves priekšmeti. Parku caurvij pārgājienu takas 29 km garumā. Viena no tām - Petroglyph Point Trail - dod iespēju aplūkot senus klinšu gleznojumus. Tūristi var nakšņot teltīs un vērot savvaļas dzīvniekus, piemēram, lapsas , pumas un briežus. Ziemā populāras nodarbes ir distanču slēpošana un pārgājieni ar sniega kurpēm.
Greitsmokimauntinsu nacionālais parks (Great Smoky Mountains National Park)
Savu nosaukumu "Lielie Dūmakainie kalni" ieguvuši tāpēc, ka to kore vienmēr tinas zilganā dūmakā. Te slejas dažas augstākās ASV austrumdaļas virsnotnes un kalnos vērojama liela augu sugu dažādība. Šis ir viens no valstī populārākajiem kalniem, ko ik gadu apmeklē vairāk nekā 10 miljoni tūristu. 1934.gadā šim apvidum tika piešķirts nacionālā parka statuss. Puse parka teritorijas atrodas Tenesī, bet puse - Ziemeļkarolīnā. No Tenesī štata puses parkā var nokļūt pa 441. autostrādi, braucot cauri Getlinburgai. Šis ceļs ved cauri plašajam parkam, vijoties blakus Newfound Gap Road, un Ziemeļkarolīnas pusē savienojas ar Blue Ridge Parkway, par kuru pastāstīšu nākamajā aprakstā. Parka taku kopējais garums ir 1287 km, un populārākā no tām ir Apalaču taka, kas parka teritorijā vijas pa štata robežu. Ne mazāk iecienītas ir arī takas, kas ved uz daudzajiem skaistajiem ūdenskritumiem. Brīnišķīgu apvidus panorāmu var skatīt, dodoties pārgājienā uz Lekonta kalnu (Mount Leconte), šajā maršrutā tūristi pat var pārnakšņot vienkāršā kalnu namiņā (vietas nepieciešams rezervēt). Štata augstākā kalna Klingmensdoma virsotnē (2025 m) uzbūvēts skatu tornis, no kura paveras plaša apkārtnes panorāma. Greitsmokimauntinsu nacionālā parka rietumu malā atrodas Keidskova (Cades Cove), kurā saglabājušās senas fermas ēkas, kas celtas 19. gadsimta 20. gados, guļbūves, šķūņi un joprojām darba kārtībā esošas graudu dzirnavas. Izjādes, riteņbraukšana, makšķerēšana un laivošana pa krāčainām upēm ir piedzīvojumu kāro tūristu iecienītākās izklaides šajā parkā un tā apkaimē.
Blue Ridge Parkway
Gleznainā divjoslu autostrāde Blue Ridge Parkway stiepjas 755 km garumā no Virdžīnijas gar Blūridžu kalnu kori dienvidu virzienā. Šosejas skaistākā daļa atrodas Ziemļkarolīnā, kur tā 402 km garā posmā līkumo gar kalnu virsotnēm, ūdenskritumiem un 2037 m augsto Mičela kalna smaili. Šis ceļš ir populārākais Nacionālo parku dienesta pārziņā esošais maršruts, ko katru gadu veic vairak nekā 23 miljoni tūristu. Pa šoseju drīkst braukt ne ātrāk kā 72 km stundā, un tas tiek stingri kontrolēts. Ceļš ir īpaši skaists pavasarī un rudenī, bet ziemā atsevišķi posmi tiek slēgti. No šosejas daudzviet var nogriezties, lai dotos pastaigā pa kādu no takām vai apmeklētu kalnos esošās pilsētiņas, piemēram, Būnu un Blouingroku. Šoseja beidzas pie ieejas Greitsmokimauntinsu nacionālajā parkā.
Kārlsbadas alu nacionālais parks, Ņūmeksika (Carlsbad Caverns National Park)
Šis dabas parks atrodas štata nomaļajā dienvidaustrumu nostūrī un aizsargā vienu no plašākajām alu sistēmām pasaulē. Ģeoloģisko spēku radītā alu labirinta "izrotāšana" sākās pirms pusmiljona gadu, kad, no pilošā ūdens izgulsnējoties kalcītam, veidojās stalagmīti. Piktogrammas Natural Entrance ieejas tuvumā liecina, ka šeit ir mitinājušies indiāņi, taču plašas publikas ievērību alām pievērsa kovbojs Džims Vaits 1901.gadā. Tagad pazemes kaļķakmens alu galerijās ir ierīkotas betona takas un elektriskais apgaismojums. Apmeklētāju centra pusē lifts nolaižas 229 m dziļumā līdz "Lielajai istabai" (Big Room). Uz to ved arī National Entrance Route - pusstundu ilgs gājiens pa stāvu, bruģētu taku. Uz "Lielo istabu" var doties bez gida pavadības. Tā paceļas 25 stāvu augstumā un plešas 3,3 ha teritorijā, kas pilna ar stalagmītiem, stalaktītiem un citiem satecējumiem. Parka uzraugu pavadībā tūristi var doties pa "Karaļpils ceļu" (Kings's Palace Tour) uz tālāko alu, kas ir atvērta publikai un atrodas 250 m dziļā pazemē. Pa labi no tās darbojas apmeklētāju iecienītais Underground Lunch room, kur var ieturēt maltīti un nopirkt suvenīrus. Vasarā alu iedobumos mājo gandrīz miljons brīvastes sikspārņu. Krēslas stundā viņi izlido tuksnesī barības meklējumos.
"Volta DIsneja pasaule" Orlando (Walt Disney World in Orlando)
Pasaulē lielākais izklaides komplekss "Volta Disneja pasaule" aizņem 69 kvadrātkilometru lielu teritoriju. Apmeklētājus vilina galvenokārt tematiskie parki Magic Kingdom, Epcot, Disney's Hollywood Studios un Animal Kingdom. Šajā brīvdienu atpūtas vietā ir viss - no viesnīcām līdz golfa laukumiem un katru gadu tūristus sagaida kāds jauns pārsteigums; lielākā no jaunajām atrakcijām ir Disney's Animal Kingdom. Kompleksa veidotāju izdoma un rūpīgā attieksme pret vīssīkākajām detaļām ir nepārspējama, un tas ir kā hermētisks kokons, nošķirts no pārējās pasaules - viss darbojas ārkārtīgi precīzi, un nekas nesagrauj izjūtu, ka esat nokļuvuši pasakā. Ja vien neesat nelabojams ciniķis, "Volta Disneja pasaule" jums tiešām šķitīs aizraujoša.
Niagarafolsa (Niagara Falls)
Franču garīdzinieks Luijs Henepins bija viens no pirmajiem eiropiešiem, kuri 1678.gadā pirmoreiz ieraudzīja Niagaras ūdenskritumu. Viņš rakstīja, ka "Visumā nav nekā, kas tam līdzinātos". Arī mūsdienās trīs Niagaras ūdenskritumi, kuri no 61 m augstuma gāžas klinšu aizā, izskatās tikpat diženi kā pirms vairāk nekā 300 gadiem. Kaut gan Niagaras upes krastos (šī upe atdala Ontārio provinci Kanādā no ASV Ņujorkas štata) notiek aktīva teritoriju apgūšana, skats uz ūdenskritumu joprojām sniedz pietiekami daudz pārdzīvojumu un romantikas, lai vairāk nekā 10 miljoni tūristu katru gadu ierastos apbrīnot šo dabas meistardarbu. ASV pusē tūristi bieži vien savu apmeklējumu sāk ar Niagaras ūdenskrituma štata parka apskati, kurā no 73 m augstā Prospect Point Observation Tower paveras krāšņa ūdenskrituma panorāma. Tie, kas grib iepazīt šo dabas brīnumu tuvāk, var doties daudzās maksas ekskursijās, piemēram, Cave of the Winds, kuras laikā ar liftu var nobraukt līdz ūdenskrituma pamatnei, vai laivu izbraucienā Maid of the Mist, kas sākas no Prospekta parka un ved tieši līdz ūdenskritumam un tālāk upes Pakava līcī, no kura paveras daudz krāšņāks skats uz ūdenskritumu no Kanādas puses. Pa gājējiem domāto Varavīksnes tiltu var ātri nokļūt no Niagarafolsas centra līdz Kanādas pusei, kur atrodas lielākā daļa šī apvidus komerciālo objektu. Naktī ūdenskritums ir krāšņi izgaismots un elektroenerģiju šai iluminācijai dod Niagaras elektrostacija (Niagara Power Project). Tās apmeklētaju centrā var iepazīties ar hidroenerģētikas attīstību šajā apvidū un apskatīt hidroturbīnas modeli.
Jeloustonas nacionālais parks (Yellowstone National Park)
Jeloustona ir viens no pasaules dabas brīnumiem un vecākais nacionālais parks valstī. Parka teritorija iesniedzas trijos štatos - Vaiomingā, Montānā un Aidaho. Tā vidienē plešas vulkānisks plato, kura vidējais augstums ir 2438 m. Šeit atrodas vairāk nekā 10 000 termālo avotu un vairāk nekā 300 geizeru, un šis skaits pārsniedz pusi no visiem pasaules geizeriem. Apgabals saista uzmanību ne vien ar ģeotermālo aktivitāti, bet arī ar bieziem mežiem, augstām kalnu virsotnēm, dziļiem upju kanjoniem un neskaitāmām brīvdabas atpūtas iespējām. 282 km garais ceļš Grand Loop Road lokveidā savieno visas galvenās apskates vietas. Viesu mītnes bieži ir pārpildītas, tāpēc guļvietu rezervējiet laikus!
Oak Alley Plantation, Luiziāna
Šī tiek dēvēta par Amerikas skaistāko vēsturisko ēku. Oak Alley Plantation atrodas Vešerī (Vacherie), 64 km uz rietumiem no Ņūorleānas lidostas. Uz lielisko, 1839.gadā celto māju ved arkādei līdzīga aleja, ko veido 28 apmēram pirms 300 gadiem iestādīti ozoli. Skats uz klasicisma stila namu cauri garajai alejai atgādina tipisku ainu no Holivudas filmām. Gan atjaunotajā mājā, gan dārzā uzņemtas daudzas filmas, piemēram, "Intervija ar vampīru" (1994). Teritorijā ir arī piecas "gulta un brokastis" tipa mājiņas, kurās var pārnakšņot.
ne s..da tie nav skaistākie. Ne tuvu tam. Jelovstona varbut vel. Vai nu neesi tur bijis, vai tikai tur vien esi bijis. Un Niagars vispar no ASV puses ir nieciba.