local-stats-pixel

5 kaitinošākās kļūdas, lietojot latviešu valodu.118

806 63

Ļoti bieži, ikdienā mēs runājam valodā ko saucam par savu mātes valodu. Tā ir valoda, kurā esi pieradis paust savas domas, uzskatus, pārdzīvojumus ne tikai mutiski bet visai bieži arī rakstiski. Tā ir valoda, kurā bez liekas domāšanas mēs spējam izteikt visu , kas dotajā brīdī ir sakrājies domās. Valoda, kuru mēs saucam par dzimto valodu, lepojamies, liekam izskanēt pasaulē.

Tomēr, par spīti visam, izmantojot ikdienā - pieļaujam daudz kļūdu. Nē, mēs, protams, neesam nedz latviešu valodas skolotāji, kuri šausmās saķer galvu pie katra tevis nepareizi izteiktā vārda, nedz filologi, tāpēc nebāršu Jūs par interpunkcijas kļūdām, vai pareizrakstības nepilnībām. Šajā rakstā tikai uzskaitīšu 5 kaitinošākas lietas, kuras kaitina MANI.

Šis raksts arī nav veidots tāpēc- lai nopelnītu plusus, kā redzat paši - mans profils ir pavisam svaigs, un mans mērķis noteikti nav krāt virtuālos cepumus vai kāpt slavas virsotnē ar šo profilu. . Patiesībā esmu ļoti pazīstams spoks, tomēr šo profilu izveidoju, lai Jūs izlasītu rakstu, nevis diskutētu par mani, kurš šo rakstu ir licis. Ok, neliela atkāpīte, piedodiet.

Tātad :

1. Kad un ka

Ļoti bieži šie vārdi tiek brutāli mainīti un jaukti vietām. Viss jau būtu labi, ja šāda kļūmīte gadītos pamatskolas sākuma klasēs, tomēr aizvien vairāk šo niķi pārņem pat personas, kuras vada TV raidījumus, šovus, kuru vārdi un vēstījums izskan publiskajā telpā. Manuprāt, šāda kļūda nav piedodama izglītotiem cilvēkiem.

Piemēri- Man liekas, kad skolotāja mani nepareizi novērtēja.

Uzskatu, kad tev nav talantu.

Kā būtu pareizi- Man liekas, ka skolotāja mani nepareizi novērtēja.

Uzskatu, ka tev nav talantu.


2. Savādāk un citādāk

Par šiem konkrētajiem vārdiem ļoti bieži ir nācies cīnīties ar skolotājām, līdzcilvēkiem utt. Par ko tad īsti ir stāsts? Stāsts ir tāds, ka vārds savādāk tiek lietots nevietā. Lai Jūs saprastu šo vārdu jēgu, pastāstīšu nedaudz sīkāk.

Piem. - Pēterītis ir savādāks nekā Jānītis.

Kā es to saprotu- Pēterītis ir atpalikušāks nekā Jānītis.

Kāpēc šāds skaidrojums? Jo vārds savāds- liecina to, ka cilvēks ir dīvains, savāds, ne tāds kā citi. Viņam ir savādāka domāšana, viņu ir grūti pieņemt, jo viņš savu uzskatu ziņā ļoti atšķiras no citiem.

Savukārt, ja lietojam vārdu citādāks, es uzreiz sapratīšu- ar Pēterīti viss ir kārtībā, viņš nav atpalicis, varbūt, viņš tikai ģērbjas citādāk, bet garīgi viņš ir vesels.

Piemērs- Pēterītis ir citādāks nekā Jānītis.

Kā es saprotu- Viņiem ir atšķirīģi raksturi, vai matu griezums, iespējams, Pēterītis ir labsirdīgs , savukārt Jānītis ļaunatminīgs. Viņš ir citādāks.


3. Es esmu šokā!

Bieži nākas dzirdēt, ka cilvēkus ir pārsteidzis kāds negaidīts notikums. Uzzinot viņu komentārus pēc notikušā, nākas secināt, ka cilvēkiem bieži ir bijusi nepieciešama " medicīniskā palīdzība" :D

Piem.- Marta ir stāvoklī ! Esmu šokā!

Šoks pats par sevi ir medicīnisks termins, kurš parasti rodas pēc spēcīgām traumām ( kaulu lūzumiem, amputācijām, apgedumiem, sird slimībām). Tas ir stāvoklis kurā cilvēks nespēj kārtīgi neko apjēgt, domāt reāli u.t.t. Nesniedzot palīdzību, cietušais var arī nomirt.

Kā būtu pareizi- Marta ir stāvoklī ! Esmu pārsteigta !

4. Patreiz un pašreiz jaukšana vietām


Ļoti bieži šos vārdus jauc vietām nevis vietējie pamatskolas skolnieciņi..bet..pat ziņu raidījumu vadītāji.

Domāju, katrs ir dzirdējis šādu teikumu, izskanam TV:

Patreiz nav zināms kur atrodas pazudušā persona.

Tātad...taaadāāāāāāāā- vārds "patreiz" NEEKSISTĒ

Žēl, nācās Jūs apbēdināt. Tomēr padomājot loģiski, viss top skaidrs.

Pašreiz- veidojies no " pašā reizē" , savukārt " patā reizē".. nu kurš tā teiktu?

5. Dabīgs un dabisks

Bieži, ne tikai plašsaziņas līdzekļos, bet arī uz pārtikas iepakojumiem, pudelēm, pakām, nākas lasīt nepareizus uzrakstus.

Piemērs- Dabisks minerālūdens

Jā, jā ! Nepareizi.

Pareizi- Dabīgs mierālūdens.

Kāpēc tā? Jo dabīgs- tas ir tāds, kas nāk no dabas, piemēram- dabīgs ūdens, dabīgs kūdras maisīums, dabīgs medus.

Savukārt dabisks- tas ir kas tāds, kas ir nesamākslots. Piemēram- dabiskas matu citras, dabiskas kustības, dabiskas skaņas.

Paldies par Jūsu uzmanību, ceru, man šajā rakstā kļūdu ir maz, vai nemaz :) Jo , protams, atradīsies gudrīši kas mani oponēs un meklēs kļūdas šeit, lai kaut ko pierādītu citiem. Mans mērķis, parādīt ko darat nepareizi. Pilnveidosim savu latviešu valodu. Nebojāsim to. Mēs šo valodu nodosim saviem bērniem, mazbērniem.

Saglabāsim to latviski pareizu!

806 63 118 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 118

0/2000

Autor, ja jau kasies par gramatikas kļūdām, tad, lūdzu, vismaz nepieļauj tās sevis rakstītajā teksā. 

Kā saka, ka cita acī skabargu redz, bet savā baļķi neredz.

144 10 atbildēt

Man visvairāk kaitina, ja burtu j liek tur, kur to nevajag, piemēram, laj.

62 0 atbildēt

Šo darbiņu labāk atstāj latviešu valodas skolotājai! Man arī kretinē, ja rupji neievēro gramatiku, bet nu tādām kļūdām es nepievēršu uzmanību.

55 9 atbildēt

man jau liekas, ka vārdi "esmu šokā" ir nevis kļūda, bet pārspīlējums, kas ir tikai normāla sarunvalodas sastāvdaļa. Līdzīgi varētu būt "es tūlīt nomiršu badā", lai gan cilvēks badā nenomirtu vēl 7 dienas. Tādēļ vajag šķirot, cik nozīmīgas/ maznozīmīgas leksikas kļūdas liec rakstā.

44 0 atbildēt

Tie, kuri labi pārzina šos likumus arī teiks,ka kaitina šādas kļūdas. Tie, kuri apzinās, ka nav spēcīgi pat savā dzimtajā valodā, tiem būs vienalga. Nedomāju, ka šis raksts ko mainīs, jo tā pati "tualete" jau ir zāģēta desmitiem reižu, bet cilvēki nejēdz to rakstīt pareizi. Tas pats arī attiecībā uz vārdiem-tikko, Saeima, istaba 

19 0 atbildēt

Kaitinošākā kļūda ir - vārda 'viss' un prievārda 'vis' jaukšana. Diemžēl, ļoti izplatīta.

Piemēram, teikums 'Tā ir viss ātrākā mašīna'  pareizi jāraksta 'Tā ir visātrākā mašīna'.

Ja raksta 'Marta ir stāvoklī', tad pareizāk būtu rakstīt 'Es esmu izbrīnīta' vai arī 'Es esmu šokā' (nevis 'Es esmu pārsteigta').

Jo vārds 'pārsteigts' nozīmē situāciju, kad cilvēks ir pieķerts kaut ko darot, piemēram, pārsteigts nozieguma vietā.

17 0 atbildēt

kaitina- nau, naw. ir jāraksta nav!!

11 0 atbildēt

Man prieks, ka visus šos vārdus lietoju pareizi! Man bija lieliska latviešu valodas skolotāja :)

10 0 atbildēt

un kur tad "pie sevīm...."

"manīm...."? tas vsp liek galvai otrādi apgriezties.

8 0 atbildēt

Man bseii, ka clivkei peiksas pie ktaras mazaaaks kūļdas.

10 2 atbildēt

+Vēl cilvēki saka- Ejam pie manīm, Bet vajag teikt- Ejam pie manis. <------ God damn cik tas ir kaitinoši

7 0 atbildēt

Mani kaitina tas, ka virsrakstā nav komatu.

9 3 atbildēt

Es gribu saglabāt savu ventiņ valod, bet skolotāji to izbojā emotion

Pazudušā persona? Pareizāk ''pazudusī persona''emotion

6 0 atbildēt

Nu gribētos redzēt vai kaut ko tev izdosies ar šo rakstu mainīt! :)

Un ja godīgi man ir apnikuši visi tie spoku latviešu valodas skolotāji kas katrā otrajā rakstā čīkst par to ka vārds tolete nav uzrakstīts pareizi(jā, es zinu ka arī tagad to neuzrakstīju pareizi, bet es tikai gribēju mazliet patroļļoties!).

13 7 atbildēt

Kad - ka

Neesmu - nēsu, neesu

Nav - nau

piezvanīt - pazvanīt (pazvanīt var ar zvaniņu)

gulta, stulbs - gūlta, stūlbs. Šīs ir visvairāk pamanāmās un kaitinošākās kļūdas. Vēl kaitinošāk ir tas, ka uz aizrādījumiem vēl spurojas pretī, nevis paklusē un kļūdas izlabo. Latviešu valoda palēnām izzūd un aug jauna analfabētu paaudze, kura turpinās latviešu nāciju. Kaut gan - ko var gribēt no tīņiem, ja vakar TV3 ziņu pārraidē titros vārds atraitne bija rakstīts kā atraikne.....

Es nepiekasos tādām kļūdām kā komatu nelietošana vispār vai bezjēdzīga lietošana aiz katra vārda - tā sacīt - galvenais, ka ir, vai nav vienalga, kur , bet gan par tik tiešām rupjām gramatikas kļūdām. Autoram - trekns + par rakstu.

5 0 atbildēt

Mani kaitina pavēles izteiksmes nepareiza lietošana. Piemēram - "nākiet" vai "nākat" "nāciet" vietā.

5 0 atbildēt

protams, nefrīkst jaukt peļu sū*us ar putraimiem, bet valoda ir tā lieta, kas mainās visu laiku. Ja tagad visi pēkšņi runātu pareizi, izzustu arī visi dialekti un tā. katram ir savs valodas stils, kā viņš runā, kā raksta, tas mūs katru padara individuālu arī šajā jomā. protams, tikmēr, kamēr nav smagas pareizrakstības kļūdas utt. Arī augstskolas pasniedzēja teica : mācīšu jums runāt, rakstīt pareizi, bet runājiet tā, kā parasti, ikdienā. tas ir jūsu stils, un to nevajag mainīt. pareizi runāsiet tad, kad būsiet pieņemšanā pie Bērziņa kunga. emotion

4 0 atbildēt

vēl besī, ka saka PAZVANĪT nevis piezvanīt

ko darām nevis ko daram

gribas nevis gribās

gulta nevis gūlta

stulbs nevis stūlbs

pie manis nevis manīm

3 0 atbildēt

Patreiz izdzirdot, pat man uznāk vēlme kādam iesist. Konkrētāk, tam, kas to ir pateicis. Ka  un kad jaucēji automātiski šķiet zem 14 gadiņiem. Var jau runāt nepareizi, tomēr nepareizības ļoti pielīp. Pēc tā arī vērtē cilvēku. Un diez vai pēkšņi pie Bērziņa ciemos runāsim pareizi (alelūjā, apgaismība!), ja pirms tam tā nedarījām. Šis piemērs izpaužas politiķu pļāpāšanā - ja viņš nesaka "pašreiz" ikdienā, neteiks arī tiešraidē. ;)

3 1 atbildēt

Latviešu valodā mācijos uz vieniem 7 un 8, tāpēc tās kļūdas ko mūsdienās pieļauj, dažreiz kaitina :) Bet nu salīdzinot latviešu valodu ar spāņu, mums vēl nav tik traki! Spāņi jau sen ne raxtīt māk normāli,ne arī runāt gramatiski pareizi.

2 0 atbildēt
« 1  2  3  4  5 »