Mēs ar ģimeni nolēmām nedēļas nogalē apmeklēt Polijas ziemeļu daļu (piekt.-svētd.) kopā nobraucām 1800. km, rezervējām divas nakstmītnes Polijā, Ja kādam interesē, tad kopīgie izdevumi bija 500.- EUR, ieskaitot degvielu, divas nakts viesnīcā (3. zvaigznes), Pusdienas un vakariņas ļoti augstas kvalitātes ēstuvēs (krietni lētāk, nekā pie mums), neieteiktu ņemt līdzi "roltonus". Ja būs interese turpināšu savu ceļojumu aprakstu. Mēs bijām trijatā.
Šwieta Lipka.
Švata Lipkā atrodas viena no nozīmīgākajām Jaunavas Marijas svētnīcām Polijā. Ciema nosaukums tulkojumā nozīmē “svētā liepa”, un ar to saistās 15.gadsimta leģenda – kāds cietumnieks izgriezis brīnumainu Jaunavas Marijas skulptūru un iekāris to ceļmalas liepā. Ap šo koku uzbūvēja kapelu, kurā atradās slavenā skulptūra, kas tika iznīcināta reformācijas laikā, kad šis reģions piederēja hercoga Prūsijai. 1619.gadā no jauna uzbūvēja pagaidu kapelu, bet 1687.-1693. gadā mūra baznīcu, kuru apsaimniekoja jezuīti. 1694.-1708. gadā tai piebūvēja krusteju un āra kapelas, bet fasādi un zvana torni pabeidza 1729.gadā. Kontreformācijas laikā Šwieta Lipka bija katoļu bastions luterāniskajā hercoga Prūsijā. Baznīcas izgreznošanai tika doti bagātīgi ziedojumi, un ar šo finansiālo atbalstu tika radīts viens no lielākajiem un interesantākajiem baroka mākslas paraugiem Polijā.
Baznīcas iekštelpas ir rotātas ar freskām, tostarp Matiasa Maijera darinātajiem iluzorajiem gleznojumiem celtnes kupolā, bet augstajā altārī ir aptuveni 1640.gadā veidots Jaunavas Marijas attēls. Krāšņās ērģeles, kuras 1721.gadā veidojis Johans Mozengels no Karalaučiem (Kēnigsbergas) priecē gan svētceļniekus, gan tūristus.
Starp citu ērģeles ir ievērojamas ar to, ka tām ir 40 reģistri un priekšnesumus pavada kustīgās figūras ērģeļu prospektā.
Atrašanās vieta.