1. Nav tādu visiem derīgu metožu, zāļu vai paņēmienu, kā cīnīties ar pohām. Kas vienam der, citam ne un kas vienreiz der, citreiz tikai visu apdara sliktāku.
2. No tām var tikai laicīgi izvairīties.
Apkopošu savu pieredzi, kas man nu jau vairākus gadus ļoti palīdz pamosties labā garastāvoklī un salīdzinoši spriganam, tomēr jāatceras, ka cīņa ar paģirām sākas jau PIRMS iedzeršanas:
PIRMS
1. Nedzeriet tukšā dūšā. Apēdiet kaut ko pirms alkohola lietošanas. Pieņemu gan, ka tuvojošā iedzeršana vārdā "Jaunais Gads" šajā ziņā ir pateicīga - parasti svinībās ir gana daudz ēdiena. Stop! te mēs nonākam pie otra padoma -
2. Nepārēdieties. Īpaši tas attiecināms uz dažādu ēdienu jaukšanu - rasols, gaļa, pīrādziņš, torte "Cielaviņa", tad atkal siļķe kažokā, zirņi, pīrādziņš, ābolu plātsmaize, tad atkal štovēti kāposti ar kartupeli un tā visu nakti. Tur pat dzert nevajag - skaidrs, ka pamodīsieties ar sliktu pašsajūtu kuņģī, galvā un sejā.
3. Izdomājiet, ko šovakar dzersiet un pie tā arī palieciet. Vēlams, lai tas, ko jūs izdomājāt, nebūtu, piemēram, alus, vīns, šampis, šampis, šņabis, rums, šampis. Jācer, ka esat jau novērojis, kuru alkoholu panesat vislabāk. Es, piemēram, pieturos pie viskija, bet manas draudzenes - pie vīna. Vienalga ko, taču pieturieties pie šī viena dzēriena un nedzeriet vairāk kā 1 šampja glāzi pa vidu (es esmu pārliecināta, ka šampi vispār nedzeršu, jo reizēm arī viena tāda var nojaukt visu nākamo dienu). Šampanietis vispār ir baigais - ļoti ātrs un patīkams reibums, taču, kā liecina mani novērojumi, vismaz 80% gadījumu cilvēkiem drīz vien sāk sāpēt galvas un iestājas sašļukums, nemaz nerunājot par otro rītu...
4. Dzeriet ūdeni. Kad esat jau kādu laiciņu forši atpūties, kaut kur ap ballītes vidu iesaku sākt dzert pastarpināti arī ūdeni. Es cenšos izdzert vismaz 1 litru ngāzēta ūdens uz 300 gramiem viskija. Īpaši vērā ņemams šis ieteikums ir vīna cienītājiem, jo šis alkohols pastiprināti dehidrē ķermeni, kurā esat iesprostots. NB! ŪDENI, nevis limonādes.
5. Ja smēķējat, tad prātīgi. To atzinuši visi mani draugi - ja tusiņā smēķēts un daudz smēķēts, pohu sindroms no rīta ir smagāks.
6. Padejojiet, pastaigājiet, pakustieties. Ne jau tāpēc alkohols izies, bet fiziskas kustības laikā parasti nedzer un nepīpē;) Vienmēr tusiņos pienāk brīdis, kad glāze un cigarete pie mutes cilājas automātiski, vienkārši tāpēc, ka visi draudzīgi sēž un nekustās.
7. Ziniet mēru, pārtrauciet dzert, turpiniet ar ūdeni, ejiet gulēt. Lai arī šo padomu tomēr uzrakstīju, zinu, ka tam nav nekāda praktiska pielietojuma - vieni paspēj pamanīt pazīmes, kad dzerts par daudz un māk apstāties, citi ne. Un tieši tāpēc jau mēs esam cilvēki.
8. Izdzeriet vēl glāzi ūdens un Ibumetīnu. Ceru, ka par šito mani neviens mediķis tagad neliks cietumā, bet atkal - galvoju no personīgās pieredzes. Ja jūtat, ka tomēr pāršauts drusku pār strīpu, bet prātiņa vēl pietiek, pirms gulētiešanas iedzeriet vienu ibumetīnu. Un, protams, neiztrūkstoši - atkal ūdeni.
PĒC
Te jau sākas nedaudz grūtāk ar to padomdošanu, jo paģiras mēdz būt dažādas un atšķiras ar smaguma pakāpi. Tādēļ var būt tā, ka padoms, kas derējis iepriekšējā reizē, tagad neder un tieši padara visu sliktāk.
Sāksim ar vieglām paģirām
1. No rīta iešaujiet sejā aukstu ūdeni, uzsmērējiet krēmiņu (alkohols sausina ādu) un izšķīdiniet glāzē C vitamīnu. Ļoti labi noder arī svaigi spiesta apelsīnu sula. Jo vairāk C vitamīna, jo labāk - tas palīdz arī pamosties.
2. Pabrokastojiet. Atkarīgs no jūsu ieradumiem un vēlmēm, tomēr, ja kuņģis prasa, labi noder arī sātīgas brokasti, īpaši cepta ola. Tomēr, ja jūtat, ka pohas velk arī uz nelabuma pusi, nemociet kuņģi un sevi, bet ieēdiet kaut ko vieglu - piemēram, tomātus ar mocarellu, vienu maizīti vai tml.
3. Izdzeriet tēju, ūdeni, ibumetīnu. Šķidurms, šķidrums, negāzēt šķidrums - tas ir svarīgi gan alkohola lietošanas laikā, gan pēc tā. Ja jūtat, ka sāp galva vai tūlīt sāks sāpēt, iedzeriet ibumetīnu un nemocieties.
(4. Ja varat to atļauties un ir diezgan grūti, pie tam ziniet, ka tas jums palīdz - iedzeriet vēl nedaudz. Piemēram, baltvīnu vai alu. Es teicu - nedaudz! Un diena būs izdevusies un pavadīta vieglā ohēmiskā gaisotnē)
4. Ja pēc brokastīm uznāk miedziņš - ejiet pagulēt, jūs to esat pelnījis;) Miegs skaidrā prātā atpūtinās ķermeni daudz labāk par to, kas bija jūs nokāvis, kad gulējāt gultā sadzēries.
Smagas paģiras
1. Noteikti nespiediet sevi ēst, galvenais dzeriet daudz negāzēta šķidruma, C vitamīna un kaut ko pret galvassāpēm (pēc iespējas nekaitīgāku kuņģim).
2. Aizvelciet aizkarus un centieties pārdzīvot šo dienu gultā. Samierinieties - jūs vakardien neizdarījāt neko, lai šodienas pohas būtu ciešamākas, tā ir loģiskā lietu kārtība.
3. Ja iespējams, pret vakaru paēdiet.
Tas īsumā viss. Nekādas jēlu olu rīšanas un tamlīdzīgus kokteiļus pārbaudījusi neesmu, jo gluži vienkārši doma par kaut ko tādu otrajā dienā uzdzen vēmienu.
Laimīgu Jauno Gadu!
Foto no http://flickr.com Creative Commons
PAPILDINĀTS: Manuprāt, ļoti vērtīgu artavu šim rakstam dod arī ancuka komentārs (te viens no pirmajiem), ko atļaujos pievienot pie raksta, turpinot apakšsadaļu - smagas paģiras/nelabums:
"Manupraat, paaraak maz sheit veltiits nelabuma noveershanas liidzekljiem, kas manupraati ir trakaakaa no pohu sadaljaam. Ar saaposhu galvu veel kaut ko padariisi, bet, ja nezini kuraa briidii apvemsies, tad tieshaam labaak taalu no poda neiet.
Vieglos nelabuma gadiijumos agraak biju iecieniijis tradicionaalo kefiirinju, bet, gadiem ejot, esmu konstateejis, ka labi atindee arii piens.
Trakos gadiijumos, kad shkjiet, ka NEKO nevar ne ieeest, ne iedzert, meegjinu tomeer dabuut iekshaa (un notureet) veco labo ogliiti - 2-4 tabletes. Ja shis triks iet cauri, peec ilgaakais stundas strauji kljuust labaak.
Aarkaartiigi smagos gadiijumos ir aptiekaa nopeerkams pretpohu liidzeklis mazaa bruunaa plastmasas pudeliitee ar zilu shilti (Ls 1.50-2.00). Izcili pretiigs dzeeriens - saldens un taads, ka vienkaarshi veeee.. Man shkjiet, ka plashu popularitaati nav iemantojis tieshi taapeec, ka paostot, shkjiet, ka es nonaacis realitaates shovaa fear factor. Bet, ja izdodas notureet ieksaa, rezultaats neliek ilgi uz sevi gaidiit.
Veel labs un leets risinaajums ir piparmeetru tinktuura - piepilinot dazhas piles uudens glaazei var arii kungji aatraak dabuut dziesmaa."