Tātad, vācieši atkal paspīdējuši ar savām izcilajām inženieru prasmēm, tiesa, šoreiz ne bez amerikāņu palīdzības. Lai nu kā, šis būs stāsts par ātru, mobilu un galvenais, ārkārtīgi nāvējošu artilērijas sistēmu!
Donar – vācu modernā artilērija!46
Mašīnas nosaukums, proti, Donar, ir ģermāņu senvārds, kas nozīmē zibens/pērkons. Šādu nosaukumu mašīna dabūjusi, pateicoties savām īpašībām, kas ļauj tai ātri un nekļūdīgi satriekt ienaidniekus un tikpat ātri pazust no pozīcijām, pirms vēl kāds ir sapratis, kas noticis.
Šo sistēmu izstrādāja Kraus-Maffei Wegmann no vācu puses un General Dynamics no amerikāņu puses. Sistēma ir paredzēta arī eksporta vajadzībām un jau ir zināms, ka Itālijas armija saņems šādas sistēmas. Tāpat pateicoties savām modulārajām īpašībām Artillery Gun Modul(AGM) ir iespējams izvietot uz dažādām platformām.
Pirmo reizi plašākai sabiedrībai šī mašīna tika demonstrēta 2008.gadā. Pati mašīna balstās uz AGM un ASCOD 2 kaujas mašīnas šasijām. Tiesa, ar plašām izmaiņām, jo oriģināli šai šasijai nebija paredzēts izturēt slodzi, ko rada 155 mm lielgabala izšaušana.
Tātad, kā jau minēju, artilērijas sistēma ir aprīkota ar 155 mm L52 lielgabalu kas nodrošina to, ka ir iespējams šaut visa veida 155 mm NATO artilērijas lādiņus. Un atkarībā no lādiņiem, kādi tiek izmantoti mērķu iznīcināšanai, mašīnas uguns distance var svārstīties no 24 km līdz pat 56 km.
Un tas ir tīri iespaidīgi, ja mēs zinām, ka vidēji 155 mm artilērijas lādiņi sver vairāk kā 40 kg, daži pat 50 kg.
Izmēru ziņā mašīna ir 10,3 metrus gara, 2.8 metrus plata, 3 metrus augsta. Mašīna pati sver 31.5 tonnas, bet pilnībā apbruņota sasniedz 35 tonnu masu, no kurām 12,5 tonnas veido AGM.
Šī artilērijas sistēma var traukties pa bezceļiem ar 60 km/h lielu ātrumu un ar pilnu bāku nobraukt 500 km. Papildus tam, šī sistēma var pārvarēt 2 m platas tranšejas, 0.9 m augstus šķēršļus un ūdens tilpnes līdz 1.2 m dziļumam.
Tā kā AGM izmanto automātisku lielgabala pārlādēšanas sistēmu, Donar ir spējīgs izdarīt 6 šāvienus minūtē un 30 lādiņu krājumus var iztukšot 5 minūtēs. Līdz ar to ir iespējams Simultaneous Impact (MRSI) efekts, kad lādiņi tiek izšauti pa dažādam trajektorijām un pēc katra nākošā šāviena tiek samazināts izšaušanas leņķis, līdz ar to lādiņam, kas lido pa zemākajām trajektorijām, ir nepieciešams mazāks laiks ceļā. Tādā veidā sinhronizējot laikus, kas nepieciešami lādiņiem, ceļā un mērķī tie nonāk vienlaicīgi.
Tāpat pateicoties automātiskajai pārlādēšanas sistēmai šai mašīnai ir nepieciešama tikai 2 cilvēku komanda, lai tā spētu pilntiesīgi darboties.
Tiesa, šī sistēma nav aprīkota ar pašām labākajām bruņām, bet no mazkalibra ieroču uguns un šķembām tās spēj pasargāt komandu.
Donar izstrādes būtība bija atrast PzH 2000 aizstājēju, kurš būtu lētāks, vieglāk uzturams, mobilāks un prasītu mazāk cilvēku resursus. Un vairumu no šīm prasībām šī sistēma arī izpilda.