Šajā rakstā apskatīsim 9 ūdenskritumus:
- Augrabisa ūdenskritums.
- Detifoss.
- Guairas ūdenskritums.
- Iguasu ūdenkritums.
- Kajetura ūdenkritums.
- Kanaimas ūdenskritums.
- Tisisatas ūdenskritums.
- Virdžīnijas ūdenskritums.
Šajā rakstā apskatīsim 9 ūdenskritumus:
- Augrabisa ūdenskritums.
- Detifoss.
- Guairas ūdenskritums.
- Iguasu ūdenkritums.
- Kajetura ūdenkritums.
- Kanaimas ūdenskritums.
- Tisisatas ūdenskritums.
- Virdžīnijas ūdenskritums.
Augrabisa ūdenskritums.
Augstums: Par ūdenskrituma augstumu ir pretrunīgi dati - kopējais visu kaskādu augstums tiek dots robežās no 146 līdz 191 metram, savukārt lielākais atsevišķais ūdenskritums - 93 metri.
Upe: Oranža (Orandžā upe)
Atrašanās vieta: Dienvidāfrikas Republika, Ziemeļkāpas province, Namībijas pierobeža. Orandžā upe ap 130 km lejpus Apingtonas pilsētai.
Ūdens daudzums: Visvairāk ūdens upē ir vasaras beigās - tad galvenajam ūdenskritumam aizas malā pievienojas kādi 18 sānu ūdenskritumi. Aptuveni reizi desmit gados ūdenskritumam cauri plūst pat vairāk, kā 9000 kubikmetru ūdens sekundē.
Cauri visai Dienvidāfrikas republikai plūst 2100 kilometrus garā Orandžā upe. Upes augštecē nolīst samērā daudz lietus, tāpēc sauso Dienvidāfrikas rietumu daļu sasniedz ar ūdeni bagāta upe. Caur smilšainu līdzenumu plūstošā Orandžā upe sasniedz ap 500 miljonus gadu senu granīta masīvu. Ilgā laika posmā varenā upe te ir izveidojusi ap 18 kilometrus garu un līdz 240 metrus dziļu aizu - bet aiza sākas ar varenu ūdenskritumu kaskādi. Pēc vairākām stāvām krācēm upe sasniedz galveno, 93 metrus augsto ūdenskritumu. Pārsvarā ūdens plūst pa vienu, galveno kaskādi, taču palu laikā ūdens sāk plūst pa 18 papildus gultnēm, veidojot sesto pasaules ūdenskritumu pēc cauri plūstošā ūdens daudzuma. Zem galvenās ūdenskrituma kaskādes ir izveidojies vairāk, kā 43 metrus dziļš (pēc citiem datiem - pat 130 metrus dziļš) ūdens baseins. Ir leģenda, ka miljoniem gadu laikā šajā baseinā ir sakrājies daudz dimantu - taču krītošā ūdens spēks neļauj tiem piekļūt.
Daba ap ūdenskritumu ir skarba un prasīga pret dzīvajām būtnēm. Nabadzīgā augsne, karstums un sausums ir radījuši īstu "Mēness ainavu" - tomēr īpašajos apstākļos izveidojušās savdabīgas augu un dzīvnieku sugas un pasugas. Izcilo dabas vērtību aizsardzībai 1966. gadā ir izveidots Augrabisa nacionālais parks 820 kvadrātkilometru platībā. Vietējā nama cilts uzskatīja ūdenskritumu par ļauno garu mājvietu un deva tam vārdu - “!okurabes” - kas nozīmē - “Lielā trokšņa vieta”. Augrabisa ūdenskritums rada zemu, rēcošu skaņu, kas dzirdama ļoti tālu.
Saules karsētā, sausā Ziemeļkāpas province īpaši nevilināja eiropiešus, līdz tajā tika atklāti daudzi vērtīgi derīgie izrakteņi. Augrabisa ūdenskrituma apakšējā daļa tagad ir populārs tūrisma objekts, savukārt augšējā daļa - Riemvasmāka - vairāk piemērota tiem ceļotājiem, kas vēlas pārbaudīt savu izturību. Raksturīgi, ka ap ūdenskritumu ir bīstamas, mitras un slidīgas klinšu nogāzes - pat nožogojums ne vienmēr pasargā daudzos tūristus no nelaimes gadījumiem.
Detifoss.
Augstums: 44 - 45 m
Platums: ap 100 m
Upe: Jokulsa (Jökulsá)
Atrašanās vieta: Islandes ziemeļaustrumu daļa
Ūdens daudzums: Vidēji 193 kubikmetri sekundē, palu laikā daudzums vairākkārt pieaug.
Apraksts:
Detifoss ir pirmais un augstākais ūdenskritums unikālā piecu ūdenskritumu virknē, kas izveidojušies 25 kilometrus garajā Jokulsas upes kanjonā. Tam seko Selfoss (10 m), Hafragilsfoss (27 m), Retarfoss un Vigabjargsfoss.
Lejpus Detifosam kanjons sasniedz lielāko dziļumu - līdz 120 metriem. Kanjona sienās atsedzas relatīvi jauni, vulkāna izvirdumu veidoti ieži Planētas klimatam iesilstot, Vatnajokula ledājs kūst aizvien straujāk. Taču Islandes lielākā ledāja nedienas nes sev līdzi arī lielisku skatu - Detifosa ūdenskritumā parādās aizvien vairāk ūdens. Garajās vasaras dienās ledājs kūst straujāk, un Jokulsas upe no attālā ledāja līdz varenajam ūdenskritumam atnes arī māla daļiņas, padarot to līdzīgu neticamai, grandiozai dubļu straumei. Ik gadus Jokulsa uz Atlantijas okeānu aiznes ap 5 miljonus tonnu māla. Apkārt izveidots Jokulsargljufura nacionālais parks.
Guairas ūdenskritums.
Augstums: Kopējais ūdenskritumu grupas augstums - 114 - 117 m. Atsevišķu ūdenskritumu augstums sasniedza 60 metrus.
Upe: Parāna
Atrašanās vieta: No Brazīlijas plūstošā Parānas upe šeit sasniedz Paragvajas robežu.
Ūdens daudzums: 35 200 kubikmetri sekundē (aptuveni 15 Niagāras ūdenskritumi).
Viens no sāpīgākajiem civilizācijas izraisītajiem dabas pieminekļu zaudējumiem ir Sete Kvedasas (Guairas) ūdenskritumu applūdināšana 1982. gadā zem Itaipu hidroelektrostacijas dambja izveidotā ezera.
Pirms tam Parāna - septītā pasaules lielākā upe - šeit veidoja unikālu ūdenskritumu grupu, kuru dārdoņa bija dzirdama pat 32 kilometru attālumā. Uzskata, ka šis bija pasaules lielākais ūdenskritums cauri plūstošā ūdens daudzuma ziņā.
Parāna pēc Marakužu kalnu šķērsošanas uzsāka strauju kritumu bazalta iežu plaisās. Šo grandiozo kritumu dalīja 18 - 19 ūdenskritumu grupās. Milzīgā ūdens masa pēkšņi tika iespiesta piecas reizes šaurākā - 61 metru platā aizā. Kā apgalvo aculiecinieki, tas bijis viens no neparastākajiem un krāšņākajiem skatiem uz šīs planētas.
Eiropieši ūdenskritumu sasniedza 16. gadsimtā. Visdrīzāk pirmais to redzēja portugāļu ceļotājs Aleiso Garsija. Ūdenskritumam tika doti vairāki nosaukumi, tomēr vairāk iegājās divi. Spāniski runājošie dēvēja to par “Guaira” - godinot gvairu cilts indiāņu virsaiti, kas palīdzēja atvairīt tupi indiāņu iebrukumu. Portugāļu valodā runājošie biežāk šos ūdenskritumus dēvēja - Sete Quedas - aptuveni tulkojot - “septiņi kritumi”.
Par spīti plašiem sabiedrības protestiem 1982. gadā tika uzceltas Itaipu dambis, kurš iekļauj pasaulē vislielāko hidroelektrostaciju ar jaudu 12,6 tūkstoši megavatu. Milzīgā Itaipu ūdenskrātuve pilnībā applūdināja ūdenskritumus. Dambja augstums ir 196 metri un garums - 7,7 kilometri. To būvējot, nācās pārcelt uz citu dzīves vietu 4 miljonus cilvēku.
Ne viens vien cer, ka tehnoloģiju attīstība ne tik tālā nākotnē ļaus atteikties no šīs hidroelektrostacijas un Sete Kvedasas ūdenskritumi atkal būs redzami. Tomēr pašlaik Itaipu hidroelektrostacija saražo 95% Paragvajai un 24% Brazīlijai nepieciešamās elektroenerģijas.
Gulfoss.
Augstums: Kopējais augstums - 32 metri. Pirmā kaskāde ir 11 metrus augsta, otrā - 21 metrus augsta.
Upe: Hvita
Atrašanās vieta: Islandes dienvidu daļa, netālu no Reikjavikas un slavenā Geizera
Ūdens daudzums: Caurmērā 109 kubikmetri sekundē, taču ir ziņas par gadījumu, kad šeit plūda 2000 kubikmetri sekundē. Vasarā, kūstot ledājam, plūsma ir 130 kubikmetri sekundē.