local-stats-pixel

Izgudrojumi, kas mainīja mūsu ikdienu11

12 1
Britu dabaszinātnu asociācija (British Science Association, BSA) valstī notiekošās Zinātnes un tehnikas nedēļas ietvaros, lūgusi 20 vadošos britu ekspertus nosaukt 10 mūsdienu izgudrojumus, kuri radikāli mainījuši cilvēces dzīvi. Aptaujas rezultātus publicējis laikraksts „The Daily Telegraph”, un pirmās trīs vietas šajā reitingā ieņem GPS tehnoloģijas, audioatskaņotājs „Sony Walkmen”, kā arī svītrkods. Viss reitings kopumā izskatās sekojoši.
1. GPS tehnoloģija
1978. gadā sākotnēji ASV armijas vajadzībām radītā pavadoņu navigācijas sistēma „Navstar” izplatījās pa visu pasauli ar nosaukumu GPS (kas nozīmē vienkārši "globāla navigācijas sistēma"). Tās galvenie lietotāji ir autovadītāji, lidotāji un jūrnieki, taču tieši tāpat ģeogrāfi ar GPS palīdzību fiksē tektonisko plātņu nobīdes, bet biologiem nesen izdevās piemērot šo sistēmu bruņurupuču masveida migrāciju izsekošanai.
2. Audioatskaņotājs „Sony Walkman”
Šī ierīce 1979. gadā uzsāka "pārnēsājamo" tehnoloģiju ēru, būtiski mainot individuālā mūzikas patēriņa kultūru. Kā raksta avīze, „Sony” izgudrojuma apvienoja skaņu celiņus ar pasažieru plūsmām, ļaujot jebkuram cilvēkam klausīties iemīļotās kompozīcijas daudzmiljonu pūlī, vienlaikus netraucējot apkārtējs. Pēc tam stafeti pārņēma kompānija „Apple” ar savu digitālo atskaņotāju „iPod”.
3. Svītrkods
No pirmā acu uzmetiena nav visai skaidrs, kā tieši šīs melnbaltas svītriņas ietekmējušas mūsu dzīvi, tomēr amerikāņa Normana Vudlenda 1949. gadā izdarītais izgudrojums ar laiku ļāva iekļaut vienotā sistēmā datus par pirkumu apmaksu, preces raksturlielumiem un preču krājumiem noliktavās. Tas, pēc ekspertu domām, ļoti revolucionāri mainīja visu tirdzniecības sistēmu.
4. „Televīzijas” pusdienas
Veidi kā "ātri iekost" cilvēcei ir zināmi kopš senatnes, tomēr pēdējo 30 gadu laikā tradicionālās ģimenes pusdienas un vakariņas nomainījušās kartona kastes ar ātri pagatavojamu ēdienu, kas tiek notiesāts uz dīvāna televizora priekšā, mainīja kā mūsdienu attīsto valstu iedzīvotāju dzīves veidu, un līdz ar to arī pilsētu tēlus, tā cilvēku veselības stāvokli. No vienas puses, ātri pagatavojamo ēdienu esamība būtiski atviegloja dzīvi, no citas – manāmi sekmēja „pārēšanās krīzes” attīstību, jo šajos ēdienos ir pārāk daudz tauku, sāls, cukura un konservantu, kas nodrošina šo produktu ilgstošo glabāšanu, taču nenāk par labu veselībai.
5. „Sony Playstation”
Kaut arī televizoriem pieslēdzamas spēļu konsoles bija zināmas arī pirms „Sony Playstation” parādīšanās 1994. gadā, tieši pateicoties šim izstrādājumam videospēles no bērnistabām pārcēlas uz lielajiem televizoriem, kur tās sāka spēlēt arī pieaugušie ļaudis, kuri agrāk par tām nelikās ne zinis. Jāpiebilst, ka pašlaik konsoļu iespējas jau pārsniedz vidēja mājas personālā datora iespējas, bet videospēļu industrija laikā, kas pagājis kopš „Sony Playstation” rašanās, pēc saviem ienākumiem gandrīz panākusi kino industriju.
6. Sociālie tīkli
Tikai sociālā tīkla „Facebook” lietotāji dienā tērē trīs miljardus minūšu saskarsmei viens ar otru. Bet vēl ir arī „Myspace”, „Twitter” un liels daudzums citu tīklu, kuri radikāli mainījuši mūsu saskarsmes raksturu un iepazīšanās veidus, apgalvo avīze.
7. SMS paziņojumi
Šīs tehnoloģijas revolucionāro lomu britu eksperti saskata angļu valodas radikālā pārveidē, kurā parādījušās tādas abreviatūras kā LOL ("ļoti smieklīgi") vai FYI ("tavai zināšanai"). Vēl viens svarīgs moments ir roku īkšķu lomas būtisks pieaugums. Agrāk pēdējie tika izmantoti ļoti minimāli, bet tagad īkšķiem „atrasts pielietojums” rakstot SMS ar mobilo tālruņu taustiņiem. Tomēr ja lietai pieiet nopietni, tad mūsdienās 13-17-gadus vecā paaudze ar teksta ziņu starpniecību sazinās septiņas reizes biežāk, nekā sarunājas pa telefonu, atzīmē avīze.
8. Elektroniskā nauda
Kredītkartes ir padarījušas naudas aprites procesu ērtāku, drošāku un globālāku, uzskata britu eksperti. Lielbritānijā, piemēram, pērngad ar karšu palīdzību tika veikts vairāk nekā 7,4 miljardi maksājumu, kas ir daudz vairāk, nekā ar čeku starpniecību, kuri kļuvuši par īstu anahronismu. Tiesa, no citas puses, elektronisko maksājumu skaita pieaugumu pavada tikpat straujš elektronisko krāpšanas gadījumu skaita pieaugums, bet kredītu saņemšanas vieglums, atgādina eksperti, kļuva par vienu no pērngad sākušās pasaules finanšu krīzes galvenajiem cēloņiem.
9. Mikroviļņi
Runa nav par mikroviļņu krāsnīm, bet par mikroviļņiem kopumā – elektromagnētisko starojumu ar viļņa garumu no 1 mm līdz 1 m. Tieši tie tiek izmantoti mobilajos tālruņos, Wi-Fi tipa bezvadu sakaru ierīcēs un satelīttelevīzijās. Mikroviļņi, protams, ir arī pārtikas uzsildīšanas jauns veids, tieši tāpat kā Otrā pasaules kara gados parādījušies radari un daudzu gadu garumā galvenokārt ASV notiekošie jauna "neletālā ieroča” izstrādāšanas mēģinājumi.
10. Sporta apavi
Gumijas un auduma savienošanas metodi pirmoreiz piedāvāja kompānija „Goodyear” vēl 1892. gadā, taču sporta apavu masveida izmantošana ikdienā sākās tikai pagājušā gadsimta 70. gados. Šie apavi, pēc ekspertu domām, mainīja veselas paaudzes kājas. Jāpiebilst, ka militārpersonas daudzās valstīs sūdzas, ka armijā iesaukto jauniešu kājas manāmi sliktāk nekā agrāk pacieš armijas apavus, un daudzi no jauniešiem līdz dienestam vispār nekad nav pat uzvilkuši ādas zābakus.
Vairāk informācijas: "The Daily Telegraph" - Top 10 'inventions' that changed the world >>> Saistītais raksts: Publicēts pašu dārgāko domēnu saraksts, kā parasti - ar citiem reitingiem nesaskanošs >>> Saistītais raksts: "The Science" 2008. gada zinātnisko notikumu pirmais desmitnieks >>> Saistītais raksts: „The Daily Telegraph” sastādījusi 2008. gada interesantāko ziņu desmitnieku >>> Saistītais raksts: T3 desmit visu laiku muļķīgākās prognozes tehniskajā jomā >>>
12 1 11 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 11

0/2000
Interesanti :)))
1 0 atbildēt
Mikrovilnji da best :D
1 0 atbildēt
te naw piemineets alus.. es domaaju, ka tas ir labaakais izgudrojums wienmeer..
1 0 atbildēt
JĀ ... kur ir alus ???
1 0 atbildēt
Alu izgudroja ļoti sen...šeit uzskaitits kaut kas musdienigaks..un tehnoloģijas, pirmam kartaam!
1 0 atbildēt
izglītošošs raxts :) paldies :)
1 0 atbildēt
Kas var būt svarīgāks par alu ??? :O
1 0 atbildēt
Man leiaks visu izn*t apavi vareja ari neizgudrot....Psaule butu labaka!
1 0 atbildēt
GPS ir globālā POZICIONĒŠANAS sistēma :D nekāda tur navigācija
1 0 atbildēt
Man pohuj - es tankā!
1 1 atbildēt
tiešām interesanti. :)
0 0 atbildēt