Ziemassvētki , kā tādi daudziem liekas , kā laiks kad mistika un brīnumi apvienojas ar leģendām un nostāstiem. Ielūkosimies citu valstu uzskatos un uzzināsim , kā šie ļautiņi pavada šos ilgi gaidītos svētkus!
Ziemassvētki , kā tādi daudziem liekas , kā laiks kad mistika un brīnumi apvienojas ar leģendām un nostāstiem. Ielūkosimies citu valstu uzskatos un uzzināsim , kā šie ļautiņi pavada šos ilgi gaidītos svētkus!
Pateicoties Vatikāna ietekmei, Itālijā Ziemassvētku vecīti neuztver parāk nopietni, jo tas esot pagānu kultūras atavisms. Tas nozīmē , ka vecītim ir bījušas pazīmes, kuras piedēvētas pagānu kultūrai. Taču tamdēļ bērni nepaliks bez dāvanām! Tās viņiem sagādā laipna tomēr veca ragana kuru dēvē par Befanu. Befana ir saistīta ar kādu leģendu, kuru noteikti atklāšu atsevišķā rakstā.
Viena no izplatītākajām Ziemassvētku tradīcījām Katalonijā ir ļoti interesants bluķis. No sākuma bluķis tiek izgrebts, pēc tam iesprausti četri puļķi, kā kājas un beigās uzzimējot tam seju. Sākot ar 8. decembri, katru vakaru bluķi ''baro'' ar saldumiem, kā arī apsedz ar segu, lai tas nesaaukstētos. Tiktāl interesanti ,vaine? Lielākie prieki ir Ziemassvētku vakarā, kad to novieto pie kamīna un sit ar nūjām! Dziedot īpatnēju dziesmiņu, bluķis tiek sist, līdz no tā izbirst tur saliktie saldumi. Kāda ir ši dziesmiņa? Tiešam gribas zināt?
“Bluķi kakā, kakā konfektes, kakā šokolādes, kakā marcipānu,” aptuveni tādi ir dziesmas vārdi.
Grieķijas leģendas vēsta, ka visu gadu ļaunie gari dzīvo pazemē, taču Ziemassvētkos tie iznāk virszemē, lai sabojātu svētkus. Taču ļauno garu apraksti ir dažādi, daži teic, ka viņi līdzinās cilvēkiem, citi norāda, ka tie ir ļoti gari, ar pērtiķu rokām, sarkanām acīm un klāti ar biezu vilnu. Kāpjot virszemē tie uzvelk metāla kurpes, kamdēļ? Šī leģenda ir apvīta ar visdažādākajiem nostāstiem, tomēr drošības labad, saimnieces savu māju skursteņos iekar cūkas žokli, lai ļaunie gari nespētu ienākt mājās. Protams, tas varbūt ir tikai izdomājums vai sakritība, taču mājās , kurās šāds žoklis netiek iekārts, drīz vien notiek likstas uz pilnu klapi.
Visu gadu uzvedāties labi, jo baidījāties iekļūst Ziemassvētku vecīša ''melnajā sarakstā''? Vai tomēr neiespringāt uz šo sarakstu, iekļuvāt tajā un likās, ka tas ir ļaunākais ,kas var notikt? Oj,oj,oj tad vel neesat paspējuši piedzīvot Krampusa nakti! Krampus ir Ziemassvētku vecīša ļaunais dvīņubrālis, pāris dienas pirms maģiskās Ziemassvētku nakts, Krampus uzbrūk bērniem, kuri visu gadu ir uzvedušies slikti. Nostāsts par Krampusu ir radies Alpu kalnu reģionā un ir izplatīts Ungārijā, Vācijas federālajā zemē Bavārijā, Slovenijā un jo īpaši Austrijā.
Somijā Ziemassvētku tradīcijas ir diezgan vienkāršas. Viiņu svētku kalendārā, Ziemassvētku vakars ir ļoti svarīgs, kopā ar ģimeni viņi dodas uz baznīcu un kapsētam- apciemot mirušos tuviniekus. Taču pirts tadīcija ir vissvarīgākā, viņi to uzskata par svētvietu, kurā mitinās pirts rūķītis, tas šo vietu aizsargā un rūpējas lai pirtnieki labi uzvestos. Dodoties šajā vakarā uz pirti, šis rūķēns dod sava veida svētību un aizsardzību.
Latvijā Ziemassvētkos gatavoja puzurus ar kuriem pušķoja māju, Ziemassvētku rītā gāja pirtī nomazgāt visu iepriekšējā gadā sakrāto un sagatavoties jaunai gaismas atnākšanai. Pēc tam vilka ozolkoka bluķi ap visām ēkām, pa sētām, lai bluķī savāktu visu slikto un to pēcāk sadedzinātu. Kad bluķis bija nodedzis ļaudis vilka maskas un devās ķekatās uz kaimiņu sētām.
Foršs raksts - nemaz nezināju, ka tradīcijas un nostāsti, kas saistās ar Ziemassvētkiem, ir tik interesanti. Gan jau, ja papētītu, vēl varētu daudzas valstis pievienot šim sarakstsm. Zinu, ka Islandē ir interesants Ziemassvētku laiks, kas saistīts ar troļļiem..
Jä,par Somiju piekritu.Pirts-tä ir vieta kur relakseties pec visa.Pati tagad tur dzivoju un dzivesbiedra vecäku mäjäs ari ir pirts.Somiem vispär ir gandriz katrä mäjä pirts.... Sauna-Kylla!