Gailis-Monētas priekšpuse (averss) Centrā Latvijas lielā valsts ģerboņa attēls, zem tā gadskaitlis 2005. Monētas augšā puslokā uzraksts LATVIJAS, apakšā - REPUBLIKA. Monētas aizmugure (reverss) Augšpusē - Rīgas Sv. Pētera baznīcas torņa smailē esošā gaiļa attēls, zem tā - skaitlis 1, pa labi no tā puslokā uzraksts LATS. Monētas josta Divi uzraksti LATVIJAS BANKA, atdalīti ar rombveida punktiem.
Reklāma
Kliņģeris-Monētas priekšpuse (averss) Centrā Latvijas lielā valsts ģerboņa attēls, zem tā gadskaitlis 2005. Monētas augšā puslokā uzraksts LATVIJAS, apakšā - REPUBLIKA. Monētas aizmugure (reverss) Augšpusē - kliņģera atveids, lejasdaļā - skaitlis 1, zem tā puslokā uzraksts LATS. Monētas josta Divi uzraksti LATVIJAS BANKA, atdalīti ar rombveida punktiem.
Vainags-Monētas priekšpuse (averss) Centrā Latvijas lielā valsts ģerboņa attēls, zem tā gadskaitlis 2006. Monētas augšā puslokā uzraksts LATVIJAS, apakšā - REPUBLIKA. Monētas aizmugure (reverss) Līgotāja profils ar Jāņu vainagu, monētas lejasdaļā - skaitlis 1, zem tā puslokā uzraksts LATS. Monētas josta Divi uzraksti LATVIJAS BANKA, atdalīti ar rombveida punktiem.
Reklāma
Čiekurs-Monētas priekšpuse (averss) Centrā Latvijas lielā valsts ģerboņa attēls, zem tā gadskaitlis 2006. Monētas augšā puslokā uzraksts LATVIJAS, apakšā - REPUBLIKA. Monētas aizmugure (reverss) Virs horizontālas līnijas priedes čiekurs, monētas lejasdaļā - skaitlis 1, kas sadala puslokā vietotu uzrakstu LATS. Monētas josta Divi uzraksti LATVIJAS BANKA, atdalīti ar rombveida punktiem.
Reklāma
Sakta-Monētas priekšpuse (averss) Centrā Latvijas lielā valsts ģerboņa attēls, zem tā gadskaitlis 2007. Monētas augšā puslokā uzraksts LATVIJAS, apakšā - REPUBLIKA. Monētas aizmugure (reverss) Centrā pūcessaktas attēls, no tā pa kreisi - skaitlis 1, pa labi - uzraksts LATS. Monētas josta Divi uzraksti LATVIJAS BANKA, atdalīti ar rombveida punktiem. Lielās, ar sudrabu platētās pūcessaktas bija izplatītas baltu cilšu (latgaļu, zemgaļu un kuršu) apdzīvotajā teritorijā vidējā dzelzs laikmeta otrajā pusē (8. un 9. gs.) un tika izmantotas vīriešu virsdrēbju aizdarei. Tagadējā Latvijas teritorijā atrasts aptuveni 30 pūcessaktu (t.sk. 20 - latgaļu), dažas - arī tagadējās Lietuvas un Igaunijas teritorijā. To pagatavošanai bija nepieciešama izcila amata prasme, un process bija ļoti darbietilpīgs. Pūcessaktas atrastas tikai bagātu ļaužu apbedījumos un uzskatāmas par sava laika prestiža priekšmetu. Kultūras mantojuma spilgtā liecība tagad padara daudzveidīgāku 1 lata apgrozības monētu klāstu.