Šī vieta saucas Top Of The Rock. Izskatās gandrīz kā Sigulda.
Likumi un policistu tiesības. Amerikāņi ir ļoti "pareizi" cilvēki. Piemēram, ja Lielbritānijā vai Latvijā pāriet pāri ielai pie sarkanas gaismas ir norma, ASV tas ir nepieņēmami. Cilvēki tevi nosodīs. Ikdienā Tev vienmēr jāpārdomā sava rīcība, lai tik neizdarītu ko nepareizu. Šī problēma ir cieši saistīta ar principu, kādu policija strādā ASV. Proti, ASV, policija var atļauties daudz vairāk nekā mums visiem ir ierasts. Ja Tu aizmirsi ieslēgt pagrieziena signālu, policija ar tevi apiesies it kā Tu esi turamais aizdomās par slepkavību. Policists, turot roku uz pistoles, tuvosies tavai mašīnai un palūgs Tev turēt rokas uz stūres. Cītīgi pārbaudīs tavus dokumentus un pārliecināsies vai tu neesi meklējumos. Tā ir ļoti nepatīkama sajūta. Policistu skaits ASV pilsētās ir daudz lielāks, nekā Eiropas pilsētās.
Toties, es saprotu, ka tādiem likumiem un tādas policistu pieejas dēļ, cilvēki šajā valstī vairāk ciena viens otru. Lai gan viņu darbības uz ceļiem var būt debīlas, viņi cienīs viens otru, laidīs garām un nemēģinās tevi "pārmācīt". Tāpat ir arī ikdienā satiekot cilvēkus. Tu pieredzēsi daudz vairāk pozitīvā, nekā sliktā.
Kā cilvēki, amerikāņi ir ļoti atvērti (ja vien neesi Bruklinas metro stacijā pievakarē). Ar kādu nezināmu cilvēku var sanākt labāka diskusija, nekā ar draugu. Lai arī viņu ģeogrāfiskās zināšanas nebūs labas, viņi vienmēr būs ieinteresēti no kurienes Tu esi, par Tavu kultūru, bildēm no Tavas valsts. No simtiem cilvēku, ko esmu saticis, varu uz pirkstiem saskaitīt tos, kas ir bijuši ārzemēs. Un tikai puse no tiem ir bijusi Eiropā.
Lielu pārsteigumu sagādāja valoda. Tas ir atsevišķs temats, par ko gribēju veidot atsevišķu rakstu. Tomēr, ja jau runa ir iesākta, tad stāstīšu šeit.
Skolā, mēs nekad neesam mācījušies tādu angļu valodu, kādā cilvēki runā ASV. Dažreiz nācās apmulst. Daļēji tāpēc, ka es kopš bērnības mācījos Britu Angļu valodu.
Biscuit. Kas tavuprāt tas ir? Cepums? Biskvīts? Biskvīta torte? Padomā. Atbilde būs vēlāk.
Lūk vēl vārdi, kas mani izbrīnīja ar to nozīmi.
Silverware.
Pacifier. Kaut kas saistīts ar Kluso (pacific) okeānu?
Taking the piss.
Eggplant
Mug (loser)
Rubber
Cant
Kādus pārpratumus varētu veidot šie vārdi?
Nu tad lūk!
Lielbritānijā, biscuits ir neliela un vidēja izmēra cepumi. Lielie un apaļie cepumi tiek saukti par cookies. Taču Amerikā visus cepumus sauc par cookies. Biscuit Amerikā ir tradicionāls maizes ēdiens, ko pārlej ar mērci.
Lielbritānijā galda piederumus sauc par cutlery. Amerikā, paprasot cutlery, labākajā gadījumā tev iedos nazi. Jāsaka silverware (pat ja tie ir taisīti no plastmasas).
Pacifier ir knupis. Angļi saka dummy.
Taking the piss Britu salās nozīmē kaitināt. Amerikāņi vienmēr nodomāja, ka es runāju par čurāšanu.
Kolēģe kādu dienu man stāstīja par mājās gatavoto. Viņa pieminēja kaut kādu olu augu. Baklažānus ASV sauc par eggplants. Lielbritānijā tie ir pazīstami kā Aubergines.
Biežākais un nepatīkamākais pārpratums bija par vārda mug izmantošanu. Mug Lielbritānijā ir krūze. Ikdienā ļoti lietots vārds. Amerikā, konservatīvā sabiedrībā šis vārds ir nepiedienīgs. Mug lamuvārds, ko attiecina uz personu.
Rubber. Lielbritānijā, rakstot ar zīmuli un uztaisot kļūdu, es cilvēkiem palūgšu rubber, jeb džēšamo gumiju. Lai gan šis slengs ir pielietots abās valstīs, ASV 90% gadījumu nodomās, ka tu jautā prezervatīvu. Gribi gumiju – saki eraser.
Can`t. Vēl viens nepatīkams vārds. Britu angļu valodā, kad mēs varam kaut ko izdarīt, mēs izmantojam vārdu Can [ken]. Kad es nevaru kaut ko paveikt, es izmantošu vārdu Can`t [kānt vai kent]. ASV situācija ir citādāka. Amerikāņi saka tikai [ken] un [kent]. Amerikā, Britu frāze [kant] ir pamatīgs lamuvārds, kas liks cilvēkiem formālā sabiedrībā sarkt vai bolīties ar atvērtu žokli. Vārds cunt [kant] apzīmē sieviešu ģenitālos orgānus.
Es noteikti papildināšu šo sarakstu. Iemeslu pārprast cilvēkus vai tikt pārprastam ir miljons.
Svarīgs secinājums ir, ka Briti regulāri izmanto amerikānismus ikdienā un daudzi ir izveidojušies par sinonīmiem jau eksistējošiem vārdiem. Piemēri tādiem ir can un tin; taxi un cab; rubber un eraser; autumn un fall; schedule un timetable; chips un fries; sweets un candy; torch un flashlight; pub un bar; queue un line;
Toties, amerikāņi vairumu Britu vārdu nesaprot. Ieteikums jums – pirms dodaties uz ASV vai Kanādu, pamācaties viņu valodu.
Esmu bijis ASV daudzviet. Šeit vari izlasīt dažus rakstus par maniem iespaidiem: https://spoki.tvnet.lv/celojumi/Latvietis-ASV-Maiami-1-dala-VIDEO/832984
https://spoki.tvnet.lv/celojumi/Latviesa-acim-Aizkustinoss-skats-uz/833239/
https://spoki.tvnet.lv/celojumi/Latvietis-ASV-pasaule-lielaka-lidosta/840449/
BET SĀKUMĀ IZLASI ŠO RAKSTU LĪDZ GALAM, haha
Cits temats: ēdiens ASV. Atkarībā no štata, veselīgs ēdiens veikalos var maksāt mazāk, nekā saldumi. Čipšu paka var maksāt pāris dolārus. Kilograms krūtiņas maksās 3-4 dolārus. Augļi - kapeikas. Mango gabalā - 20 centus. Lēti, pat salīdzinājumā ar Latviju.
Tādos štatos kā Ņjūdžersija, Ņujorka, Misūrī un Džordžijā, es vienmēr biju iepircies Walmartā, Dollar General un Aldī. Floridā vairāk sastopami ir mazāki veikali kā Walgreen. Tur cenas būs nedaudz augstākas.
Jāņem vērā, ka dažos ASV štatos situācija var atšķirties. Vietējie pieminēja, ka vienā štatā viss var būt dārgs, otrā lēts. Kalifornijā, uz kurieni plānoju doties Janvārī, cenas ir augstākas, nekā vairumā citu štatu.
Bildē - Atlanta, Džordžija.
ASV veselības aprūpe ir vēl viena lieta, kas šokē. Ja jūs esat domājuši, ka Latvijas veselības sistēma ir ***aļā. Tomēr daļēji, Latvijā viss nav tik slikti. Daudzi cilvēki to nezin....ir labāk nespērt kāju ASV, ja tev nav veselības apdrošināšanas. Bez tās, par prastākā veselības pārbaude tev var maksāt tūkstošiem dolāru. Nerunāsim par nelaimes gadījumiem. Pirksta vai rokas salaušana tev var beigties katastrofāli. Tāpēc vienmēr ir savlaicīgi jāpērk veselības apdrošināšana, neatkarīgi vai tu ceļo ASV vai tur strādā. Apdrošināna arī nav lēta un var maksāt vairākus simtus mēnesī. Turklāt, apdrošināšana neatbrīvo tevi no pakalpojumu apmaksāšanas. Piemēram, par rentgenu tev vajadzēs samaksāt padsmit dolārus.Tikmēr, Lielbritānijā ne vairāk ka 30 mārciņas mēnesī tiek atskaitītas no manas algas un gandrīz visi veselības pakalpojumi man neko nemaksā.
Pātraukumi darbā? Nē, tādu nav? Apmaksātas brīvdienas? Darba devējam nav pienākuma apmaksāt tavas ikgadējas brīvdienas. Darba stundu ierobežojums? Ja neesi pilots vai stjuarte, darba devējs ir tiesīgs tevi spiest strādāt cik vien grib... kaut vai 60 stundas nedēļā un pat vairāk.
Bildē - Manhetena, Ņujorka.
Nepārprotat mani. Ja jūs strādāsiet cienījamā kompānijā, uzņēmums rūpēsies par jums, apmaksās apdrošināšanu, apmaksās jūsu brīvdienas, varbūt pat apmaksās pārtraukumus. Taču tas nav uzņēmuma pienākums.
Mēs visi zinam par Ameriku. Šī valsts ir numur viens daudzās kategorijās. Tostarp ASV ir lielākais IKP pasaulē, lielākā armija pasaulē, ASV ir visaugstāk novērtētās universitātes, ASV visvairāk investē savu iedzīvotāju veselībā (lai gan medicīna viņiem ir nežēlīgi dārga). ASV ir valsts bez kuras mums nebūtu tik attīstītu tehnoloģiju. Nebūtu labu filmu. Tieši ASV atrodas Silīcija ieleja, kur darbojas tādas kompānijas kā Alphabet (Google, Youtube, Android, u.t.t. mātes kompānija), Adobe, AMD, Apple, Cisco, Ebay, Electronic Arts, Facebook, HP, Intel, Nvidia, Netflix, Tesla, Visa, GoPro, Dell, Twitter, Uber, Yelp un daudzas daudzas citas.
Šī valsts nebūtu numurviens bez manis pieminētajiem negatīvajiem sociālajiem apstākļiem. Šī valsts var dot cilvēkiem vairāk, nekā tā to dara tagad. ASV, parasts strādnieks saņems 1200 mēnesī pirms nodokļu atskaites, bet sociālie apstākļi liks viņam tērēties vairāk, nekā vidusmēra eiropietim. Lai gan kā, ir jāsaprot viena lieta. Šī valsts dod milzīgas iespējas cilvēkiem ar zināšanām un potenciālu. Visi, kam ir ģēniālas biznesa idejas bet nav resursu, dodas tieši uz ASV. Tā strādā šī valsts. Tev nav potenciāla – strādā un še tev būs 1200 mēnesī, tev ir potenciāls – tev ir vislieliskākā nākotne.
Tāds ir secinājums.
Tagad. Gribu dzirdēt tavu viedokli par ASV. Esi tur bijis? Ar kādiem iespaidiem vari padalīties? Kas likās interesants manā rakstā?
Ja jums būs daudz jautājumu par šī raksta tematu, taps otrā daļa.
Bildes no ceļojumiem: https://www.instagram.com/latish_/